Równo po roku od zaostrzenia systemu punktowania kierowców za wykroczenia powrócono do starego rozwiązania. Niestety pojawiło się wiele niejasności!
Od 17 września 2022 roku zbierane przez kierowców punkty karne miały być ważne przez dwa lata, a data ich ważności miała być ustanawiana w chwili opłacenia mandatu. Z jednej strony miało to poprawić bezpieczeństwo, z drugiej – ściągalność należności.
Surowy, aczkolwiek wcale nie odbiegający od rozwiązań znanych z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, gdzie punkty mogą obciążać konto kierowcy nawet przez kilka lat, system działał równo przez rok. Ostatecznie rządzący podjęli decyzję o powrocie do starego rozwiązania. Nie obyło się bez zawirowań.
Jeszcze przed zmianą Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, odpowiadając na pytania portalu dziennik.pl, tłumaczył – „jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nic się nie zmienia. Ich obowiązuje okres dwuletni i kropka. Prawo nie działa wstecz”.
Okazuje się, że nie działa, a jednak… działa! W rozmowie z portalem rp.pl Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji stwierdził: „kierowcy, którzy zebrali punkty karne od 17 września 2022 r. (od kiedy kasowanie obowiązywało po dwóch latach) do 17 września 2023 r. (kiedy weszło w życie kasowanie po roku od zapłacenia mandatu) także będą mogli je kasować po roku”.
Serwis Motofakty.pl, powołując się na informację z wydziału prasowego MSWiA w temacie kasowania punktów karnych napisał: „Te kwestie regulują przepisy art. 17 ustawy o zmianie ustawy – prawo o ruchu drogowym (…), które weszły w życie 17 września 2023 r. Zgodnie z ustawą punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego, które wpisano do ewidencji, usuwa się po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Osobie, której naliczono punkty karne przed 17 września, zostaną usunięte po roku – licząc od dnia naruszenia – o ile osoba uiści grzywnę”.
Kierowcy, którzy sprawdzili swój stan punktowy w bazie CEPiK zauważyli jednak, że punkty zebrane przed 17 września 2023 r. wciąż figurują z dwuletnim terminem ważności. Być może zostanie to jednak szybko poprawione.
Redakcja poleca: Te mandaty zniknęły z taryfikatora. O wysokości kary zadecyduje policjant!
Zamieszanie i niejasności prawne to jedno. Niestety nie jest wykluczone, że zmiana obowiązującego systemu punktacji kierowców w kombinacji z przywróceniem kursów reedukacyjnych, które umożliwiają odpłatne skasowanie 6 punktów co pół roku, może ograniczyć tempo spadku liczby tragicznych zdarzeń na drogach, a nawet spowodować odwrócenie trendu. Mimo że znowelizowany system punktowy był surowy, w Polsce nie brakowało osób za nic mających poszanowanie czy po prostu kwestie związane z bezpieczeństwem, co było najbardziej odczuwalne po powrocie z zagranicy.
jak prawo nie działa w cet to powinni takiego to uzbierały 25 punktów karnych to też powinny zbić punkty karne a nie iść na egzamin państwowy to też trochę jest niesprawiedliwe dla Polaków bo ja mam firmę transportową i dużo tak kierowców ma i nie mogło wrócić do pracy tak miało być w tych punktach karnych najlepsze kierowce odeszły którzy miały najlepsze prawo jazdy od lat A często egzamin państwowy powinno starostwo wysłać ich na kurs edukacyjny sześć punktów a nie na egzamin państwowy to jest trochę niesprawiedliwe dla Polaków 😡😡😡😭😭😭 najlepsze kierowce odeszli od lat a w rządzie to zrobiły z nich idiotów dużo film nie ma najlepszych kierowców którzy odeszli za punkty
brawo chociaz jedna racjonalna decyzja dlaczego przewinienie 16 wrzesnia ma obowazywac 2 lata a 18 wrzesnia tylko rok amnestia bardzo sluszna szalency na drogach beda bez wzgledu na kary