PoradyPoradyKontrolka EPC – co oznacza? Co robić, gdy się pojawi?

Kontrolka EPC – co oznacza? Co robić, gdy się pojawi?

Wielu kierowców myli kontrolkę EPC z ABS lub ESP. To błąd, bowiem oznacza ona zupełnie co innego. Co oznacza kontrolka EPC i co robić, gdy się pojawi?

Niektórzy kierowcy uważają, że pojawiająca się kontrolka EPC (skrót od Electronic Power Control) na desce rozdzielczej ma związek z jednym z systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas jazdy tj. ABS, ESP, ASR itp. Okazuje się, że kontrolka EPC odpowiada za zupełnie inny problem i gdy się pojawi, zazwyczaj wiąże się z awarią elektryki lub układu elektronicznego. Co równie istotne, jeżeli zaświeci się kontrolka EPC możemy być niemal pewni, że nie doszło do żadnej mechanicznej awarii.

Jaką awarię oznacza kontrolka EPC?

Niestety szybkie określenie źródła awarii i powodu pojawienia się kontrolki EPC bywa bardzo trudne. W warunkach drogowych, gdy kontrolka pojawi się na desce rozdzielczej, kierowca ma niewielkie szanse na zdiagnozowanie problemu, choć ten może być naprawdę błahy.

Znaczenie kontrolki EPC

Jeśli jest taka możliwość, najlepiej od razu dokonać diagnostyki komputerowej w najbliższym warsztacie w celu odczytania błędów. Może się bowiem zdarzyć, że winowajcą jest prosty czujnik np. świateł stopu lub temperatury cieczy chłodzącej, jak również awaria jednego z czujników silnika. Czasami wystarczy, że przepali się jedna z żarówek świateł stop, aby na desce pojawił się komunikat z ikoną EPC.

Redakcja poleca: Moduł z kontrolką do aut VAG, dzięki któremu oszczędzisz tysiące złotych!

Ignorowanie tego problemu może skończyć się nie tylko mandatem – jeśli to wspomniana awaria świateł stop, ale przede wszystkim uszkodzeniem jednostki napędowej. Winowajcą może być albo wspomniany wcześniej czujnik temperatury cieczy chłodzącej (ryzyko przegrzania jednostki napędowej), jak również awaria przepustnicy, układu wtryskowego itp. W dłuższej perspektywie może dojść do unieruchomienia pojazdu i poważnego uszkodzenia zespołu napędowego.

Co robić, gdy pojawi się kontrolka EPC?

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście udanie się do najbliższego warsztatu na podstawową diagnostykę komputerową lub jej samodzielne wykonanie za pomocą podstawowego skanera wpinanego w gniazdo OBD. Warto zatrzymać się i sprawdzić, czy wszystkie światła na pewno działają, a jeśli nie, wymienić uszkodzone żarówki. Być może problem tkwi właśnie w problemie z oświetleniem. Warto wiedzieć, że kontrolka EPC pojawia się przede wszystkim w autach z koncernu Volkswagena. Jej zapalenie się po przekręceniu kluczka w stacyjce jest normalne – kontrolka powinna zgasnąć, gdy silnik rozpocznie pracę.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji