Aplikacja Android Auto jest już wycofywana z urządzeń mobilnych. W jej miejsce Google planuje wprowadzić zupełnie nową funkcję. Sprawdź szczegóły.

Opracowana z myślą o kierowcach platforma Android Auto pojawiła się w 2015 roku. Projekt funkcjonuje zarówno jako interfejs dla wyposażonych w nowoczesne systemy multimedialne samochodów, jak i aplikacja na smartfony. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy telefonów z Androidem mogli korzystać z ulubionych programów na ekranie w aucie (np. z Google Maps czy Spotify), jednak niedługo czeka ich niemiła niespodzianka. Google ogłosiło, że aplikacja wkrótce przestanie być obsługiwana.

Android Auto for phone screens, bo tak brzmi pełna nazwa funkcji, nie występuje już na smartfonach z najnowszym systemem operacyjnym Android 12. Choć aplikacja ta nigdy nie była oficjalnie dostępna w Polsce, na telefonach z Androidem numer 10 oraz 11 można było ją samodzielnie zainstalować poprzez sklep Google Play. Stanowiło to idealne rozwiązanie dla użytkowników tych aut, w których brakowało interfejsu Android Auto wbudowanego w pokładowe multimedia. Nakładka na smartfony będzie jednak stopniowo wycofywana ze wszystkich urządzeń mobilnych, a dostęp do niej stracą również właściciele telefonów z systemem starszym niż Android 12.

Android Auto pozwala m.in. korzystać z Map Google na ekranie systemu multimedialnego w aucie.

Mimo to większość kierowców może odetchnąć z ulgą. Choć zbliża się definitywny koniec Android Auto na urządzenia mobilne, aplikacja zostanie zastąpiona przez zupełnie nową funkcję – tryb jazdy zintegrowany z Asystentem Google. W trybie samochodowym zmotoryzowani będą mogli korzystać z interfejsu o podobnej funkcjonalności, co w przypadku wycofywanego Android Auto for phone screens. Mowa o uproszczonym wyglądzie ekranu głównego z ograniczoną liczbą ikon i dostępnych aplikacji, co ułatwia sterowanie telefonem podczas jazdy i nie odciąga w tak dużym stopniu uwagi kierowcy od ruchu drogowego.

Warto podkreślić, że wycofanie Android Auto dotyczy wyłącznie smartfonów. Platformy wbudowane w multimedia samochodowe będą wciąż obsługiwane przez Google. Właściciele samochodów nie odczują zatem istotnych zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj