ViaToll

Opłata drogowa ViaToll dotyczy nie tylko ciężarówek i TIR-ów. Podlegają jej także większe samochody osobowe z przyczepą. Zobacz, kiedy i ile będziesz musiał zapłacić za ViaToll.

ViaToll to system elektronicznego pobierania opłat za przejazd pojazdów o łącznej masie DMC powyżej 3,5 tony. Obowiązuje on od 2011 roku na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach. Kierowcy aut osobowych nie muszą się nim martwić, chociaż w skrajnych przypadkach nawet oni mogą podlegać opłacie. Wystarczy, że duże auto osobowe (SUV albo bus) ciągnie dużą i ciężką przyczepę, np. konną lub kempingową. Jeśli po dodaniu pozycji F2 w dowodzie rejestracyjnym przyczepy i samochodu wartość dopuszczalnej masy całkowitej przekroczy 3,5 tony, ViaToll uzna taki zestaw za ciężarówkę i zacznie naliczać opłaty.

Jak działa Viatoll?

Punkty dystrybucji systemu ViaToll

System wykrywa cięższe pojazdy za pomocą czujników laserowych i kamer osadzonych na bramkach nad jezdnią. Jeśli wykryje, że graniczna masa została przekroczona, nalicza określoną opłatę według baz danych CEPiK. Zależą one nie od tego, czy w danym momencie przyczepa była pusta czy załadowana, a wyłącznie z mas DMC zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Wpływ na kwotę ma również spełniana przez samochód norma Euro – każdy przejechany kilometr kosztuje od 0,2 do 0,4 zł. Opłatą ViaToll objętych jest około 3,7 tys. kilometrów wybranych dróg krajowych w Polsce. Przykładowo: za przejechanie 100 kilometrów trzeba zapłacić nawet 20-40 zł, zatem podobnie jak przy płatnych odcinkach autostrad.

Przygotuj się, by nie zapłacić kary za ViaToll

Pakowanie ViaBox
Jeżeli nie korzystamy z ViaBox, należy go wyłączyć i najlepiej zapakować do specjalnego opakowania.

Za przejazd zestawem powyżej 3,5 tony bez opłaty ViaToll grozi kara 500 złotych za każdą dobę jazdy. Naliczana jest właścicielowi auta (nie kierowcy) przez system bramek i ścigana nawet przez komornika. Może ją nałożyć również patrol Inspekcji Transportu Drogowego. Trzeba pamiętać o tym, że w systemie doba kończy się o godzinie 24, zatem jednej nocy zapłacimy już 1000 zł. Aby uniknąć kary, należy wypożyczyć urządzenie ViaBox (kaucja 120 zł). Można to zrobić w punktach obsługi klienta. Tam też można doładować konto, ale można to również zrobić w Internecie. Wypożyczony ViaBox umieszcza się na przedniej szybie tak, by był widoczny z bramki. Charakterystyczny dźwięk informuje nas o pobranej przez ViaToll opłacie. Jeśli zdecydujemy się odpiąć przyczepę, urządzenie trzeba wyłączyć jedynym przyciskiem, jaki się na nim znajduje – wtedy unikniemy naliczania niesłusznych opłat.

Bardzo ważne jest aby sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym czy po doczepieniu przyczepy, Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC) całego zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie przekraczała 3,5t. Jeżeli przekracza, taki zespół pojazdów podlega obowiązkowemu elektronicznemu poborowi opłat i musi mieć działające urządzenie viaBOX, gdy chce poruszać się po drogach objętych systemem viaTOLL.

Zobacz wyszukiwarkę punktów dystrybucji Viatoll – mapa Viatoll

Aktualizacja: 21.08.2018