Elektryczne vany Mercedesa

Mercedesy eVito i eSprinter debiutują na polskim rynku. Na zakup tych elektrycznych dostawczaków można uzyskać dofinansowanie w ramach programu eVan.

Od wczoraj w polskiej sieci sprzedaży Mercedesa są dostępne dwa nowe, elektryczne samochody dostawcze: eVito Furgon oraz eSprinter Furgon. Ceny obu modeli na prąd są ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku ich spalinowych odpowiedników. Jednak niemiecki producent ma co najmniej dwa argumenty przemawiające na korzyść aut zasilanych „elektronami”.

Po pierwsze, przedsiębiorcy mogą uzyskać dotacje w wysokości nawet 70 000 zł na zakup elektrycznego dostawczaka (dotyczy to zarówno eVito, jak i eSprintera) w ramach programu eVan, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po drugie, dzięki rządowemu dofinansowaniu całkowite koszty użytkowania eVito w ciągu zaledwie 2 lat zrównają się z kosztami eksploatacji Vito 111 CDI z silnikiem wysokoprężnym. Wyższą cenę zakupu rekompensują niższe wydatki na serwis i tańsze „tankowanie”.

Mercedes eVito – dane techniczne i cena

Mercedes eVito

Mniejszego z dostawczych modeli Mercedesa napędza silnik elektryczny, generujący 116 KM i 295 Nm. Auto jest wyposażone w ogranicznik prędkości maksymalnej, który może być ustawiony na jednym z trzech poziomów: 80 km/h, 100 km/h lub 120 km/h.

Umieszczony pod podłogą akumulator o pojemności 41 kWh pozwala przejechać ok. 150 km na jednym ładowaniu. Jak podkreśla producent, nawet w niekorzystnych warunkach (niska temperatura otoczenia, duże obciążenie), zasięg nadal wynosi ok. 100 km, co należy uznać za wynik wystarczający. Pełne „tankowanie” baterii zajmuje 6 godzin.

Mercedes eVito jest oferowany w dwóch wariantach rozstawu osi. Wersja podstawowa mierzy 514,0 cm, a przedłużona ma 537,0 cm długości. W obu przypadkach (zależnie od wybranego wyposażenia) ładowność może przekraczać 1000 kg. Maksymalna masa całkowita elektrycznego vana to 3200 kg. Pojemność przestrzeni ładunkowej wynosi od 6,0 do 6,6 m3.

Ceny Mercedesa eVito zaczynają się od 189 943 zł netto (233 630 zł z VAT).

Mercedes eSprinter – dane techniczne i cena

Mercedes eSprinter

Elektryczny Sprinter ma pod maską tę samą jednostkę napędową, którą znajdziemy także w eVito, co oznacza, że kierowca ma do dyspozycji 116 KM i 295 Nm. Ten model również ma na pokładzie ogranicznik, który pozwala rozpędzić się maksymalnie do 80 km/h, 100 km/h lub 120 km/h.

Klienci decydujący się na zakup eSprintera, mają do wyboru dwie wersje, różniące się pojemnością akumulatorów (a co za tym idzie – zasięgiem i ładownością). Większa bateria ma pojemność 55 kWh i zapewnia ok. 150 km zasięgu. W tej odmianie elektryczny dostawczak może przewieźć niemal 900 kg ładunku. Mniejszy akumulator 35 kWh pozwala przejechać ok. 115 km, za to oferuje większą ładowność – 1040 kg.

Mercedes eSprinter występuje tylko jako furgon z wysokim dachem, o DMC wynoszącym 3,5 tony. Jego atutem jest taka sama pojemność przestrzeni ładunkowej, jak w modelu spalinowym – 11 m3. Dodatkową zaletę stanowi zintegrowana funkcja szybkiego ładowania prądem stałym. Dzięki temu wystarczy zaledwie 30 minut, aby napełnić baterię od 10 do 80%.

Ceny Mercedesa eSprinter zaczynają się od 233 143 zł netto (od 286 766 zł z VAT).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here