Carsharing od PKP

Usługi carsharingu dynamicznie rozwijają się w wielu polskich miastach. Rośnie także liczba operatorów wypożyczających samochody na minuty. Do gry dołączyło PKP z usługą PKP Mobility.

Nowym graczem na rynku jest PKP. Wynajem samochodów realizowany poprzez aplikację Easyshare w ramach usługi PKP Mobility został uruchomiony w Gdyni. Jego ideą jest połączenie podróży pociągiem z innymi środkami lokomocji. Usługa ma jednak ograniczenia. Pojazd można odebrać na stacji PKP, ale również trzeba go tam zdać. To więc ciekawa propozycja np. dla osób, które bez zamawiania taksówki chcą przewieźć znajomych i bagaż do hotelu.

Samochody będą wypożyczane w systemie godzinowym. Wszystkie będą posiadały napęd elektryczny, co poza ich bezemisyjnością pozwoli na poruszanie się nimi po pasach zarezerwowanych dla autobusów oraz parkowanie bez opłat w miejskich strefach płatnego parkowania. Do wypożyczenia auta od PKP konieczne jest prawo jazdy, karta płatnicza oraz smartfon z aplikacją Easyshare. Samochód można pobrać na dowolnie długi czas, jednak nie mniej niż godzinę.

Podczas zakupu biletu kolejowego w serwisie Bilkom.pl. można potwierdzić chęć skorzystania z usługi car-sharing. Wówczas w mailu informacyjnym otrzymuje się specjalny link do aplikacji Easyshare, gdzie można sfinalizować wynajem auta. Pojazd można wziąć z parkingu przy stacji, gdzie trzeba go również zwrócić. Samochód można zarezerwować z wyprzedzeniem. To polecane rozwiązanie, bo liczba pojazdów będzie ograniczona. Początkowo flotę będzie tworzyło 10 Nissanów Leaf. Jeżeli usługa zostanie dobrze przyjęta, planowana jest jej ekspansja do kolejnych miast.

Redakcja poleca: Korzystasz z carsharingu? Na to musisz uważać

Cennik usługi PKP Mobility można uznać za atrakcyjny, pod warunkiem, że autem nie będziemy jeździli zbyt daleko. Za każdą z pierwszych czterech godzin zapłacimy 20 zł, przy czym na każdą godzinę wynajmu przypada 15 darmowych kilometrów. Kolejne kosztują po 20 gr/km. Jeżeli auto wypożyczymy na więcej niż cztery godziny, za następne będziemy płacili już po 6 zł. Licznik nie będzie więc niepotrzebnie bił, gdy autem przyjdzie nam stać w korku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj