PoradyPoradyIle kosztuje założenie gazu? Aktualne koszty instalacji LPG do auta

Ile kosztuje założenie gazu? Aktualne koszty instalacji LPG do auta

Jazda na LPG opłaca się nawet po ostatnich podwyżkach cen paliw. Jakie są ceny instalacji gazowych do samochodu? Z jakimi dodatkowymi kosztami trzeba się liczyć?

Cena za litr LPG w Polsce ustabilizowała się na wartościach przekraczających 3 zł. To więcej od poziomu, do którego kierowcy byli przez wiele lat przyzwyczajeni (ok. 2,50 zł), ale i tak znacznie taniej od benzyny i oleju napędowego, za które trzeba zapłacić 6,50-8 zł za litr (stan na luty 2023 r.). Nie maleje wobec tego zainteresowanie polskich kierowców odnośnie zamontowania w samochodzie instalacji gazowej. Od dawna wiadomo, że choć początkowo wiąże się to z dużym wydatkiem, to prędzej czy później on się zwróci. Kiedy to nastąpi, zależy od wielu czynników – głównie ceny instalacji gazowej, zużycia LPG przez auto i liczby pokonywanych przebiegów. Przeważnie zwrot inwestycji za instalację następuje po przejechaniu 15-25 tys. km.

Instalacja gazowa w aucie. Jakie ma korzyści?

Trzeba przyznać, że na tle innych krajów Europy, Polska jest prawdziwym rajem dla użytkowników aut z instalacją gazową. Przede wszystkim zasilanie alternatywnym paliwem właściwie nie ogranicza swobody korzystania z auta: LPG można zatankować na zdecydowanej większości stacji, zlokalizowanych nawet z dala od dróg szybkiego ruchu i krajowych. Zestawiając ten fakt z nieporównywalnie niższymi kosztami tankowania gazu, a także ekologicznym wymiarem paliwa LPG (jest bardziej przyjazne środowisku niż benzyna i diesel), można zadać sobie pytanie: czy instalacja gazowa w aucie ma wady? Oczywiście, że tak, choć dla niektórych mało istotne z uwagi na realne oszczędności na paliwie.

Instalacja gazowa cena
Mimo że LPG trzeba tankować częściej niż benzynę i olej napędowy, zwykle nie ma problemu z dostępnością stacji i nawet dłuższa podróż nie wymaga od użytkownika zaplanowania postojów na tankowanie.

Wady instalacji LPG w samochodzie

Nim jednak one nastąpią, właściciel auta musi ponieść koszty montażu instalacji gazowej, a te potrafią być naprawdę zróżnicowane. Przytoczymy je w dalszej części materiału, niemniej trzeba liczyć się z wydatkiem liczonym w tysiącach złotych. Kolejne koszty generują przeglądy auta z LPG (163 zł zamiast 99 zł) oraz serwisowanie instalacji, włącznie z systematyczną wymianą butli LPG (na szczęście niezbyt częstą, bo co 10 lat). Oprócz tego zamontowanie gazu trzeba zgłosić w Wydziale Komunikacji. W przypadku instalacji starszych generacji trzeba się liczyć z pogorszeniem osiągów auta i zauważalnie wyższym spalaniem LPG (ale nadal opłacalnym w porównaniu do kosztów samej benzyny). W nowszych i droższych instalacjach gazowych te problemy nie występują, natomiast także one wiążą się z ograniczeniem pojemności bagażnika (przez butlę LPG) i koniecznością przestrzegania zakazów wjazdu aut z LPG (np. w garażach podziemnych).

Instalacja gazowa cena
Wskutek zamontowania butli LPG pod podłogą bagażnika, pojawia się problem z wożeniem koła zapasowego. W efekcie ląduje ono po prostu „na wierzchu”.

Ile kosztuje założenie gazu do samochodu? Cena instalacji LPG

Koszt instalacji LPG do auta uzależniony jest od rodzaju układu zasilania gazem. Na przestrzeni lat mocno bowiem ewoluowały wskutek wprowadzania nowych rozwiązań technicznych w silnikach, co poniekąd zmuszało producentów instalacji do dokonywania systematycznych modernizacji układów zasilania LPG. Obecnie znane jest 6 typów (a w zasadzie, generacji) instalacji gazowych, każdy przystosowany do innego silnika. Przyjrzyjmy się różnicom między nimi, jak i szacunkowym kosztom montażu.

  1. Instalacja gazowa I generacji – najprostszy typ bez sterownika elektrycznego, przeznaczony do silników z zasilaniem gaźnikowym. Koszt: 1500-1700 zł.
  2. Instalacja gazowa II generacji – układ z modułem elektronicznym, przeznaczony do silników z wtryskiem paliwa (jednopunktowym) i katalizatorem. Koszt: 1600-2500 zł.
  3. Instalacja gazowa III generacji – instalacja wtryskująca gaz w fazie lotnej do kolektora dolotowego, przeznaczona do silników z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Koszt: 1900-2500 zł.
  4. Instalacja gazowa IV generacji – tzw. instalacja sekwencyjna, z osobnymi wtryskiwaczami gazu na każdy cylinder, montowanymi w kolektorze dolotowym. Układ przeznaczony jest do silników z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Koszt: 2500-3000 zł dla auta z silnikiem 4-cylindrowym do nawet 5000-7000 zł w jednostce z większą liczbą cylindrów.
  5. Instalacja gazowa V generacji – rozwinięcie układu sekwencyjnego IV generacji, w którym następuje wtrysk ciekłego gazu do kolektora dolotowego. Koszt: od 4000-5000 zł do nawet 10 000 zł.
  6. Instalacja gazowa VI generacji – wykorzystująca wtryskiwacze benzynowe do podawania gazu do komory spalania, przeznaczona do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Koszty: podobne jak w instalacji V generacji.
Instalacja gazowa cena
Koszty założenia gazu do auta mogą mocno zaburzyć domowy budżet, stąd warto przemyśleć opłacalność inwestycji np. gdy mamy nowoczesne auto, którym nie pokonujemy dużych przebiegów.

Oprócz tego trzeba się liczyć z większą opłatą za badanie techniczne auta z LPG (163 zł) i koniecznością serwisowania instalacji gazowej, tj. przeglądu i wymiany filtrów, co powinno następować co rok lub co 10 tysięcy kilometrów. Cena takiego przeglądu powinna zamknąć się z okolicach 100-200 zł, wobec tego rocznie auto z LPG „pochłonie” z portfela o ok. 300 zł więcej niż samochód zasilany tradycyjnym paliwem.

Polecamy także:

Montaż instalacji gazowej do auta. Co warto wiedzieć?

Co się psuje w samochodach z LPG?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji