PoradyPoradyKontrolka samochód z kluczem. Co oznacza?

Kontrolka samochód z kluczem. Co oznacza?

Kontrolka samochodu z kluczem może oznaczać awarię elektroniki, ale czy tylko to? Co oznacza ikona samochodu i klucza? Jakie może mieć wersje i kolory?

Na panelu wskaźników samochodu może pojawić się kontrolka z kluczem płaskim, francuskim lub kluczykiem np. do zamka samochodowego. Pojawiają się również kontrolki samochodu z kłódką – wszystko to zależy od marki i modelu auta oraz rodzaju komunikatu/awarii. Mogą pojawić się również dwie wersje kolorystyczne tj. żółta lub czerwona. Od czego to zależy i jakie są warianty tego komunikatu?

Żółta kontrolka samochodu z kluczem lub kłódką

Zacznijmy od mniej poważnych awarii, które sygnalizowane są ikoną samochodu z kluczykiem lub kłódką w kolorze żółtym lub sam kluczyk. Niestety nawet one potrafią być mocno uciążliwe – zwłaszcza, gdy są to awarie związane z układem immobilizera, czyli systemem, który zabezpiecza auto przed uruchomieniem w przypadku kradzieży lub nieautoryzowanej próby uruchomienia. System ten blokuje układ zapłonowy bądź komputer, który steruje jego pracą, co uniemożliwia uruchomienie silnika. Co robić, gdy pojawi się ikona samochodu z kluczykiem lub kłódką i co to oznacza?

Volvo V50 kluczyk
Problem z kluczykiem, jego baterią lub centralką to jedna z przyczyn pojawienia się kontrolki auta z symbolem kluczyka lub kłódki

Przyczyna może być błaha, a mianowicie rozładowana bateria w kluczyki, który pełni również rolę transpondera/nadajnika. Jeśli po wymianie baterii na nową problem nie znika, warto spróbować uruchomić samochód za pomocą drugiego kluczyka. Jeśli to zadziała, oznacza to, że pierwszy kluczyk uległ uszkodzeniu np. nadajnik został rozkodowany i konieczne będzie jego ponowne zakodowanie lub wymiana na nowy, jeśli uszkodzenie jest nieodwracalne. Może się również okazać, że problem leży w odbiorniku, który odczytuje sygnał z nadajnika. W niektórych autach pojawianie się tej ikonki w różnych momentach np. po wyłączeniu silnika może być normalnym zjawiskiem. Warto upewnić się o tym w instrukcji obsługi konkretnego modelu.

Redakcja poleca: Moduł z kontrolką do aut VAG, dzięki któremu oszczędzisz tysiące złotych!

Żółta kontrolka samochodu z kluczem płaskim/francuskim

Żółta kontrolka, która przedstawia samochód z kluczem płaskim lub francuskim lub sam klucz (różne wersje w zależności od marki) oznacza nieco większy problem, a mianowicie jakąś awarię układu napędowego lub któregoś z istotnych elementów osprzętu silnika (np. alternatora). Jeśli przy okazji pojawiają się również szarpnięcia, spadki mocy, dławienie się silnika, może to oznaczać na przykład awarię związaną z EGR lub DPF. W silnikach wysokoprężnych problem może również leżeć w zużytych lub wadliwych świecach żarowych. Warto również sprawdzić przepływomierz lub czujnik położenia wału korbowego lub wałka rozrządu. Lekceważenie tego problemu może doprowadzić do poważniejszej usterki, z przejściem jednostki w tryb awaryjny lub całkowitym jej unieruchomieniem. To tylko przykładowe awarie, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane w serwisie poprzez odczytanie błędów z komputera pokładowego.

Kontrolka-klucz francuski
Jeżeli ikona klucza jest żółta – komputer nie ocenił usterki jako szczególnie istotnej. Czerwony klucz francuski na desce to poważny problem – w miarę możliwości auto należy szybko zatrzymać i sprawdzić co jest przyczyną pojawienia się komunikatu.

Warto również obserwować sposób, w jaki pojawia się kontrolka samochodu z kluczem. Jeśli gaśnie zaraz po uruchomieniu pojazdu, podczas diagnostyki przedstartowej auto nie wykryło żadnych błędów i można bezpiecznie ruszać w podróż. Jeśli po uruchomieniu silnika kontrolka pozostaje zapalona przez dłuższy czas, a następnie znika, system diagnostyczny prawdopodobnie wykrył co najmniej jeden błąd, ale nie są to błędy poważne i wymagające natychmiastowej reakcji. Jeśli jednak kontrolka pojawia się i nie gaśnie, kierowca powinien jak najszybciej udać się do warsztatu na pełną diagnostykę komputerową.

Czerwona kontrolka auta z kluczem

Czerwona ikonka przedstawiająca auto z kluczem płaskim lub francuskim to oznaka poważnej awarii układu elektroniki pojazdu. Jeśli taka kontrolka pojawi się po uruchomieniu silnika, nie należy kontynuować jazdy, bowiem może to doprowadzić do poważnej awarii jednego z układów. Jeśli kontrolka pojawia się podczas jazdy, należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu lub udać się – jeżeli nie będzie wiązało się to z pokonaniem dużej odległości – do najbliższego warsztatu na diagnostykę, gdzie zostanie zdiagnozowana konkretna przyczyna pojawienia się informacji o awarii.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji