PoradyPoradyIle kosztuje przegląd samochodu? Aktualne ceny badania technicznego (2024)

Ile kosztuje przegląd samochodu? Aktualne ceny badania technicznego (2024)

Kierowcy muszą pamiętać o regularnym wykonywaniu badania technicznego. Ile kosztuje przegląd samochodu w 2024 roku? Jaki mandat za przegląd po terminie?

Każdy posiadacz samochodu jest zobligowany do utrzymania go w odpowiednim stanie technicznym. Metodą na weryfikację kondycji auta jest systematyczne przyjeżdżanie na badanie techniczne. Dopiero gdy uzyskamy pozytywny wynik przeglądu mamy pewność, że pojazd legalnie porusza się po drogach i nie stwarza niebezpieczeństwa dla podróżujących nim i innych uczestników drogi.

Co ile trzeba robić przegląd samochodu?

Kierowcy z reguły zdają sobie sprawę z obowiązkowych przeglądów samochodów, lecz nie zawsze mają odpowiednie informacje odnośnie częstotliwości wykonywania badań technicznych auta. Większość osób jeździ na nie co roku – i słusznie, bo biorąc pod uwagę duży średni wiek samochodów w Polsce, powinny one stawiać się na stacjach kontroli pojazdów raz na rok. To jednak nie jest reguła dla wszystkich pojazdów, a odchylenia tyczą się nawet wieku samochodu.

Twoje auto ma „lewe” badanie techniczne? Możesz mieć problem!

Co ile trzeba wobec tego robić przegląd auta? Pierwsze badanie techniczne powinno nastąpić po 3 latach od pierwszej rejestracji samochodu, natomiast drugie po upływie kolejnych 2 lat. Dopiero gdy auto osiągnie 5 lat, podlega obowiązkowi wykonywania przeglądów co roku. Ta reguła tyczy się zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych (o masie do 3,5 t), motocykli i przyczep (o masie do 3,5 t).

Odnośnie ciągników rolniczych i motorowerów obowiązuje zasada pierwszego przeglądu po 3 latach i kolejnych po 2 latach od ostatniego badania technicznego. Niektóre grupy pojazdów z kolei zobligowane są do corocznych przeglądów niezależnie od daty produkcji. Należą do nich m.in. samochody z LPG, taksówki, auta przystosowane do przewozu 5-9 osób w celach zarobkowych, pojazdy uprzywilejowane, przewożące towary niebezpieczne lub użytkowane w szkołach jazdy. W przypadku przyczep lekkich i pojazdów zabytkowych płaci się tylko raz za przegląd (przed rejestracją) i później nie trzeba go powtarzać. Wyjątek stanowią auta na żółtych tablicach wykorzystywane w celach zarobkowych.

Badanie techniczne pojazdu – na czym polega?

Obecnie badanie techniczne przeprowadza się w kilku etapach. W pierwszej kolejności weryfikuje się zgodność numeru VIN z dowodu rejestracyjnego z tym wybitym na samochodzie. Następnie przystępuje się do kontroli samego auta i jego podzespołów. Diagności szczególną uwagę zwracają na skuteczność hamulców, kondycję układu kierowniczego (w tym geometrię kół), zawieszenia, blacharki i szyb, stan ogumienia i układu wydechowego, a także ustawienie świateł. Sprawdzany jest też poziom emisji spalin, praca amortyzatorów i poprawność działania pasów bezpieczeństwa.

Ile kosztuje przegląd samochodu
Lista rzeczy do sprawdzenia na przeglądzie jest dość długa, stąd wykonanie badania technicznego może zająć nawet ok. pół godziny.

Wykryte przez diagnostów usterki przydzielane są do jednej z trzech kategorii: usterek drobnych, poważnych i niebezpiecznych. W przypadku drobnych właściciel pojazdu otrzymuje pouczenie, ale auto zalicza badanie techniczne. Pozytywnego wyniku nie otrzymuje się natomiast w przypadku wystąpienia awarii poważnych lub niebezpiecznych, a jeśli będą one w realny sposób zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Pośród defektów dyskwalifikujących pojazd z przejścia przeglądu należy wymienić m.in. niedziałające oświetlenie, wycieki z układu napędowego, słabe hamulce, nieszczelny wydech, pęknięta szyba, palące się kontrolki, zaawansowany poziom korozji czy nieprawidłowości w pomiarze emisji spalin.

Ile kosztuje przegląd samochodu? Cena (2024)

Cena badania technicznego jest stała od wielu lat, co w ostatnim czasie było powodem protestów w branży diagnostyki samochodowej. Na razie jednak nie zapowiadają się zmiany w tym zakresie, więc wciąż obowiązują dotychczasowe ceny przeglądów samochodów i innych pojazdów. Wynoszą one:

Opłata pobierana jest przed przeprowadzeniem badania technicznego i nie podlega zwrotowi, jeśli pojazd nie zaliczył przeglądu. Gdy tak się stanie, w ciągu 14 dni mamy obowiązek naprawienia wykrytych usterek i ponownego udania się na tą samą stację kontroli pojazdów celem weryfikacji usunięcia defektów. Nie płaci się wtedy pełnej stawki za przegląd, a jedynie za kontrolę miejsc, w których wcześniej stwierdzono usterki. Kwoty prezentują się następująco:

 • 14 zł za ustawienie świateł drogowych/mijania, sprawdzenie toksyczności spalin i działania amortyzatorów na jednej osi;
 • 20 zł za sprawdzenie skuteczności i równomierności działania hamulców, układu kierowniczego i jałowego ruchu koła kierownicy oraz luzów w zawieszeniu, a także wszystkich innych usterek;
 • 36 zł za sprawdzenie geometrii kół jednej osi.
Ile kosztuje przegląd samochodu
Za przegląd płaci się jeszcze przed rozpoczęciem procedur związanych z wykonywaniem badania technicznego. Kwota nie podlega zwrotowi w przypadku niezaliczenia przeglądu.

Dodatkowe badanie techniczne – ile kosztuje?

Istnieje jeszcze kilka innych, dodatkowo płatnych rodzajów badań technicznych pojazdów, które trzeba wykonań m.in. po wypadku, przed rozpoczęciem pracy zarobkowej lub po dokonaniu zmian w konstrukcji samochodu. Wyróżniamy następujące typy przeglądów:

 • specjalistyczne badanie techniczne po wypadku lub kolizji (94 zł);
 • badanie techniczne samochodu, który ma być używany jako taksówka (42 zł);
 • badanie techniczne po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych, które powodują zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym (82 zł);
 • badanie techniczne po montażu instalacji gazowej (114 zł);
 • badanie techniczne celem ustalenia danych pojazdu na potrzeby rejestracji (64 zł);
 • badanie techniczne pojazdu, którego dane techniczne są niezgodne ze stanem rzeczywistym (51 zł);

Ceny badań technicznych są stałe dla wszystkich stacji diagnostycznych w Polsce. Nie ma też obowiązku udawania się do placówek zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania.

Badanie techniczne po terminie – ile wynosi mandat?

Przy obecnych kwotach mandatów lepiej nie ryzykować jazdy bez ważnego przeglądu. Kara jest bowiem dotkliwa i wg nowego taryfikatora wynosi od 1500 do 5000 zł. W praktyce policjanci nie zawsze posuwają się do tak drastycznego karania za brak przeglądu, szczególnie gdy stan samochodu nie budzi zastrzeżeń i auto jest zarejestrowane, tj. ma legalne tablice i wydany dowód rejestracyjny/pozwolenie czasowe. Wtedy najczęściej ograniczają się do „wlepienia” mandatu w wysokości kilkuset złotych.

Jeśli natomiast dojdzie do przyłapania kierowcy prowadzącego pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego, tj. bez badania technicznego i ważnych tablic/dowodu rejestracyjnego, trzeba się liczyć z przyznaniem mandatu z górnych „widełek” (nawet 5000 zł).

Redakcja poleca:

Więcej na temat przeglądu technicznego samochodu

Więcej na temat przeglądu samochodu z LPG

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

 1. Raz na jakiś czas warto zrobić ten przegląd, nawet dla własnego spokoju. Sam czasem robię diagnostykę w autotesto i na szczęście wszystko szybko załatwiają a ja nie przepłacam, przynajmniej jest gwarant bezpieczeństwa.

 2. ABSURD
  Przegląd robimy raz na rok, po zrobieniu może od razu wystąpić usterka i wtedy rok jeździmy takim samochodem jeśli jest poważna to wtedy zagrożenie jest i przegląd nic nie zmienił tylko zabrał nam 98zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji