NowościAktualnościPonad 20-letni hatchback sprzedany za niemal 300 tys. zł. O jakim mowa?

Ponad 20-letni hatchback sprzedany za niemal 300 tys. zł. O jakim mowa?

Na aukcji w Japonii za niebagatelną kwotę sprzedano Hondę Civic Type-R pierwszej generacji. Praktycznie nowy egzemplarz znalazł nowego nabywcę za ponad 62 tysiące euro!

Prawdopodobnie wyprodukowano zaledwie 16 tysięcy sztuk pierwszego wcielenia Hondy Civic Type-R. Ten samochód zadebiutował w 1997 roku, robiąc niemałe wrażenie piorunującymi osiągami (6,8 s do 100 km/h, 235 km/h prędkości maksymalnej), uzyskiwanymi dzięki zainstalowaniu 185-konnego silnika o pojemności 1.6. Wysokoobrotowy charakter tej jednostki (maksymalna moc osiągana aż przy 8500 obr./min.!) istotnie zwiększał wrażenia z jazdy, z kolei montowane seryjnie fotele Recaro SR3 skutecznie podtrzymywały ciało podczas pokonywania ciasnych łuków.

Hot hatche nigdy nie mają łatwego życia po opuszczeniu salonu, często wręcz bywają coraz ostrzej „katowane” wraz z przybywaniem kolejnych lat. Dlatego też naturalnie tracą one na wartości, ale do pewnego czasu. Według szacunków do dzisiaj w użytku pozostaje zaledwie kilkanaście egzemplarzy opisywanego Civica Type-R. Tak znikoma populacja na tyle wywindowała ich ceny w górę, że wystawiony niedawno w Japonii samochód zyskał nowego właściciela za 62 600 euro, czyli niemal 300 tys. zł.

Honda Civic Type-R (3)
Opisywany Civic Type-R na aukcji internetowej w Japonii.

Z czego wynika ta wręcz „kosmiczna” kwota? Przypominamy bowiem, że ceny aktualnie produkowanego Civica Type-R (piąta generacja) startują od niecałych 150 tys. zł. Bohater dzisiejszego wpisu, mimo iż wyprodukowany w 2000 roku, nie posiada absolutnie żadnych śladów użytkowania. Lakier, kokpit, tapicerki, mechanika – wszystko wygląda jak nowe. To zasługa symbolicznego przebiegu auta, oscylującego w granicach 2600 kilometrów. Nie trzeba oczywiście dodawać, że Hondę utrzymano w całkowicie oryginalnym stanie, o co trudno nie tylko w przypadku tej generacji.

Opisywany Civic Type-R na aukcji internetowej w Japonii.
Honda Civic Type-R
Opisywany Civic Type-R na aukcji internetowej w Japonii.

Galopujące ceny klasyków to trend coraz śmielej wkraczający w polskie realia. Nie tak dawno na nowego właściciela czekał wyremontowany przez Mercedesa model 190, który od nowości miał w Polsce jedyną właścicielkę. Samochód, mimo iż nie był w żadnej specjalnej wersji (pod maską pracował 72-konny diesel), wyceniono na 95 tys. zł.

Polecamy również:

Jak wygląda Honda Civic, która przejechała 1,6 mln km?

Ta Honda Civic przejechała 800 tys. km bez remontu silnika!

Czy nowa Honda Civic Type-R jest szybsza od Toyoty GR Yaris?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji