PoradyPoradyZakaz postoju. Wszystko, co warto wiedzieć o znaku B-35

Zakaz postoju. Wszystko, co warto wiedzieć o znaku B-35

Lekceważenie znaku „zakaz postoju” może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oto najważniejsze informacje na temat znaku B-35.

Zatrzymywanie się i parkowanie to codzienność kierowców. By pozostawianie samochodu nie powodowało niebezpiecznych lub nerwowych sytuacji, na drogach stawiane są odpowiednie znaki. Jednym z nich jest znak B-35 „zakaz postoju”, potocznie nazywany też zakazem parkowania. O czym dokładnie mówi ten znak i jakie kary grożą za łamanie jego zasad? Oto wszystko na temat zakazu postoju.

Co to jest zakaz postoju?

Nim wyjaśnimy pojęcie „zakaz postoju”, należy uświadomić sobie, czym jest postój. Wg przepisów jest to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę. Terminu „postój pojazdu” nie można tym samym zamiennie używać z pojęciem „zatrzymanie pojazdu”, ponieważ tylko pozornie mają podobne znaczenie. O zatrzymaniu możemy mówić w chwili każdego unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, a także nie wynikającego z nich, o ile trwa maksimum 1 minutę. Pokrótce można zatem przyjąć, że każdy postój jest też zatrzymaniem, ale nie każde zatrzymanie jest postojem. Rozróżnienie obydwu tych pojęć jest kluczowe celem odróżnienia znaków ich zakazujących – zakazu postoju (B-35) i zakazu zatrzymywania się (B-36).

Znak zakaz postoju B-35

Jaki jest znak „zakaz postoju” (B-35)?

Zakazem postoju można wobec tego określić zakaz pozostawiania samochodu na czas dłuższy niż 1 minuta, które nie wynika z przepisów ruchu drogowego (nie dotyczy to np. stania w korku lub przed przejazdem kolejowym). O zakazie postoju informuje znak drogowy B-35, zaliczany do grona znaków zakazu. Ma on okrągły kształt i czerwoną obwódkę wraz z ukośną kreską (również czerwoną) przecinającą niebieskie tło. Przez kierowców bywa często mylony ze znakiem B-36 „zakaz zatrzymywania się”, który zamiast jednej kreski ma dwie, przecinające się na niebieskim tle. Jak już wiemy, zakaz postoju a zakaz zatrzymywania się to osobne kwestie, których nie należy ze sobą ujednolicać.

Znak zakaz postoju B-35
Znak B-35 „zakaz postoju”
Znak zakaz zatrzymywania się B-36
Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”

Warto dodać, że zakaz postoju w ramach znaku B-35 dotyczy tylko tej strony drogi, po której ten znak się znajduje – poza miejscami, gdzie znaki dopuszczają postój albo zatrzymanie. Oprócz tego dotyczy on także kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

Kiedy jest zakaz postoju?

Zakaz postoju może wyrażać nie tylko sam znak B-35. Jeśli nie towarzyszą mu inne znaki, należy przyjąć, że obowiązuje on cały czas, tj. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, we wszystkie dni w roku. Zakres obowiązywania zakazu postoju wyznaczają z kolei montowane wraz ze znakiem B-35 tabliczki. Zaliczają się do nich:

  • tabliczka T-25a (początek zakazu)
  • tabliczka T-25b (kontynuacja zakazu)
  • tabliczka T-25c (odwołanie zakazu)
  • tabliczka T-26 (wskazująca, że zakaz postoju dotyczy strony placu, po której został ustawiony).

Oprócz tego znak B-35 czasami występuje z tabliczką T-24 informującą o tym, że pojazd pozostawiony na zakazie postoju zostanie odholowany na koszt właściciela. Inne towarzyszące mu tabliczki mogą mówić o czasie obowiązywania zakazu (np. w konkretne dni lub o określonych godzinach) lub długości dopuszczalnego postoju (np. pół godziny). Niekiedy zamiast znaków B-35 stosuje się pokrewne znaki B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste) lub B-38 (zakaz postoju w dni parzyste).

Więcej na temat znaków B-37 i B-38

Jak długo można stać na zakazie postoju?

Ponieważ postój jest zatrzymaniem pojazdu z woli kierowcy, trwającym dłużej niż minutę, na zakazie postoju nie tylko można się zatrzymać, a nawet stać przez maksymalnie 1 minutę. Warto o tym wiedzieć, bo tyle w zupełności wystarczy np. by pasażer zdołał wyjść z samochodu. Pozostawienie auta w bezruchu nawet na chwilę (o ile nie wynika ono z przepisów ruchu drogowego) jest w ogóle niemożliwe, gdy na drodze stoi znak „zakaz zatrzymywania się”.

Znak zakaz postoju B-35
Na zakazie postoju można się zatrzymać, ale tylko na maksymalnie 1 minutę.

Gdzie jest zabroniony postój pojazdu? Tam zawsze obowiązuje zakaz parkowania!

Oprócz miejsc oznakowanych znakiem B-35, przepisy wyszczególniają wiele miejsc, gdzie zakaz postoju obowiązuje zawsze. Przede wszystkim są to rejony, gdzie nie można się zatrzymywać (by nastąpił postój, najpierw musi dojść do zatrzymania pojazdu). Mowa tym samym o skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, tunelach, wiaduktach, mostach, drogach rowerowych, drogach ekspresowych i autostradach. Postój jest również zabroniony przed i za przejazdem kolejowym (do najbliższego słupka, tj. z jedną kreską), w miejscach, gdzie utrudniałby wjazd/wyjazd (np. z parkingu lub garażu) oraz w strefie zamieszkania (poza wydzielonymi miejscami parkingowymi).

Polecamy również:

Znak „zakaz wjazdu”. Wszystko na temat znaku B-2

Znaki zakazu – opis, wygląd i znaczenie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji