Jak zatankować LPG 04

Choć tankowanie gazu nie należy do skomplikowanych czynności, wielu kierowców robiących to pierwszy raz może mieć pewne obawy. Tłumaczymy, jak bezpiecznie i prawidłowo zatankować LPG do auta.

Samochody wyposażone w instalację LPG cieszą się na polskim rynku niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – gaz jest od lat najtańszym dostępnym powszechnie paliwem. Przyciąga tym samym kierowców, którzy nie chcą wydawać fortuny podczas regularnych wizyt na stacjach paliw. Jego tankowanie nie należy do skomplikowanych czynności, jednak różni się nieco od napełniania baku benzyną lub olejem napędowym.

NASZ SKLEP

Znaczna większość współczesnych stacji paliw wyposażona jest w stanowiska do samodzielnego tankowania LPG, co usprawnia całą procedurę uzupełniania zbiornika. Część kierowców obawia się jednak ryzyka ulatniania gazu, mogącego potencjalnie prowadzić nawet do wybuchu. Jest to w znacznej mierze niepotrzebny strach, gdyż specjalne zabezpieczenia stosowane w dystrybutorach minimalizują ryzyko wystąpienia zagrożenia. Nie oznacza to bynajmniej, że podczas procedury tankowania nie powinniśmy zachowywać szczególnego skupienia i uwagi.

Jak zatankować LPG do auta?

Jeśli zatem po raz pierwszy mamy do czynienia z autem zasilanym LPG, tym bardziej warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami bezpiecznego napełniania zbiornika. Poniżej przedstawiamy jak krok po kroku prawidłowo zatankować gaz do auta.

  1. Po zaparkowaniu pod dystrybutorem wyłącz silnik auta i zaciągnij hamulec ręczny.
  2. Odszukaj wlew gazu.
  3. Załóż rękawice ochronne – powinny one być dostępne do bezpłatnego użytku na każdej stacji benzynowej. Ze względów higieny, najlepiej jednak wyposażyć się we własne rękawice.
  4. Wprowadź pistolet do zaworu w aucie. Pamiętaj, by dokładnie zapiąć pistolet przy pomocy specjalnej dźwigni, co zapobiegnie wydostawaniu się gazu na zewnątrz podczas tankowania.
  5. W kolejnym kroku naciśnij i przytrzymaj przycisk na dystrybutorze. Przycisk należy trzymać aż do momentu napełnienia zbiornika do interesującego nas poziomu. Jeśli tylko odpuścimy guzik, przepływ gazu zostanie natychmiast przerwany. Co ważne, prawidłowo działająca instalacja nie pozwoli nam na zatankowanie powyżej 80% pojemności zbiornika.
  6. Po skończonym tankowaniu, zwolnij blokadę i odłóż pistolet na miejsce. Wówczas pozostaje tylko zapłacić za paliwo.
Jak zatankować LPG
Po umieszczeniu pistoletu od LPG w zaworze tankowania w aucie należy go zabezpieczyć przez wypadnięciem, ściskając klamrę.
Jak zatankować LPG
LPG tankujemy przytrzymując dedykowany przycisk na dystrybutorze. Po napełnieniu butli zwalniamy zabezpieczenie pistoletu i odkładamy go na miejsce.

Pamiętajmy, że w razie wątpliwości lub obaw związanych z samodzielnym tankowaniem LPG w każdym momencie możemy poprosić o pomoc pracownika stacji. Samoobsługa nie obowiązuje z kolei na niektórych mniejszych stacjach sprzedających wyłącznie autogaz: po podjechaniu pod dystrybutor do naszego auta podejdzie pracownik i zatankuje LPG za nas.

Redakcja poleca:

Nowe auta z instalacją LPG – przegląd rynku (2022)

Najlepsze używane kompakty do jazdy na LPG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj