PoradyPoradyOgraniczenia prędkości w Polsce – jakie znaki je odwołują?

Ograniczenia prędkości w Polsce – jakie znaki je odwołują?

Nowy taryfikator mandatów sprawił, że kierowcy muszą jeszcze bardziej uważać na prędkość, z jaką jadą. Przypominamy, co odwołuje ograniczenie prędkości.

Wprowadzone w tym roku zmiany w taryfikatorze dotkliwie podniosły wysokość mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości. Choć każdy kierowca powinien dokładnie znać przepisy ruchu drogowego, to w praktyce o niektórych, mniej oczywistych zasadach zapominamy. Obowiązujące w Polsce ograniczenia prędkości są mocno zróżnicowane, a wykroczenia związane z jazdą ponad limit są właściwie na porządku dziennym. Dlatego należy pamiętać o tym, co wprowadza ograniczenie, ale także co je odwołuje – a są to nie tylko znaki. Poniżej opisujemy, w jakich sytuacjach zadany wcześniej limit prędkości przestaje obowiązywać.

Podstawowym elementem informującym o końcu ograniczenia prędkości jest znak drogowy B-34. Odwołuje on znak B-33, czyli znosi limit wyrażony konkretną wartością w km/h. Na podobnej zasadzie funkcjonuje znak B-44, mówiący o końcu strefy ograniczonej prędkości – najczęściej można spotkać go w miastach. „Koniec zakazów” wyrażony znakiem B-42 odwołuje szereg zakazów i dotyczy także limitów prędkości. Warto pamiętać, że sam znak ograniczenia prędkości B-33 uchyla również każdy poprzedni znak tego samo rodzaju.

Znak B-34
Znak B-34
Znak B-44
Znak B-44

 

Znak B-42
Znak B-42
Znak B-33
Znak B-33

Co więcej, każdy kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na znaki informujące o początku lub końcu obszaru zabudowanego (odpowiednio D-42 i D-43). Pierwszy z nich będzie zawsze wprowadzał ograniczenie do 50 km/h (a zatem i odwoływał poprzedni limit), zaś drugi je znosił.

Znak D-42
Znak D-42
Znak D-43
Znak D-43

Podobnym działaniem cechują się znaki początku lub końca strefy zamieszkania. W strefie tej pieszy może poruszać się po całej szerokości jezdni i zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdami. Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 20 km/h. Znak D-40, informujący, że wjeżdżamy do strefy zamieszkania zawsze będzie znosił wcześniejsze ograniczenie, zaś znak D-41 – koniec strefy zamieszkania – odwoła limit do 20 km/h.

Znak_D-40_Strefa_zamieszkania
Znak D-40
Znak_D-41_Koniec_strefy_zamieszkania
Znak D-41

Niektórzy kierowcy zapominają, że ograniczenie prędkości jest odwoływane również przez skrzyżowanie. Zasada ta nie dotyczy jedynie stref ograniczonej prędkości oraz stref zamieszkania. Warto mieć na uwadze, że z definicji skrzyżowania wyłącza się przecięcie drogi twardej z:

  • drogą gruntową;
  • drogą stanowiącą dojazd do obiektu przy drodze (np. wjazd/wyjazd na parking, ze stacji benzynowej, na posesję);
  • drogą wewnętrzną.

Redakcja poleca:

Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kosztuje szybka jazda?

Ograniczenia i limity prędkości w Polsce. Jak szybko można jechać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji