PoradyPoradyRobisz tak w swoim aucie? To błąd, bo ubezpieczenie przestaje działać!

Robisz tak w swoim aucie? To błąd, bo ubezpieczenie przestaje działać!

Nie każdy kierowca zapoznał się z warunkami polisy ubezpieczeniowej. To poważny błąd, bo nie trzeba wiele, by stracić ochronę!

Wszystkie zarejestrowane w Polsce pojazdy muszą mieć wykupione polisę OC, która pokrywa skutki szkód, jakie spowoduje użytkownik samochodu. Lista wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela jest dosyć krótka – dotyczy m.in. ucieczki z miejsca wypadku czy prowadzenia po spożyciu alkoholu lub środka o podobnym działaniu.

Dobrowolną polisę auto casco zawierają zwykle użytkownicy nowszych samochodów o znacznej wartości. Tutaj lista ewentualnych wykluczeń jest już dłuższa. Dotyczy m.in. braku badania technicznego, utraty kluczyka czy dokumentów – w sytuacji gdy do kradzieży pojazdu nie doszło w wyniku rabunku.

Redakcja poleca: Ubezpieczenie opon. Na czym polega? Czy warto je kupić? Przed czym chroni?

Nie wszyscy kierowcy przeanalizowali jednak warunki ubezpieczenia i mogą być zaskoczeni odmową wypłaty odszkodowania. Jednym z powodów może być… chowanie dokumentów w daszku przeciwsłonecznym – najbardziej powszechne, gdy auto jest używane przez wielu różnych kierowców w firmie lub gospodarstwie domowym. Jeżeli auto zostanie skradzione, ubezpieczyciel likwidujący szkodę z polisy AC poprosi nas o przedstawienie dokumentów pojazdu. Ich utrata z autem jest podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.Dokumenty w daszku przeciwslonecznym

Warto pamiętać, że dopóki jeździmy po Polsce, nie musimy zabierać ze sobą dokumentów pojazdu czy poświadczenia opłacenia polisy OC – nie grozi nam za to ani mandat, nie trzeba obawiać się też innych konsekwencji (oczywiście w sytuacji, gdy polisę mamy faktycznie opłaconą, a przegląd wykonany na czas).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji