PoradyPoradyPodwójne ubezpieczenie OC. Jak go uniknąć?

Podwójne ubezpieczenie OC. Jak go uniknąć?

Polisa OC, z nielicznymi wyjątkami, jest wymagana dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Ubezpieczyciela można wybrać dowolnie, a nawet zmienić go, po wygaśnięciu aktualnej umowy. Warto uważać, by nie wpaść w pułapkę podwójnego OC.

W Polsce ubezpieczenie OC (poza wyjątkami) zawiera się na rok. Jeżeli nie kupiliśmy używanego auta, tylko dalej użytkujemy wcześniej kupione i zarejestrowane na nas, o przedłużenie obowiązkowej polisy OC nie trzeba się martwić. Nastąpi to automatycznie.

Z jednej strony to dobra informacja. Automatyczne przedłużenie OC chroni przed tysiącami złotych kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia, jak również brakiem ochrony – nawet jeżeli nie opłacimy polisy (ale poprzednią mieliśmy opłaconą), to spóźnienie z płatnością nie jest dużym problemem. Nie grozi nam kara z UFG, mamy ochronę, a ubezpieczyciel może jedynie doliczyć odsetki z tytułu spóźnionej płatności, wpisać nas do rejestru dłużników czy rozpocząć egzekucję komorniczą, co zwykle poprzedzają listy z ostrzeżeniami.

Kwestia automatycznego przedłużenia polisy OC może stać się problemem, jeżeli polisa sama się przedłuży, a my tego nie chcieliśmy, bo wybraliśmy OC u innego ubezpieczyciela i już za nie zapłaciliśmy.

Podwojne ubezpieczenie OCBy uniknąć podwójnej polisy OC należy złożyć rezygnację z OC najpóźniej na 1 dzień przed końcem polisy. Można to zrobić mailem z załączonym skanem podpisanego pisma lub pocztą. W drugim przypadku liczy się data nadania. Jeżeli dzień przed upływem okresu 12 miesięcy wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, oświadczenie musisz złożyć najpóźniej w pierwszym następnym dniu roboczym.

Gdy składamy rezygnację z automatycznego przedłużenia OC, należy pamiętać o zakupie nowej polisy. Jeżeli jedną polisę wypowiemy, a drugiej nie zawrzemy, pojazd zostanie bez OC. Co więcej – nie możemy mieć nawet jednego dnia w ciągłości ubezpieczenia pojazdu, bo grożą za to wysokie kary. Warto również zwrócić uwagę, czy wypowiadamy polisę z Art. 28 o ubezpieczeniach, a nie korzystamy np. ze znajdujących się na stronach niektórych ubezpieczycieli formularzy odstąpienia od umowy. Okazuje się, że od strony formalnej to jedno słowo ma duże znaczenie – odstąpienie od umowy dotyczy wypowiadania polis zawieranych na odległość w 30-dniowym okresie od ich zakupu. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku błędów formalnych, ubezpieczyciel, którego niepoprawnie poinformowaliśmy o swoich zamiarach, może odstąpić od naliczania opłaty za okres, w którym pojazd był chroniony dwiema polisami.

Warto wiedzieć: Polisa OC. U agenta taniej i lepiej niż z wyszukiwarki?!

Jeżeli dojdzie do automatycznego przedłużenia polisy OC na następny rok, to na szczęście można uniknąć płacenia za oba ubezpieczenia. Wystarczy możliwie szybko wypowiedzieć tzw. podwójne OC na mocy Art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akceptowane są pisma złożone w oddziale, przesłane pocztą lub mailem. Im szybciej, tym lepiej, bo firma ubezpieczeniowa ma prawo pobrać opłatę za okres, w którym udzielała ochrony ubezpieczeniowej.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji