PoradyPoradyUtrata prawa jazdy za punkty. Co się dzieje po przekroczeniu limitu punktów...

Utrata prawa jazdy za punkty. Co się dzieje po przekroczeniu limitu punktów karnych?

Po przekroczeniu limitu punktów karnych kierowca traci prawo jazdy. Czy da się je potem odzyskać? Oto wszystko na temat utraty prawa jazdy za punkty.

Punkty karne budzą u kierowców większy respekt niż mandaty. O ile bowiem zapłacenie nałożonej kary finansowej pozwala od razu zapomnieć o całej sprawie, tak przekroczenie limitu punktów karnych oznacza większe problemy, których nie da się załagodzić lub zniwelować gotówką. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie za wiele wykroczeń można dostać aż 15 punktów karnych, nazbieranie ich maksymalnej dopuszczalnej liczby może nastąpić w bardzo krótkim czasie. Wystarczy bowiem popełnić jednocześnie dwa wykroczenia karane 15 punktami karnymi, lub jednym takim i drugim, za które otrzymamy minimum 9 punktów karnych. Dozwolony limit szybko osiągniemy np. gdy wyprzedzimy na przejściu dla pieszych i przekroczymy dozwoloną prędkość o 70 km/h.

Za co można dostać 15 punktów karnych?

Ile można mieć punktów karnych? Aktualne limity punktów karnych

Choć w ostatnich latach nie brakowało zmian w regulacjach prawnych dotyczących punktów karnych, ich maksymalny dopuszczalny limit nie zmienił się od bardzo długiego czasu. Kierowcy posiadający uprawnienia dłużej niż rok mogą bowiem mieć maksymalnie 24 punkty karne. Oznacza to, że konsekwencje wynikające z przekroczenia limitu punktów karnych zostaną wyciągnięte dopiero w momencie uzyskania 25. punktu. Wobec tego mając na koncie 24 punkty można jeszcze kierować pojazdem, choć wystarczy popełnić najmniejsze przewinienie, by narazić się na nieprzyjemności.

Nieco bardziej restrykcyjnie traktowani są „świeżo upieczeni” kierowcy, czyli osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy. Ich obowiązuje niższy limit punktów karnych – mogą „uzbierać” maksymalnie 20. Wobec tego konsekwencje zostaną wyciągnięte dopiero wtedy, gdy mający małe doświadczenie kierowca „zdobędzie” 21 punktów karnych lub więcej.

Co się dzieje po przekroczeniu 24 punktów karnych?

Pewni swoich umiejętności „za kółkiem” kierowcy nie zawsze zastanawiają się, co się stanie, gdy przekroczą dopuszczalną liczbę punktów karnych. Tymczasem warto sobie zdawać sprawę z konsekwencji, gdyż, jak pisaliśmy wyżej, do „uzbierania” więcej niż 24 punktów karnych nie potrzeba wiele czasu – może się to stać nawet podczas wykonywania jednego niebezpiecznego manewru. Jeszcze bardziej czujni powinni być kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku „nazbieranie” więcej niż 20 punktów karnych będzie miało o wiele poważniejsze konsekwencje. Co się zatem dzieje po przekroczeniu limitu punktów karnych?

Utrata prawa jazdy za punkty 03
Nadmierna prędkość obecnie może skutkować nałożeniem znacznej ilości punktów karnych. Wystarczy przekroczyć prędkość o 21 km/h, by na konto kierowcy „wpadło” 5 nowych punktów. Z kolei najwięcej (15) dostaniemy za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej.

Utrata prawa jazdy za punkty. Czy za punkty karne można stracić prawo jazdy?

W skrócie można powiedzieć, że przekroczenie limitu 24 punktów karnych na koncie skutkuje utratą prawa jazdy. Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku kierowców doświadczonych, a inaczej dla tych mających krótki staż „za kółkiem” (maksimum roczny). Kierowca mający prawo jazdy dłużej niż rok, który „uzbierał” 25 punktów karnych lub więcej, traci prawo jazdy, ale może je odzyskać drogą ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy. Dodatkowo musi on przejść odpowiednie badania psychologiczne.

Z kolei kierujący posiadający prawo jazdy krócej niż rok znajduje się w gorszej sytuacji, ponieważ wejście na konto 21. punktu karnego skutkuje definitywnym zabraniem prawa jazdy. Uprawnień nie da się już odzyskać. Jest to możliwe dopiero drogą przejścia od nowa całego kursu na prawo jazdy i zaliczenia egzaminów państwowych.

Co po utracie prawa jazdy za punkty?

Po stwierdzeniu przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych, policja kieruje do kierowcy i urzędu właściwego dla miejsca jego zamieszkania wniosek o skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowne sprawdzenie kwalifikacji. Wystawiana jest także decyzja o zatrzymaniu uprawnień. Kierowca, który stracił prawo jazdy za punkty, musi w pierwszej kolejności przejść badanie u psychologa (może sam wybrać lekarza, ale musi on posiadać stosowne uprawnienia), a następnie udać się do starostwa powiatowego/urzędu dzielnicy (w zależności od tego, gdzie mieszka) celem wyrobienia nowego Profilu Kandydata na Kierowcę. W ostatnim kroku trzeba się umówić na egzamin teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

W przypadku kierowców mających prawo jazdy krócej niż rok, którzy stracili uprawnienia po przekroczeniu 20 punktów karnych, nie pozostaje nic innego jak ponowne zapisanie się na kurs prawa jazdy z przejściem wszystkich niezbędnych procedur od nowa.

Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty? Co ma zrobić kierowca?

Kierowca, który stracił prawo jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych, odzyska uprawnienia gdy pozytywnie zaliczy obydwa egzaminy sprawdzające kwalifikacje (w praktyce są to typowe egzaminy na prawo jazdy). Niezaliczenie jednego z nich (teoretycznego lub praktycznego) albo obydwu, a także nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje definitywnym zabraniem prawa jazdy i wystawieniem w systemie adnotacji o utracie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej ilości punktów karnych. Wówczas jedynym wyjściem na odzyskanie dokumentu jest zapisane się od nowa na kurs i zdanie egzaminów państwowych na prawo jazdy.

Utrata prawa jazdy za punkty 03
Kierowca mający prawo jazdy dłużej niż rok może jeszcze względnie łatwo odzyskać zabrane uprawnienia za punkty. Gorzej mają osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy.

Liczba punktów karnych. Jak sprawdzić punkty karne?

Sprawdzenie stanu punktów karnych jest możliwe na kilka sposobów. Informacje te można uzyskać osobiście, udając się na komisariat policji, jednak istnieje również wygodna opcja online. Wystarczy odwiedzić stronę obywatel.gov.pl, przejść do zakładki „Kierowcy i pojazdy”, a następnie wybrać „Sprawdź swoje punkty karne”. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który umożliwi zalogowanie się do usługi.

Polecamy również:

Aktualny taryfikator punktów karnych

Ile punktów karnych dostaniemy za przekroczenie prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji