PoradyPoradyWypadek przy wsiadaniu albo wysiadaniu z auta. Czy działa ubezpieczenie?

Wypadek przy wsiadaniu albo wysiadaniu z auta. Czy działa ubezpieczenie?

W okresie jesienno-zimowym wsiadanie i wysiadanie z auta może okazać się szczególnie niebezpieczne. Wystarczy trochę lodu na jezdni lub chodniku i chwila nieuwagi, by doszło do skręcenia, a nawet złamania. Czy w takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie?

Samochód zapewnia nie tylko transport czy ułatwia atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Niestety może także przyczynić się do odniesienia mniej lub bardziej poważnych obrażeń. Zwykle utożsamiamy je z wypadkami. Nie jest to jedyna okoliczność, w których może dojść do wypadku. Równie dobrze może do niego dojść przy wsiadaniu lub wysiadaniu. Zwykle są to skręcenia stawu skokowego czy złamania kości strzałkowej. W zależności od okoliczności i statusu poszkodowanych, odszkodowania z tego tytułu można dochodzić z polisy OC albo NNW.

Polisa OC z założenia chroni przed szkodami, które właściciel pojazdu lub sam pojazd wyrządził komuś. W sytuacji, gdy ktoś wsiada lub wysiada, a kierowca zbyt wcześnie ruszył, zdjął nogę ze sprzęgła bez włączania biegu jałowego bądź puścił hamulec, a auto stoczyło się, powodując obrażenia ciała, poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy – wystarczy, że wykaże zdarzenie oraz powstałą szkodę. Odszkodowania można dochodzić także w sytuacji, gdy uszczerbek na zdrowiu spowodowały ruchome części pojazdu.

Odszkodowania można dochodzić nawet w sytuacji, gdy silnik został już wyłączony. Kancelarie, które specjalizują się w sprawach dotyczących ubezpieczeń wskazują, że od strony prawnej ruch jest szeroko rozumiany – to stan od rozpoczęcia podróży do jej zakończenia w zaplanowanym miejscu. Dlatego wszystkie krótkotrwałe postoje, także na załadunek i wyładunek towaru, nie muszą być równoznaczne z wyłączeniem auta z ruchu.

Warto wiedzieć: Robisz tak w swoim aucie? Ubezpieczenie przestaje wówczas działać!

Ubezpieczenie OC nie działa natomiast w sytuacji, gdy osoba, która jest właścicielem pojazdu, a urazu dostał podczas wysiadania z własnego auta. W uproszczeniu mówiąc – sam sobie wyrządził szkodę, co wyłącza odpowiedzialność z tytułu OC. Gdy jednak doznamy uszczerbku podczas pracy, wysiadając z auta należącego do pracodawcy – można ubiegać się o odszkodowanie.

Wraz z OC często można jednak za niewielką kwotę (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) dokupić ubezpieczenie, które chroni wszystkich w aucie – jest to ubezpieczenie NNW, które zapewnia ochronę także przed negatywnymi skutkami wsiadania i wysiadania z pojazdu. Wysokość odszkodowania jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu przemnożonego przez sumę ubezpieczenia NNW.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji