PoradyPoradyPo jakim czasie kasują się punkty karne?

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Kierowcy w jednej chwili mogą przekroczyć ustawowy limit punktów karnych. Po jakim czasie kasują się punkty karne? Sytuacja odnośnie terminu jest dynamiczna.

Ostatnimi czasy nie tylko diametralne podwyżki mandatów dały się we znaki kierowcom. Od 17 września 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych, który przewiduje aż 15 punktów za najgroźniejsze wykroczenia. Jest ich dość dużo, bo ponad 20. Ze srogą karą muszą się wobec tego liczyć kierowcy, którzy m.in. przekroczą dozwoloną prędkość o 70 km/h, prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu, wyprzedzają na przejściach dla pieszych i nie ustępują na nim pierwszeństwa lub nie zatrzymają się do kontroli drogowej. Biorąc pod uwagę nadal obowiązujący limit 24 punktów karnych, wystarczy popełnić dwa wykroczenia karane 15 punktami karnymi (lub jedno i drugie, za które otrzymamy 10 punktów karnych), by zostało zatrzymane prawo jazdy. W jeszcze gorszej sytuacji są młodzi kierowcy, tj. posiadający uprawnienia krócej niż rok – oni mają „do wykorzystania” zaledwie 20 punktów karnych.

Ile można mieć punktów karnych?

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Nowelizacja prawa, poza zwiększeniem ilości punktów karnych za jedno wykroczenie, przyniosła też wydłużenie okresu obowiązywania punktów karnych. Dotychczas był to rok, z kolei od września 2022 roku są to już dwa lata. Jakby tego było mało, okres przedawniania punktów karnych rozpoczyna się nie w momencie otrzymania mandatu za przewinienie, a po opłaceniu go. W pierwszej kolejności z konta będą znikały punkty za starsze wykroczenia.

Kasowanie punktów karnych. Czy wrócą kursy redukujące punkty karne?

Istnieje jednak szansa na powrót krótszego terminu zalegania punktów karnych na koncie kierowcy. W połowie kwietnie 2023 roku przyjęto nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ramach której ma powrócić roczny okres ważności punktów karnych oraz kursy redukujące punkty karne – przypominamy, że w chwili obecnej kierowcy nie mają żadnej możliwości skasowania choć kilku punktów ze swojego konta. Planowane szkolenia (ponownie organizowane w WORD-ach) pozwolą kierowcom pozbyć się 6 punktów karnych, jednakże będzie można do nich przystąpić raz na pół roku. Na razie nie wiadomo, ile będą kosztować. Więcej szczegółów prawdopodobnie poznamy na przełomie lata i jesieni 2023 roku.

Więcej na temat planowanych szkoleń redukujących punkty karne

Jak sprawdzić punkty karne?

Każdy kierowca może łatwo i, co ważne, bezpłatnie sprawdzić, ile ma punktów karnych. Istnieją dwie opcje pozyskania tej informacji. Dla wielu najprościej w tym celu po prostu udać się na najbliższy komisariat policji, gdzie funkcjonariusze bez pobierania opłaty powiedzą nam, ile mamy punktów karnych. Dla osób preferujących usługi online przewidziano stosowną opcję na stronie gov.pl (dział „Kierowcy i pojazdy”, pozycja „Sprawdź swoje punkty karne”). Aby sprawdzić punkty karne, trzeba się zalogować przy użyciu Profilu Zaufanego i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Polecamy również:

Więcej na temat tego, jak sprawdzić punkty karne (w tym online)?

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniemy za przekroczenie prędkości?

1 KOMENTARZ

  1. Uważam, że 15 pkt za jazdę po spożyciu alkoholu lub innych środków mających wpływ na prowadzenie pojazdu, to stanowczo za mało. Powinien zostać określony próg, w którym z automatu odbiera się kierującemu uprawnienia. Na razie takie działania są utrudnione z racji braku urządzeń, które umożliwiają pomiar poziomu środków innych niż alkohol, ale dojdzie w końcu do sytuacji,gdy będzie taka możliwość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji