PoradyPoradyWypadek przy wsiadaniu albo wysiadaniu z auta. Czy działa ubezpieczenie?

Wypadek przy wsiadaniu albo wysiadaniu z auta. Czy działa ubezpieczenie?

W okresie jesienno-zimowym wsiadanie i wysiadanie z auta może okazać się szczególnie niebezpieczne. Wystarczy trochę lodu na jezdni lub chodniku i chwila nieuwagi, by doszło do skręcenia, a nawet złamania. Czy w takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie?

Samochód zapewnia nie tylko transport czy ułatwia atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Niestety może także przyczynić się do odniesienia mniej lub bardziej poważnych obrażeń. Zwykle utożsamiamy je z wypadkami. Nie jest to jedyna okoliczność, w których może dojść do wypadku. Równie dobrze może do niego dojść przy wsiadaniu lub wysiadaniu. Zwykle są to skręcenia stawu skokowego czy złamania kości strzałkowej. W zależności od okoliczności i statusu poszkodowanych, odszkodowania z tego tytułu można dochodzić z polisy OC albo NNW.

Polisa OC z założenia chroni przed szkodami, które właściciel pojazdu lub sam pojazd wyrządził komuś. W sytuacji, gdy ktoś wsiada lub wysiada, a kierowca zbyt wcześnie ruszył, zdjął nogę ze sprzęgła bez włączania biegu jałowego bądź puścił hamulec, a auto stoczyło się, powodując obrażenia ciała, poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy – wystarczy, że wykaże zdarzenie oraz powstałą szkodę. Odszkodowania można dochodzić także w sytuacji, gdy uszczerbek na zdrowiu spowodowały ruchome części pojazdu.

Odszkodowania można dochodzić nawet w sytuacji, gdy silnik został już wyłączony. Kancelarie, które specjalizują się w sprawach dotyczących ubezpieczeń wskazują, że od strony prawnej ruch jest szeroko rozumiany – to stan od rozpoczęcia podróży do jej zakończenia w zaplanowanym miejscu. Dlatego wszystkie krótkotrwałe postoje, także na załadunek i wyładunek towaru, nie muszą być równoznaczne z wyłączeniem auta z ruchu.

Warto wiedzieć: Robisz tak w swoim aucie? Ubezpieczenie przestaje wówczas działać!

Ubezpieczenie OC nie działa natomiast w sytuacji, gdy osoba, która jest właścicielem pojazdu, a urazu dostał podczas wysiadania z własnego auta. W uproszczeniu mówiąc – sam sobie wyrządził szkodę, co wyłącza odpowiedzialność z tytułu OC. Gdy jednak doznamy uszczerbku podczas pracy, wysiadając z auta należącego do pracodawcy – można ubiegać się o odszkodowanie.

Wraz z OC często można jednak za niewielką kwotę (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) dokupić ubezpieczenie, które chroni wszystkich w aucie – jest to ubezpieczenie NNW, które zapewnia ochronę także przed negatywnymi skutkami wsiadania i wysiadania z pojazdu. Wysokość odszkodowania jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu przemnożonego przez sumę ubezpieczenia NNW.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji