Laboratorium testów zderzeniowych Skoda

W nowym centrum badawczym czeski producent może przeprowadzać testy zderzeniowe aut spalinowych i elektrycznych. Sprawdzane tu będą różne modele z grupy Volkswagena.

Skoda pochwaliła się otwarciem nowoczesnego laboratorium testów zderzeniowych przy fabryce w Mlada Boleslav. Ośrodek jest dostosowany do przeprowadzania wszystkich znanych prób zderzeniowych i odpowiada aktualnym wymaganiom Euro NCAP. W nowym centrum testowane będą nie tylko auta czeskiej marki, ale także inne modele z koncernu Volkswagena.

Nowe laboratorium Skody jest przeszło dwa razy większe od poprzedniego ośrodka testowego. Główna hala do prób zderzeniowych mierzy ponad 180 m długości. Oprócz niej przygotowano także oddzielną przestrzeń, która jest specjalnie przystosowana dla pojazdów elektrycznych. W najbliższych latach ta hala będzie stopniowo rozbudowywana, aby zaspokoić zapotrzebowanie na testy samochodów zeroemisyjnych.

Centralnym punktem nowego ośrodka Skody jest elektryczny układ napędowy, który na całkowitej długości toru umożliwia rozpędzenie dwóch aut o łącznej masie 3,5 tony do maksymalnej prędkości 65 km/h lub jednego samochodu o tej samej masie do prędkości 120 km/h. Do wyposażenia centrum należą statyczny symulator dachowania oraz nowoczesna platforma „Flying Floor”, która służy do przeprowadzania testów zderzenia bocznego ze słupem. Dodatkowo w centrum badawczym znajdują się bariery do testu zderzenia czołowego, pojazd z barierą do testu zderzenia tylnego, a także prowadzone są testy typu car-to-car, zgodne z obecnymi wymogami Euro NCAP.

Do pracy w laboratorium „zatrudniono” dziewięć dorosłych manekinów o różnych rozmiarach oraz cztery dziecięce, które symulują zachowanie pasażerów w testach zderzeniowych. Wyniki prób są rejestrowane w jakości HD przez dwadzieścia kamer statycznych i trzydzieści pokładowych. W celu uzyskania optymalnej jakości obrazu, Skoda wykorzystuje systemy oświetleniowe LED. Ta technologia umożliwia dokonanie nagrań o wyższej jakości, a także gwarantuje oszczędność energii na poziomie 40% i wysoki poziom stabilności termicznej.

– Nowe laboratorium testów zderzeniowych pozwala nam jeszcze bardziej kompleksowo i realistycznie symulować potencjalne wypadki, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej przygotowywać nasze pojazdy pod względem ich bezpieczeństwa. Ośrodek spełnia ponadto wszystkie wymogi techniczne dotyczące testów samochodów elektrycznych. W kolejnych latach planujemy ciągły rozwój w tym obszarze. Otwierając laboratorium, Skoda po raz kolejny bierze na siebie część odpowiedzialności za wysoki poziom bezpieczeństwa wszystkich samochodów w ramach Grupy Volkswagen – komentuje Christian Strube, członek zarządu Skoda Auto ds. rozwoju technicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here