Kontrolka swiec

Czy kontrolka świec żarowych, która pojawia się przed uruchomieniem silnika oznacza problem? Nie, dopóki gaśnie zaraz po odpaleniu. Gorzej, gdy kontrolka pojawia się podczas jazdy. Co to oznacza?

Wielu kierowców uważa, że pojawiająca się przed uruchomieniem silnika kontrolka świec żarowych informuje tylko i wyłącznie o ich pracy. W silnikach wysokoprężnych pomarańczowa ikona przedstawiająca spiralę oznacza, że świece żarowe nagrzewają się, aby umożliwić rozruch jednostki napędowej. To prawda, ale tylko częściowo. Kontrolka ta może pojawić się również podczas jazdy – może migać lub pozostawać cały czas widoczna. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy to groźne dla silnika?

Swiece zarowe

Migająca kontrolka świec żarowych

Co może oznaczać migająca kontrolka świec żarowych? Niestety jest to zwiastun awarii, a jej źródeł może być wiele. Przykładowo w wielu modelach takich marek jak Ford, Audi, Skoda czy Volkswagen, migająca kontrolka świec żarowych może zwiastować problem z układem wtryskowym bądź jego sterowaniem. Przyczyną może być również awaria pompy wysokiego ciśnienia lub problem z wtryskiwaczem. Co ciekawe, migająca kontrolka może być również spowodowana problemem ze sterownikiem turbosprężarki. Mało tego, w autach z Grupy Volkswagena, pojawienie się pomarańczowej ikony spirali może być oznaką… awarii włącznika świateł stop. Posiadając auto z tej grupy warto zatem sprawdzić w pierwszej kolejności sprawność świateł stopu. Co jeszcze?

Gdy powyższe problemy nie zostaną zdiagnozowane, warto również skontrolować czujnik obrotów wałka rozrządu. Pojawienie się kontrolki oraz jej miganie może również wywołać zapchany, wymagający wymiany filtr paliwa, jak również uszkodzenie pompy paliwa. Winowajcą może okazać się także przekaźnik. Jeśli czujnik temperatury, dzięki któremu przekaźnik może kontrolować pracę świec ulegnie uszkodzeniu, kontrolka może migać, w ogóle się nie zapalać lub nie gasnąć.

Czy kontrolka świec żarowych informuje o ich uszkodzeniu?

Jeśli kontrolka nie zapala się lub nie gaśnie, a rozruch silnika jest miej sprawny niż zwykle, może to oznaczać awarię świec żarowych. Kontrolka świec żarowych nie zawsze jednak jednoznacznie o tym informuje, przez co niezbędna jest obserwacja zachowania jednostki napędowej podczas uruchamiania. Takie symptomy jak gorsza kultura pracy silnika (nietypowe odgłosy, drgania) czy delikatne dymienie przy rozruchu nie są proste do zauważenia, szczególnie w przypadku nowszych jednostek z wtryskiem common rail.

Swiece zarowe do dieslaZazwyczaj jednostka napędowa tego typu uruchamia się bezproblemowo nawet wtedy, gdy jedna ze świec jest niesprawna. Mimo to warto regularnie sprawdzać i uważnie kontrolować pracę silnika, bowiem uszkodzona świeca może po jakimś czasie się rozpaść i dostać do cylindra, a to z kolei doprowadzi do trwałego uszkodzenia jednostki napędowej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj