PoradyPoradyPunkty karne wciąż ważne dwa lata i obecnie nie można ich skasować!

Punkty karne wciąż ważne dwa lata i obecnie nie można ich skasować!

W mediach pojawiły się informacje, że 1 lipca kierowcy będą mogli skasować 6 punktów karnym po wzięciu udziału w kursie reedukacyjnym. Jest jednak duży problem.

Mimo że stawki mandatów w Polsce zostały mocno podniesione, jedno nie uległo zmianie – bardziej niż utraty pieniędzy wielu kierowców boi się punktów karnych. Zebranie ponad 24 przez osobę, która ma „prawko” dłużej niż rok oznacza skierowanie na badanie psychotechniczne oraz egzamin sprawdzający. Nie tylko oznacza to wydatki i stratę czasu, ale również ryzyko utratę prawa jazdy, jeżeli egzamin nie zostanie zdany.

Aby ukrócić zapędy kierowców do łamania przepisów zmieniono prawo – punkty karne miały być ważne przez dwa lata, a także skasowano odpłatne kursy, które pozwalały na skasowanie 6 punktów dwa razy w roku. Prawo uległo jednak zmianie. Zdecydowano o przywróceniu kursów i rocznej ważności punktów.

Redakcja poleca: Punkty karne 2023. Wakacje bez taryfy ulgowej

Kiedy? Tu odpowiedź nie jest oczywista. Wystarczy spojrzeć do Dziennika Ustaw, który stanowi, że poświęcony punktom art. 8, który wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie, o którym mowa w art. 20, natomiast Art. 20. stanowi, że

1. Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej
„Monitor Polski” komunikat określający termin oraz zakres wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających:
1) usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego,
2) zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego

Innymi słowy – nie wskazano konkretnej daty wejścia w życie punktów obowiązujących przez rok i możliwości zapisania się na kurs, a kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

I nie jest to bynajmniej nasza interpretacja przepisów. Wystarczy zajrzeć np. na stronę Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Napisano na niej:

Szanowni Klienci,
w związku z licznymi pytaniami informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma jeszcze możliwości odbycia szkolenia skutkującego zmniejszeniem ilości punktów karnych. Rządowe Centrum Legislacji w Dzienniku Ustaw z 16 czerwca 2023 r. (poz. nr 1123) opublikowało ustawę z dn. 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 1 lipca 2023 r., ale z wyjątkami. Jednym z tych wyjątków jest obszar tzw. punktów karnych. W związku z tym Wojewódzkie Ośrodki Egzaminowania zobowiązane są poczekać na pojawienie się rozporządzenia wykonawczego oraz komunikatu określającego termin oraz zakres wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego„.

Jak długo zainteresowanym przyjdzie poczekać na zmiany w zakresie punktów karnych? Można spotkać się z terminem 17 września 2023 r. Czy faktycznie będzie on obowiązujący? Czas pokaże. Przypomnijmy, że przepisy dotyczące doszkalania młodych kierowców do dziś nie doczekały się rozporządzeń wykonawczych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji