NowościAktualnościHonda Civic Type R z rekordem okrążenia na Nurburgringu

Honda Civic Type R z rekordem okrążenia na Nurburgringu

Najnowsza Honda Civic Type R odzyskała tytuł najszybszego przednionapędowego auta na torze Nurburgring. Dowiedz się więcej na ten temat.

Honda Civic Type R w swoim aktualnym wcieleniu została po raz pierwszy pokazana w ubiegłym roku. Japoński hot hatch jest oferowany wyłącznie z pięciodrzwiowym nadwoziem, a pod jego maską gości benzynowy silnik 2.0 VTEC Turbo. Ten czterocylindrowy motor dostarcza 329 KM oraz 420 Nm i jest połączony z 6-stopniową ręczną skrzynią biegów. Siła napędowa trafia w całości na przednią oś. Taka konfiguracja pozwala osiągnąć „setkę” w 5,4 s od startu i rozpędzić się maksymalnie do 275 km/h.

Niedawno Japończycy pochwalili się, że ich najnowsze dzieło ustanowiło rekord Północnej Pętli toru Nurburgring, pokonując okrążenie w 7 min 44,881 s. Tym samym dokładnie 24 marca 2023 roku Honda Civic Type R odzyskała tytuł najszybszego seryjnego auta z przednim napędem, który wcześniej należał do Renault Megane R.S. Trophy-R. Na poniższym nagraniu możecie obejrzeć, jak wyglądało to rekordowe okrążenie:

Należy też dodać, że w udanej próbie pobicia rekordu Nordschleife nie brał udziału standardowy model, lecz Honda Civic Type R w wersji S, która jest pozbawiona nawigacji i klimatyzacji. Ponadto samochód poruszał się na oponach Michelin Pilot Sport Cup 2 Connect. Niższa masa własna przekłada się na bardziej drapieżny i jeszcze bardziej zorientowany na osiągi charakter auta. Ten nowy wariant będzie dostępny na europejskim rynku tylko na specjalne zamówienie, a wszystkie egzemplarze będą w kolorze Championship White.

„Civic Type R został opracowany zgodnie z koncepcją Ultimate Sport 2.0, której celem było stworzenie ekstremalnie sportowego modelu, napędzanego na przednią oś, gwarantującego kierowcy pewność prowadzenia i emocje, wzbudzające głośniejsze bicie serca” – wyjaśnił Hideki Kakinuma, lider projektu Civic Type R. – „Od momentu wprowadzenia Civica Type R na rynek w 2023 roku, otrzymaliśmy liczne pozytywne reakcje z całego świata, znacznie przekraczające nasze oczekiwania, ale była jeszcze jedna misja, z którą musieliśmy się zmierzyć – uzyskanie tytułu najszybszego modelu z przednim napędem na torze Nurburgring.”

„Sześć lat po poprzedniej generacji osiągnęliśmy nowe standardy w ewolucji Type R i nowy wymiar pasji, którą w niego wkładamy. Mamy szczerą nadzieję, że wszyscy, którzy są już właścicielami naszego najnowszego Civica Type R i ci, którzy zamierzają nimi zostać, pokochają ten model i będą się nim cieszyć” – dodał Kakinuma.

Sprawdź szczegółowy cennik Hondy Civic Type R:

Honda Civic Type R – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji