PoradyPoradyBadanie techniczne motoroweru. Terminy, ceny, kary za brak przeglądu

Badanie techniczne motoroweru. Terminy, ceny, kary za brak przeglądu

Motorowery, podobnie jak inne pojazdy w ruchu drogowym, są poddawane obowiązkowemu badaniu technicznemu. Jak wygląda i ile kosztuje przegląd motoroweru?

Badanie techniczne motoroweru – od kiedy obowiązuje?

Przepisy nakazujące okresowe badanie techniczne motorowerów zostały wprowadzone w 2009 roku. Od tego czasu, każdy właściciel jednośladu musi się stawić na stacji kontroli pojazdów i sprawdzić stan swojego motoroweru. Należy zaznaczyć, że te regulacje obejmują także motorowery, którym wystawiono w dowodzie rejestracyjnym pieczątkę z napisem „bezterminowo”.

Jak często trzeba wykonywać przegląd motoroweru?

Pierwsze badanie techniczne powinno zostać wykonane w ciągu 3 lat od momentu zarejestrowania motoroweru w wydziale komunikacji. Każdy następny przegląd musi się odbywać w przeciągu 2 lat od daty ostatniego wpisu.

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego motoroweru?

Przegląd ma sprawdzić, czy jednoślad jest bezpieczny do poruszania się w ruchu drogowym i sprawny technicznie. Podczas badania technicznego diagnosta sprawdza następujące elementy motoroweru:

  • czy numer silnika i ramy jest prawidłowy,
  • prawdziwość numeru na tablicy rejestracyjnej i jej stan,
  • stan techniczny pojazdu (np. sprawność hamulców, amortyzatorów, działanie świateł, stan opon, łańcucha napędowego).

Badanie techniczne motoroweru – cena

Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, koszt przeglądu technicznego motoroweru wynosi 50 zł + 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Brak badania technicznego motoroweru – kary

Jeśli policjanci podczas kontroli zauważą brak ważnego przeglądu, to mogą zatrzymać dowód rejestracyjny i wypisać kierowcy mandat sięgający nawet 500 złotych. W zamian wydają zaświadczenie kierujące właściciela na stację kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego. Po przeglądzie diagnosta wystawia następne zaświadczenie o sprawności motoroweru, z tym dokumentem należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, który zwróci dowód rejestracyjny. Cała procedura może generować dodatkowe koszty, dlatego ważne jest, aby wykonać przegląd w terminie.

Redakcja poleca również:

Badanie techniczne motocykla: ile kosztuje? Kary za przegląd po terminie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji