PoradyPoradyPo jakim czasie kasują się punkty karne? Kierowca musi to wiedzieć

Po jakim czasie kasują się punkty karne? Kierowca musi to wiedzieć

Kierowcy mogą łatwo przekroczyć limit punktów karnych. Po jakim czasie kasują się punkty karne za wykroczenia drogowe? Oto wszystko na temat kasowania punktów karnych.

W ostatnich latach nie tylko diametralne podwyżki mandatów dały się we znaki kierowcom. Od 17 września 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych, który przewiduje aż 15 punktów za najgroźniejsze naruszenia przepisów ruchu drogowego. Jest ich dość dużo, bo ponad 20. Ze srogą karą muszą się wobec tego liczyć kierowcy, którzy m.in. przekroczą dozwoloną prędkość o 70 km/h, prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu, wyprzedzają na przejściach dla pieszych i nie ustępują na nim pierwszeństwa lub nie zatrzymają się do kontroli drogowej.

Limit punktów karnych. Ile można mieć punktów za drogowe wykroczenia?

Biorąc pod uwagę nadal obowiązujący limit 24 punktów karnych, wystarczy popełnić dwa wykroczenia karane 15 punktami karnymi (lub jedno i drugie, za które otrzymamy 10 punktów karnych), by zostało zatrzymane prawo jazdy. W jeszcze gorszej sytuacji są młodzi kierowcy, tj. posiadający uprawnienia krócej niż rok – oni mają „do wykorzystania” zaledwie 20 punktów karnych. Warto podkreślić, że przytoczona liczba punktów karnych (20 lub 24) jest maksymalną pozwalającą jeszcze utrzymać uprawnienia. Stracimy je dopiero z wejściem na konto 25. punktu karnego (lub 21. w przypadku mniej doświadczonych kierowców).

Co się dzieje po przekroczeniu limitu punktów karnych? Stracimy prawo jazdy?

Po jakim czasie kasują się punkty karne? To mówią nowe przepisy

Nowelizacja prawa z 2022 roku, poza zwiększeniem ilości punktów karnych za jedno wykroczenie, przyniosła też wydłużenie okresu obowiązywania punktów karnych. Dotychczas był to rok, z kolei od września 2022 roku były to już dwa lata. Jakby tego było mało, okres przedawniania punktów karnych rozpoczynał się nie w momencie otrzymania mandatu za przewinienie, a po opłaceniu go. W pierwszej kolejności z konta znikały tym samym punkty karne za starsze wykroczenia.

Na szczęście ta zdecydowanie nieprzyjemna dla wielu kierowców zmiana w prawie przestała już obowiązywać. 17 września 2023 roku ponownie wprowadzono poprawki w przepisach, które praktycznie przywróciły sytuację sprzed 2022 roku. Powrócono tym samym do dawnego systemu obowiązywania punktów karnych na koncie kierowców. Obecnie znów jest to zatem 1 rok. Trzeba jednak podkreślić, że kierowców, którzy dostali punkty karne w okresie od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku, nadal obowiązuje dwuletni okres posiadania punktów karnych. Ponadto nie zmieniła się kwestia terminu, od którego zaczyna biec czas „zalegania” punktów karnych na koncie. W dalszym ciągu jest to data opłacenia mandatu, a nie jego otrzymania.

Po jakim czasie kasują się punkty karne 2
Obecnie punkty karne kasują się z konta kierowcy po roku od ich przyznania.

Kasowanie punktów karnych. Czy są kursy redukujące punkty karne?

We wrześniu 2023 roku przywrócono także możliwość wykasowania punktów karnych drogą przejścia tak zwanego kursu redukującego punkty karne. Pozwala on skasować z konta 6 punktów karnych, lecz nie oznacza to, że kierowca w kilka miesięcy „wyzeruje” swoje dotychczasowe przewinienia – redukcja punktów karnych drogą przejścia kursu jest możliwa do zrealizowania co 6 miesięcy. Ponadto na szkolenie redukujące punkty karne w 2024 roku nie mogą się zapisać kierowcy posiadające prawo jazdy krócej niż rok: taka możliwość tyczy się wyłącznie kierujących mających uprawnienia do kierowania pojazdami od co najmniej roku.

Więcej na temat kursów redukujących punkty karne

Redukcja punktów karnych. Jak skasować punkty karne?

Nowe przepisy podkreślają przy tym, że kursy redukujące punkty karne organizowane są w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD). Mają one charakter szkolenia teoretycznego i praktycznego prowadzonego przez policjantów, psychologów transportu lub egzaminatorów nauki jazdy. Większość zainteresowanych z pewnością ucieszy fakt, że pod koniec takiego kursu nie zdaje się żadnego egzaminu. Dla kierowców zwykle oznacza on wydatek ok. 900-1000 zł.

Jak sprawdzić punkty karne za wykroczenia drogowe?

Każdy kierowca może łatwo i, co ważne, bezpłatnie sprawdzić, ile ma punktów karnych. Istnieją dwie opcje pozyskania tej informacji. Dla wielu najprościej w tym celu po prostu udać się na najbliższy komisariat policji, gdzie funkcjonariusze bez pobierania opłaty powiedzą nam, ile mamy punktów karnych. Dla osób preferujących usługi online przewidziano stosowną opcję na stronie gov.pl (dział „Kierowcy i pojazdy”, pozycja „Sprawdź swoje punkty karne”). Aby sprawdzić punkty karne, trzeba się zalogować przy użyciu Profilu Zaufanego i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Po jakim czasie kasują się punkty karne 2
Wielu kierowców odetchnęło z ulgą na wieść o przywróceniu kursów redukujących punkty karne.

Polecamy również:

Więcej na temat tego, jak sprawdzić punkty karne (w tym online)?

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniemy za przekroczenie prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji