PoradyPoradyPrzegląd autobusu. Terminy, ceny, kary za brak badania technicznego

Przegląd autobusu. Terminy, ceny, kary za brak badania technicznego

Autobus jako środek transportu publicznego jest zmuszony przechodzić okresowe badania techniczne częściej niż zwykły samochód osobowy. Z czego składa się przegląd autobusu oraz jaka jest cena? Co z karami za brak przeglądu?

Przegląd autobusu – z czego się składa?

Diagnosta podczas kontroli stanu technicznego zwraca uwagę m. in. na stan ogumienia czy karoserii, a także sprawność oświetlenia i hamulców. Ponadto analizie podlega jakość szyb, nadwozia, zawieszenia oraz układu kierowniczego.

Jak często trzeba jeździć na przegląd autobusu?

W przypadku autobusów przeglądy wykonuje się częściej niż u zwykłych samochodów. Spowodowane jest to względami bezpieczeństwa, ponieważ w tych pojazdach przewozi się o wiele więcej pasażerów. Pierwsze badanie techniczne autobusu musi nastąpić w ciągu roku od rejestracji w odpowiednim urzędzie, a każde kolejne powinno odbywać się co 6 miesięcy.

Przegląd autobusu – cena

Koszt badania technicznego autobusu przeznaczonego do przewozu więcej niż 15 osób z kierowcą wynosi 199 złotych.

Co grozi za brak aktualnego przeglądu autobusu?

Właściciel autobusu, u którego wykryje się brak ważnego badania technicznego, może być narażony na poważne konsekwencje. Jeśli policjanci podczas kontroli zobaczą, że nie ma ważnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, to mogą zatrzymać dokument, a także zakazać dalszej jazdy autobusowi. Pojazd zostanie skierowany na obowiązkowe badania, a właścicielowi może grozić kara finansowa za narażenie pasażerów na niebezpieczeństwo.

Redakcja poleca również:

Badanie techniczne samochodu osobowego. Terminy, ceny kary za brak badania technicznego

Jak bezpiecznie jeździć, gdy w otoczeniu jest pełno autobusów i tramwajów?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji