Współpraca reklamowaWybierasz takie auto? Rząd dopłaci do niego nawet 27 000 zł!

Wybierasz takie auto? Rząd dopłaci do niego nawet 27 000 zł!

Przez lata nabywca auta był zdany wyłącznie na zasobność własnego portfela, ewentualnie zdolność kredytową. Czasy się jednak zmieniły i można liczyć na wsparcie państwa.

Wzorem innych krajów zachodniej Europy Polska zabrała się za wspieranie elektromobilności oraz innych alternatywnych źródeł napędu. Przyjęta w tym zakresie ustawa m.in. uwolniła bus-pasy dla użytkowników aut elektrycznych, zniosła opłaty za parkowanie oraz wprowadziła atrakcyjne stawki podatku akcyzowego – także dla hybryd. Na tym jednak nie koniec. Istotnym kołem zamachowym dla rozwoju elektromobilności w Polsce są dopłaty realizowane w ramach programu „Mój Elektryk”.

Dzięki nim można zredukować koszt zakupu auta elektrycznego. Co istotne, nie zostały narzucone sztuczne bariery – np. wyłączające rządową dotację w przypadku wzięcia pojazdu w leasing, wynajmu czy wzięcia go na kredyt. Ważne jest natomiast, by samochód był nowy – odpadają więc wszelkie egzemplarze podemonstracyjne.

Koszt zakupu elektrycznego Fiata 500W ramach programu „Mój Elektryk” osoby fizyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 18 750 zł – przy maksymalnej cenie pojazdu do 225 000 zł brutto. Nabywcy legitymujący się Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć na wsparcie sięgające nawet 27 000 zł. W ich przypadku nie obowiązuje limit ceny pojazdu.

W korzystnej sytuacji są także przedsiębiorcy – w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości do 18 750 zł. Jeżeli zadeklarują średnie roczne przebiegi na poziomie 15 000 km lub wyższe, na szali będzie 27 000 zł.

Fiat 500 - Moj Elektryk Czy zakup auta elektrycznego się opłaca? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo wszystko zależy od indywidualnej sytuacji nabywcy i jego preferencji. Jak wygląda to w przypadku konkretnego modelu? Z racji, że „elektryki” najlepiej czują się w ruchu miejskim, weźmy pod nowego lupę Fiata 500. Okazuje się, że korzystając z wsparcia z programu „Mój Elektryk” można mieć to auto w bazowej wersji za niecałe 100 tys. zł. Szczegóły oferty oraz zmiany ceny zakupu lub miesięcznych opłat, w zależności od zadanych parametrów i wersji elektrycznej „pięćsetki” można poznać na stronie ekokorzysci.fiat.pl.

Dużo? Warto zapoznać się z cenami miejskich aut, by wysuwać takie stwierdzenia. Niestety w ostatnich latach wszystkie modele istotnie zdrożały. Nie można też zapominać, że nawet podstawowa wersja Fiata 500, czyli Action, ma przyzwoite wyposażenie, obejmujące m.in. manualną klimatyzację, cyfrowe wskaźniki, inteligentny ogranicznik prędkości, system kontroli pasa ruchu oraz funkcję automatycznego hamowania awaryjnego przed pieszymi i rowerzystami. Dopłaty nie wymaga też możliwość ładowania prądem o mocy do 50 kW. Już podstawowa wersja Fiata 500 przekonuje osiągami. 95 KM i 220 Nm umożliwiają rozpędzenie się do 100 km/h w czasie 9,5 sekundy. Akumulator o pojemności 23,8 kWh przy możliwym do osiągnięcia zużyciu energii na poziomie 13 kWh/100 km to około 180 km zasięgu na jednym ładowaniu. Dla wielu osób oznacza to tydzień codziennej jazdy po mieście.

Fiat 500 - wysokosc dotacjiNaprzeciw oczekiwaniom klienta wychodzi także Fiat, oferując elektryczny model 500 w ramach Simply Drive – nowoczesnego program finansowania nowych aut, który łączy korzyści wynikające z niskich miesięcznych rat z opcją wymiany samochodu co kilka lat. W leasingu konsumenckim „pięćsetka” jest dostępna od kwoty 999 zł brutto miesięcznie a w leasingu dla firm – od 999 zł netto miesięcznie.

W ofercie nie ma warunku zakupu auta na własność. W trakcie obowiązywania umowy spłaca się kolejne, stałe raty, w które wliczony jest koszt ubezpieczenia. Po upływie tego czasu istnieje możliwość wymiany auta na nowe. Dotychczas użytkowanego pojazdu nie trzeba sprzedawać – zwraca się go do dealera, a w zamian za nie odbierasz nowy model, którym możesz cieszyć się przez kolejne miesiące. Oczywiście nie można wykluczyć, że jazda „elektrykiem” i niewielkie koszty z tym związane na tyle przypadną do gustu kierowcy, że postanowi on zatrzymać pojazd. Oczywiście i taki scenariusz jest możliwy. W ramach oferty Simply Drive przewidziano możliwość wykup pojazdu za jednorazową opłatą lub rozłożenie wartości rezydualnej na dogodne raty.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji