PoradyPoradyTe nietypowe znaki mogą być wszędzie. Nieznajomość oznacza kłopoty

Te nietypowe znaki mogą być wszędzie. Nieznajomość oznacza kłopoty

Niebiesko-czerwone znaki z jedną lub dwiema pionowymi kreskami budzą wątpliwości u kierowców. Sprawdźmy, co grozi za lekceważenie znaków B-37 i B-38.

Zatrzymania lub postoju pojazdu z reguły zabraniają dwa znaki zakazu – B-35 „zakaz postoju” i B-36 „zakaz zatrzymywania się”. Są to oznakowania na tyle pospolite, że ich rozróżnienie zazwyczaj nie powoduje kłopotu, zwłaszcza że tych znaków jest pełno np. w obszarach miejskich. Mogą być uzupełnione o znak drogowy B-38, czyli „strefa ograniczonego postoju”, informująca o terminach (dniach, godzinach), podczas których można unieruchomić pojazd na czas dłuższy niż 1 minuta. Wyjazd z tej strefy odbywa się po przejechaniu obok znaku B-40 „koniec strefy ograniczonego postoju”.

Istnieją jeszcze dwa inne znaki regulujące kwestie związane z postojem pojazdów. Są one na tyle rzadkie w polskich realiach, że niektórzy kierowcy w ogóle nie widzieli ich na żywo, a jedynie „przemknęły” one w świadomości podczas nauki do egzaminu na prawo jazdy. Nic dziwnego, że po natrafieniu na taki znak pojawia się konsternacja i niewiedza odnośnie tego, jak postępować. Mowa o znaku bardzo podobnym do B-35, ale z jedną lub dwiema pionowymi kreskami na niebieskim tle z czerwonym przekreśleniem. Co to za znaki i jakie są konsekwencje lekceważenia ich?

Co oznacza znak „zakaz postoju w dni nieparzyste” i „zakaz postoju w dni parzyste”?

Wspomniane znaki to B-37 oraz B-38. Informują one o zakazie postoju w konkretne dni miesiąca. I tak znak B-37 (z jedną pionową kreską) mówi o tym, że pojazdu nie można pozostawić na czas dłuższy niż 1 minutę w nieparzystych dniach miesiąca (czyli np. 1, 3, 5, 7 itd.), natomiast znak B-38 (z dwiema pionowymi kreskami) oznacza to samo, tyle że podczas dni parzystych (czyli np. 2, 4, 6, 8 itd.).

Znak B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
Znak B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”

W których godzinach nie obowiązują znaki B-37 i B-38?

W przypadku obydwu tych znaków zakaz postoju dotyczy godzin 0:00-21:00. Nie obowiązuje z kolei podczas pozostałych godzin (od 21:00 do 0:00), podczas których kierowcy mogą swobodnie przestawić auto na drugą stronę ulicy. Te oznakowania stosowane są głównie celem ułatwienia wywozu śmieci lub zapewnienia dogodnego dowozu zaopatrzenia do pobliskich sklepów.

Zakaz postoju w dni parzyste i nieparzyste. Gdzie obowiązuje?

Znakom B-37 i B-38 mogą towarzyszyć czarno-białe tabliczki oznaczające początek zakazu (T-25a), kontynuację zakazu (T-25b) i koniec zakazu (T-25c). Z kolei znak z tabliczką T-26 umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został ustawiony. Oznakowania B-37 i B-38 obowiązują po tej stronie jezdni, po której zostały postawione, a także obejmują chodniki i pobocza. Utrzymują ważność do pierwszego skrzyżowania.

Znak B-38 "zakaz postoju w dni parzyste"
Znak B-38 „zakaz postoju w dni parzyste”

Jaki mandat za niestosowanie się do znaków B-37 i B-38?

Za złamanie przepisów wynikających ze znaków zakazu postoju w dni nieparzyste/parzyste zapłacimy mandat w wysokości 100 zł i dodatkowo otrzymamy na koncie 1 punkt karny. Do kosztów trzeba doliczyć ewentualne odholowanie pojazdu na parking depozytowy, a to pochłonie z portfela 757 zł (w przypadku samochodu osobowego do 3,5 t) plus po 68 zł za każdą dobę przebywania auta na parkingu.

Kogo nie dotyczy zakaz postoju w dni parzyste lub nieparzyste?

Do znaków B-37 i B-38 nie muszą stosować się prowadzące samochód uprawnione osoby niepełnosprawne o ograniczonej sprawności ruchowej, a także kierowcy przewożący takie osoby. Warunek: konieczne jest zachowanie w takim przypadku szczególnej ostrożności.

Zakaz zatrzymywania się
Zakaz zatrzymywania się (znak B-36; fot.) i zakaz postoju (znak B-35) nie są jedynymi znakami określającymi możliwość zaparkowania pojazdu na danym odcinku drogi.
Polecamy także:

Wszystkie znaki zakazu – opis, wygląd, znaczenie

Mandat za złe parkowanie. Wysokość potrafi zaskoczyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji