PoradyPoradyKiedy trzeba ubezpieczyć samochód?

Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód?

Polskie prawo dokładnie reguluje sytuacje, w których należy ubezpieczyć auto, motocykl lub inny pojazd. Nawet jeden dzień spóźnienia może oznaczać kilka tysięcy złotych kary.

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe (OC) i dobrowolne (AC, assistance, NNW). Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jakich sytuacjach powinien posiadać daną polisę, by uniknąć dużych wydatków.

Kiedy trzeba wykupić polisę OC?

Polskie prawo przewiduje konieczność wykupienia polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Innymi słowy – jeżeli do urzędu udajemy się z dokumentami do zarejestrowania nowego pojazdu, sprowadzonego z zagranicy, ale wyrejestrowanego lub bez ważnego OC, polisę musimy kupić w dniu rejestracji lub przed wyjechaniem na drogę. Dotyczy to rejestracji na czerwone tablice tymczasowe. W momencie, gdy otrzymamy finalne numery rejestracyjne nie zawiera się kolejnej polisy, tylko zgłasza ubezpieczycielowi zmianę numeru rejestracyjnego pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji otwiera UFG drogę do nałożenia wysokiej kary za brak OC. W przypadku aut osobowych wynosi ona blisko 2000 zł! Ponad 14 dni spóźnienia w 2024 r. oznacza karę w wysokości 8 480 zł. Można liczyć, że symboliczny jeden dzień poślizgu nie wyda się, ale… lepiej na to nie liczyć – za kontrolę odpowiada elektroniczny system UFG, który porównuje bazy CEPiK i ubezpieczonych pojazdów. Nawet 70% przypadków wykrywa właśnie algorytm, a nie policja podczas kontroli. Ryzyko wpadki jest wysokie. Jedyna dobra wiadomość jest taka, że kary mogą być nakładane w bieżącym roku – jeżeli nasz przypadek braku OC miał miejsce w poprzednich latach, a nie otrzymaliśmy od UFG wezwania do zapłaty, możemy spać spokojnie.

Warto wiedzieć: Wypadek przy wsiadaniu albo wysiadaniu z auta. Czy działa ubezpieczenie?

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Jeżeli próbujemy ubezpieczyć auto przez internet, koniecznie zwróćmy uwagę na datę pierwszego dnia obowiązywania polisy. Część systemów pozwala na ubezpieczenie auta z datą jutrzejszą lub późniejszą. Trzeba więc spróbować zarejestrować auto dzień przed pójściem do wydziału komunikacji (na podstawie numeru VIN), a później dokonać korekty, spróbować ubezpieczyć pojazd w innej firmie lub ubezpieczyć samochód lub motocykl u agenta, który może wystawić polisę z bieżącą datą. UFG nie przyjmie tłumaczenia, że spóźniliśmy się z polisą z powodu braku możliwości wykupienia jej przez internet.

W Polsce lista wyjątków, które zwalniają z obowiązku posiadania OC jest krótka. To sytuacje, w których pojazd nie jest jeszcze zarejestrowany, ma ponad 40 lat lub jest zabytkiem – w dwóch ostatnich przypadkach można wykupić OC krótkoterminowe. Oczywiście należy to zrobić, nim rozpoczniemy jazdę. Warto również pamiętać, że czasowe wyrejestrowanie z powodu uszkodzeń nie daje podstawy do wypowiedzenia umowy OC.

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie autocasco?

Polisa AC chroni przed uszkodzeniami pojazdu z naszej winy, zdarzeń losowych czy kradzieży. Jest to polisa dobrowolna. W określonych sytuacjach możemy być zobowiązani do jej wykupienia lub pokrycia kosztu zakupu autocasco – ma to miejsce najczęściej w przypadku aut leasingowanych lub użytkowanych na podstawie wynajmu. Nie są one własnością kierowcy, a firmy lub instytucji finansowej, która musi zadbać o swój interes. Brak wykupienia polisy może być podstawą do wypowiedzenia umowy czy naliczenia kar umownych.  W przypadku pojazdów kupowanych na kredyt wymagania w zakresie AC mogą być mniej restrykcyjne, ale warto sprawdzić to w umowie.

Ubezpieczenia assistance czy od następstw nieszczęśliwych wypadków to już zupełnie indywidualna kwestia. Pierwsze chroni przed częścią finansowych konsekwencji awarii pojazdu – można liczyć na holowanie, próbę naprawy na miejscu zdarzenia czy dowiezienie paliwa. Z kolei ubezpieczenie NNW zapewni wypłatę środków w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub konieczności leczenia lub rehabilitacji – kwota ubezpieczenia i jego zakres są przedstawione w umowie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczeń assistance – każda firma może oferować je na własnych warunkach, które możemy zaakceptować lub szukać innej propozycji.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji