Badanie techniczne motocykla

Zanim właściciele motocykli wyjadą na drogi, muszą upewnić się, czy posiadają aktualne badanie techniczne. Jest ono niezbędne do uczestnictwa w ruchu drogowym. Z czego się składa i ile kosztuje badanie techniczne motocykla?

Jak często trzeba wykonywać badanie techniczne motocykla?

Jeśli motocykl został niedawno zarejestrowany w odpowiednim wydziale komunikacji, to pierwsze badanie techniczne musi zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 3 lat. Następny przegląd właściciel jest zobligowany przeprowadzić w ciągu 2 lat, a każde kolejne powinno być wykonywane raz w roku.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu motocykla?

Diagnosta podczas badania sprawdza motor pod kątem jego sprawności i bezpieczeństwa na drodze. Sprawdza się zgodność numerów rejestracyjnych oraz stan techniczny pojazdu, czyli np.:

  • układ hamulcowy,
  • światła,
  • układ kierowniczy,
  • układ wydechowy,
  • poziom emisji spalin.

Badanie techniczne motocykla – cena

Całkowity koszt badania technicznego motocykla wynosi 63 złote. Składa się na nie opłata za przegląd – 62 zł, oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł.

Brak badania technicznego motocykla – kary

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że właściciel motocykla nie ma ważnego badania technicznego, to kontrolujący policjant może wypisać mandat sięgający 500 złotych i zatrzymać dowód rejestracyjny. Po skonfiskowaniu dowodu rejestracyjnego należy w ciągu 7 dni wykonać badanie techniczne, dopiero po tej czynności kierowca może pójść do wydziału komunikacji po odebrany wcześniej dokument.

Redakcja poleca również:

Badanie techniczne samochodu: ile kosztuje? Kary za przegląd po terminie

O czym trzeba pamiętać, kupując motocykl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj