PoradyPoradyZielona Karta: gdzie jest potrzebna? Koszt wydania, terminy ważności

Zielona Karta: gdzie jest potrzebna? Koszt wydania, terminy ważności

Zieloną Kartę należy wyrobić przed podróżą do 11 krajów. Gdzie jest wymagana Zielona Karta, ile czasu obowiązuje i ile kosztuje jej wydanie?

Zielona Karta jest, w dosłownym znaczeniu, dokumentem w kolorze zielonym potwierdzającym o posiadaniu przez właściciela pojazdu aktualnego ubezpieczenia OC. Chroni ona kierowcę w takim samym stopniu jak polisa wykupiona w Polsce, zapewniając wypłatę odszkodowania w przypadku spowodowania wypadku za granicą lub też będąc ofiarą zdarzenia drogowego poza granicami naszego kraju. Obowiązywanie Zielonej Karty spoczywa na barkach 48 biur narodowych zrzeszających firmy ubezpieczeniowe z różnych państw. Polskę reprezentuje w tym przypadku Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

W jakich państwach trzeba mieć Zieloną Kartę?

Istotna informacja jest taka, że o posiadanie Zielonej Karty nie trzeba się martwić, jeśli planujemy podróż do 27 państw Unii Europejskiej oraz do krajów uznających ubezpieczenie wykupione w Polsce, czyli do Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Gibraltaru, Islandii, Monako, San Marino, Bośni i Hercegowiny i na Wyspy Owcze. Zielona Karta obowiązuje z kolei w następujących 11 krajach:

 • Zielona KartaAlbanii;
 • Czarnogórze;
 • Iranie;
 • Izraelu;
 • Macedonii;
 • Maroku;
 • Mołdawii;
 • Tunezji;
 • Turcji;
 • Ukrainie;
 • Wielkiej Brytanii.

Nawet jeśli wymienione wyżej kraje nie stanowią ostatecznego celu naszej podróży, czasami trzeba przez nie przejechać, by dostać się gdzieś dalej. W takiej sytuacji trzeba już zadbać o wyrobienie Zielonej Karty. Termin jej obowiązywania wynosi minimum 15 dni, lecz może zostać wydana nawet na rok (do czasu wygaśnięcia polisy ubezpieczenia komunikacyjnego). To od właściciela samochodu zależy, na ile potrzebna mu będzie Zielona Karta.

Jak wyrobić Zieloną Kartę? Ile to trwa i kosztuje?

Wydawaniem Zielonych Kart zajmują się towarzystwa ubezpieczeniowe działające na terenie Polski. W większości przypadków pozyskanie tego dokumentu jest darmowe – wchodzi bowiem w skład zawartej polisy. Niektórzy ubezpieczyciele, jak np. Allianz, Ergo Hestia, HDI, TUZ Ubezpieczenia i Warta, wymagają natomiast dodatkowych opłat za wystawienie Zielonej Karty. Z reguły niskich (ok. 20 zł), ale w niektórych przypadkach określa ją okres ważności dokumentu, rodzaj ubezpieczonego samochodu, metoda opłacenia składki lub historia szkód właściciela. Szczegółowe informacje najlepiej pozyskać bezpośrednio od konkretnego ubezpieczyciela.

Wyrobienie Zielonej Karty wymaga złożenia stosownego wniosku i oczekiwania na proces realizacji. Niekiedy trwa on kilka tygodni, ale bywa też, że dokument otrzymujemy od ręki w placówce ubezpieczyciela. Nie warto zatem odkładać tej kwestii na ostatnią chwilę, a złożyć wniosek nawet miesiąc przed planowaną podróżą. Jeśli w międzyczasie zgubimy Zieloną Kartę, można wnioskować o wydanie duplikatu. W tym przypadku najprawdopodobniej trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Co zrobić, gdy nie udało się pozyskać Zielonej Karty?

Zielonej Karty nie można otrzymać poza granicami Polski. Jeśli zapomnimy o niej lub nie otrzymamy jej na czas, nie pozostaje nic innego jak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia granicznego w każdym kraju, w którym trzeba ją mieć. Można to zrobić na przejściu granicznym. Obowiązuje ono przez 15 lub 30 dni, zaś kwotę indywidualnie określa dane państwo (najtaniej w Mołdawii, najdrożej w Maroko – odpowiednio 4,5 i 57 euro za ubezpieczenie 15-dniowe).

Koszt ubezpieczenia granicznego w krajach nie akceptujących Zielonej Karty
Kraj Ubezpieczenie na 15 dni Ubezpieczenie na 30 dni
Albania 49 € 65 €
Białoruś 17 € 25 €
Czarnogóra 15 € 28 €
Kosowo 30 € 41 €
Maroko 57 € 88 €
Mołdawia 4,5 € 7 €
Macedonia 50 € 70 €
Rosja 43 € 65 €
Turcja 42 € 44 €
Ukraina 9 € 12 €

Tylko w jednym kraju należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia granicznego mimo posiadania Zielonej Karty. Mowa o Kosowie, które nie akceptuje tego dokumentu i wymaga zapłacenia 30 euro (ok. 140 zł; ubezpieczenie na 15 dni) lub 41 euro (ok. 190 zł; na 30 dni).

Zielona Karta
Ubezpieczenie graniczne najlepiej opłacić na przejściu pomiędzy państwami. Należy to zrobić tylko wtedy, gdy zapomnimy wyrobić Zielonej Karty. Wyjątek – Kosowo, gdzie jest ono obowiązkowe.
Polecamy także:

O czym należy pamiętać wyjeżdżając samochodem za granicę?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji