PoradyPoradyOC krótkoterminowe. Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe. Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Wykupienie OC krótkoterminowego to sposób na ograniczenie kosztów obowiązkowego ubezpieczenia. Kto może kupić OC krótkoterminowe? Ile ono kosztuje?

Obowiązek posiadania polisy ubezpieczenia komunikacyjnego naraża wielu kierowców na koszty – dla niektórych bardzo duże. W trudnej sytuacji mogą być np. osoby zajmujące się handlem samochodami: jednocześnie mogą mieć ich sporo, a OC trzeba im opłacić. Podobnie jest np. z pojazdami wolnobieżnymi. Na szczęście istnieje coś takiego jak ubezpieczenie krótkoterminowe, często nazywane po prostu OC krótkoterminowym lub ubezpieczeniem komisowym lub zadaniowym. Co to takiego? Czym się różni od standardowego ubezpieczenia pojazdu i komu przysługuje?

OC krótkoterminowe. Co to jest?

OC krótkoterminowym, jak sama nazwa wskazuje, nazywamy ubezpieczenie komunikacyjne z krótszym czasem obowiązywania niż standardowa polisa. Zamiast 12 miesięcy jest to np. minimum 1 miesiąc (30 dni) lub, w przypadku niektórych pojazdów, minimum 3 miesiące. Tego typu ubezpieczenie bywa nazywane zadaniowym z prostego powodu. Podczas skróconego czasu objętego ochroną właściciel pojazdu może dokonać wszelkich formalności związanych np. z jego rejestracją lub sprowadzeniem zza granicy. Z kolei określenie „ubezpieczenie komisowe” wzięło się z tego, że OC krótkoterminowe może być optymalnym rozwiązaniem dla osób trudniących się w handlu samochodami – dzięki niemu nie muszą płacić aż tyle za całoroczne ubezpieczenie, które byłoby zbędne z uwagi na krótki okres posiadania sprzedawanego auta.

Kto może wykupić OC krótkoterminowe?

Możliwość wykupienia ubezpieczenia krótkoterminowego przysługuje kilku grupom kierowców. Są to:

  • Osoby zawodowo zajmujące się handlem samochodami

Przywilej kupna OC krótkoterminowego bywa zbawienny dla właścicieli komisów lub osób prowadzących działalność gospodarczą zajmującą się handlem samochodami. Sprzedanie aut wiąże się z koniecznością posiadania wielu egzemplarzy naraz, stąd koszty ich ubezpieczenia w pełnym wymiarze by były bardzo wysokie. Wykupienie tańszego ubezpieczenia krótkoterminowego pozwala ograniczyć wydatki na ubezpieczenie przy zachowaniu jego ciągłości. Jednak nie oznacza to, że każdy samochód z komisu jest objęty ochroną z tytułu OC krótkoterminowego – niektóre nadal korzystają z polisy opłaconej przez osobę, która sprzedała go do komisu.

OC krótkoterminowe

  • Osoby sprowadzające auto zza granicy

OC krótkoterminowe przysługuje też (a wręcz jest obowiązkowe) osobom sprowadzającym samochód z kraju, w którym jest on zarejestrowany. Będą musieli oni wykupić 30-dniowe ubezpieczenie (tzw. ubezpieczenie graniczne), gdyż sprowadzonego pojazdu nie można od razu zarejestrować w pełnym wymiarze (na cały rok): będzie można to zrobić dopiero po wykonaniu wszystkich formalności związanych z rejestracją. Takie ubezpieczenie można jednak zawrzeć tylko raz. Kolejna polisa musi już obowiązywać przez rok.

OC krótkoterminowe

  • Osoby posiadające pojazd zarejestrowany czasowo

Czasowa rejestracja pojazdu wiąże się z wydaniem tymczasowych (tzw. czerwonych) tablic rejestracyjnych maksymalnie na 30 dni. W tym czasie właściciel z reguły zajmuje się odbiorem auta zza granicy lub jego naprawą, by mogło przejść badanie techniczne. Na czas wykonywania tych czynności również można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, które jest ważne przez minimum 30 dni – czyli tyle, ile trwa proces czasowej rejestracji.

OC krótkoterminowe

Zgodnie z prawem, możliwość wykupienia OC krótkoterminowego przysługuje właścicielom pojazdów historycznych, czyli mających minimum 40 lat (lub 25 lat, gdy został on uznany przez rzeczoznawcę za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji) lub zarejestrowanych na żółte tablice. Tu warto zaznaczyć, że pojazd mający minimum 40 lat nie musi mieć żółtych tablic, by otrzymał on przywilej kupna OC krótkoterminowego – stał się on pojazdem historycznym z racji wieku. Właściciele takich pojazdów nie tylko mogą ubezpieczyć je na krótki czas (minimum 30 dni), ale też nie muszą pilnować ciągłości OC: mogą wykupować polisy nawet kilka razy w roku.

OC krótkoterminowe

  • Osoby posiadające pojazd wolnobieżny

OC krótkoterminowe może też obejmować pojazdy wolnobieżne, czyli takie, których konstrukcja ogranicza prędkość maksymalną do 25 km/h. Do takich pojazdów zaliczane są m.in. maszyny rolnicze (kombajny, zgrabiarki, sieczkarnie itp.), leśne (wciągarki, rębaki itp.) czy budowlane (koparki, wiertnice, ładowarki itp.). Można na nie wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, ale na minimum 3 miesięcy (np. na okres w roku, gdy faktycznie są użytkowane). Uwaga: ten przywilej nie dotyczy ciągników rolniczych, które muszą mieć wykupione standardowe, roczne ubezpieczenie.

OC krótkoterminowe

  • Posiadacze pojazdów do jazd testowych

Możliwość czasowego ubezpieczenia przysługuje również podmiotom posiadającym pojazdy do jazd testowych, np. jednostkom badawczym producentów samochodów albo przedsiębiorcom mającym siedzibę w Polsce. Takie OC krótkoterminowe obowiązuje na czas ważności dowodu rejestracyjnego (minimum 30 dni).

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie krótkoterminowe obejmuje swoim zakresem dokładnie tyle samo, co polisa całoroczna. W odróżnieniu od niej nie przedłuża się jednak automatycznie, tylko musi o to zadbać właściciel pojazdu. Cena OC krótkoterminowego jest zależna od wielu czynników, takich jak wiek i miejsce zamieszkania właściciela, marka/model/rok produkcji pojazdu i historię ubezpieczeniową włącznie z datą otrzymania prawa jazdy. Koszt ubezpieczenia krótkoterminowego, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, waha się od ok. 50 zł do 150 zł.

Polecamy również:

Zmiany w ubezpieczeniach. Kierowców czekają kłopoty

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe w rankingu Marka Nr 1 2022

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji