Tankowanie LPG w rękawicach

Samodzielne tankowanie LPG wymaga zachowania kilku ważnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest stosowanie specjalnych rękawic ochronnych. Dlaczego tankując gaz należy zakładać rękawice?

Rok 2013 przyniósł ważną zmianę dla posiadaczy aut wyposażanych w instalację LPG. Od tego czasu na stacjach benzynowych zaczęły pojawiać się stanowiska do samodzielnego tankowania autogazu. Dziś ich obecność jest już niemal standardem i pozwala w prosty dla każdego kierowcy sposób uzupełnić zbiornik.

NASZ SKLEP

Aby cała procedura była bezpieczna, instalacja musi spełniać szereg wymogów technicznych. Mowa chociażby o takiej konstrukcji dyszy wlewowej, aby niemożliwy był przepływ gazu w przypadku nieprawidłowego zablokowania pistoletu we wlewie. Konieczna jest również obecność wyłącznika tankowania sterującego otwarciem i zamknięciem zaworu samoodcinającego. Z kolei podczas odłączania pistoletu gaz nie może ulatniać się do atmosfery w objętości większej jak 1 m³. Wszystkie te obowiązki ciążą jednak na zarządcy stacji. A o czym powinien koniecznie pamiętać kierowca?

Dlaczego tankując LPG trzeba założyć rękawice ochronne?

Choć stosowane na stacjach benzynowych zabezpieczenia chronią przed wyciekiem gazu i uniemożliwiają jego wybuch, to decydując się na samodzielne zatankowanie LPG warto zachować szczególną ostrożność. Jeszcze przed rozpoczęciem procedury powinniśmy pamiętać o założeniu specjalnych rękawic ochronnych. Ta niepozorna zasada pozwoli uratować nasze zdrowie, gdy dojdzie do niespodziewanej awarii.

Większość stacji benzynowych zapewnia swoim klientom rękawice ochronne, choć nie należy to do ich obowiązku. Jeśli posiadamy auto z instalacją gazową, warto mieć na wyposażeniu własne rękawice. Wszystko na wypadek tego, gdyby dystrybutor okazał się niesprawny, a przez nieszczelność np. pomiędzy pistoletem a przewodem doprowadzającym paliwo nastąpił wyciek. W kontakcie ze skórą autogaz może powodować poważne odmrożenia, a nawet prowadzić do obumarcia komórek. Ważne zatem, by chronić dłonie nawet przed ewentualnym zetknięciem z LPG – poprzez zakładanie rękawic przed każdym tankowaniem.

Polecamy uwadze:

Jak zatankować LPG do samochodu?

Nowe auta z instalacją LPG – przegląd rynku (2022)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj