NowościAktualnościZmiany w ubezpieczeniach już weszły. Kierowców czekają komplikacje

Zmiany w ubezpieczeniach już weszły. Kierowców czekają komplikacje

Z początkiem czerwca 2023 r. w dwóch państwach przestały być honorowane tzw. Zielone Karty. Co wobec tego muszą robić udający się tam kierowcy? Co z ubezpieczeniem pojazdu?

Zielona Karta to potoczna nazwa Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego. Jest to dokument potwierdzający posiadanie przez właściciela pojazdu aktualnego ubezpieczenia OC, gwarantujący interwencję firmy ubezpieczeniowej w razie zdarzenia drogowego za granicą. W tzw. Systemie Zielonej Karty dotychczas znajdowało się 13 państw. To oznaczało, że przed podróżą samochodem (lub innym pojazdem) do Albanii, Białorusi, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii (lub przez te państwa) należało udać się do swojego ubezpieczyciela celem wydania Zielonej Karty. 1 czerwca 2023 roku z tej listy wypadły jednak dwa państwa, co obecnie wiąże się z pewnymi komplikacjami dla kierowców. Gdzie już nie obowiązuje Zielona Karta?

Zielona Karta (Rosja, Białoruś). Co się zmieniło?

1 czerwca 2023 roku Zielone Karty straciły ważność na terenie Federacji Rosyjskiej i Białorusi. To efekt wypowiedzenia przez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych dwustronnych umów z Rosją i Białorusią o wzajemnym honorowaniu Zielonych Kart, które miało miejsce rok temu (31 maja 2023 roku o 23:59 zakończył się 12-miesięczny okres wypowiedzenia). Takie same działania podjęły też wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Biuro Szwajcarskie. Warto podkreślić, że Zielone Karty nie będą ważne w Rosji i Białorusi nawet wtedy, gdy w dokumencie nie zostały wykreślone oznaczenia literowe tych państw (odpowiednio RUS i BY). Nadal będą z kolei akceptowane w pozostałych krajach.

Koniec Zielonej Karty w Rosji i Białorusi. Co to oznacza dla kierowców?

Od 1 czerwca 2023 r. kierowcy jadący do Rosji i Białorusi samochodami zarejestrowanymi w Polsce (a także osoby przyjeżdżające do Polski z tych krajów) będą musieli wykupić rosyjskie lub białoruskie polisy ubezpieczenia granicznego. Na szczęście nie wiąże się to z wielkimi utrudnieniami, ponieważ można je nabyć na przejściach granicznych. Tego typu ubezpieczenia ustanawiane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe z państw, do których się wjeżdża, stąd te wystawiane dla cudzoziemców na terytorium RP pochodzą od polskich ubezpieczycieli. Wobec tego działają tak samo jak standardowe polisy OC i nie wymagają specjalnych procedur np. w przypadku kolizji z obcokrajowcem. Wystarczy wtedy spisać oświadczenie sprawcy kolizji i zgłosić szkodę u ubezpieczyciela, który wystawił polisę ubezpieczenia granicznego.

Polecamy również:

Więcej na temat Zielonej Karty

Słownik ubezpieczeniowy. Trudne pojęcia z polis OC i AC

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji