Autobus

Autobus jako środek transportu publicznego jest zmuszony przechodzić okresowe badania techniczne częściej niż zwykły samochód osobowy. Z czego składa się przegląd autobusu oraz jaka jest cena? Co z karami za brak przeglądu?

Przegląd autobusu – z czego się składa?

Diagnosta podczas kontroli stanu technicznego zwraca uwagę m. in. na stan ogumienia czy karoserii, a także sprawność oświetlenia i hamulców. Ponadto analizie podlega jakość szyb, nadwozia, zawieszenia oraz układu kierowniczego.

Jak często trzeba jeździć na przegląd autobusu?

W przypadku autobusów przeglądy wykonuje się częściej niż u zwykłych samochodów. Spowodowane jest to względami bezpieczeństwa, ponieważ w tych pojazdach przewozi się o wiele więcej pasażerów. Pierwsze badanie techniczne autobusu musi nastąpić w ciągu roku od rejestracji w odpowiednim urzędzie, a każde kolejne powinno odbywać się co 6 miesięcy.

Przegląd autobusu – cena

Koszt badania technicznego autobusu przeznaczonego do przewozu więcej niż 15 osób z kierowcą wynosi 199 złotych.

Co grozi za brak aktualnego przeglądu autobusu?

Właściciel autobusu, u którego wykryje się brak ważnego badania technicznego, może być narażony na poważne konsekwencje. Jeśli policjanci podczas kontroli zobaczą, że nie ma ważnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, to mogą zatrzymać dokument, a także zakazać dalszej jazdy autobusowi. Pojazd zostanie skierowany na obowiązkowe badania, a właścicielowi może grozić kara finansowa za narażenie pasażerów na niebezpieczeństwo.

Redakcja poleca również:

Badanie techniczne samochodu osobowego. Terminy, ceny kary za brak badania technicznego

Jak bezpiecznie jeździć, gdy w otoczeniu jest pełno autobusów i tramwajów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj