PoradyPoradyCzy woskować szyby auta?

Czy woskować szyby auta?

Woskowanie skutecznie zabezpiecza lakier przed osiadaniem i przywieraniem brudu i tworzy na jego powierzchni hydrofobową warstwę. Kierowcy zastanawiają się, czy woskować szyby auta?

Półki sklepów – i to nie tylko wyspecjalizowanych hurtowni motoryzacyjnych, ale nawet supermarketów, uginają się pod ciężarem kosmetyków samochodowych. Znajdziemy na nich preparaty przeznaczone do pielęgnacji lakieru, chromu, aluminium, tworzyw sztucznych czy szkła. Czy chemia motoryzacyjna jest na tyle uniwersalna, by poradzić sobie z różnymi zadaniami? Wielu kierowców zadaje sobie na przykład pytanie, czy można woskować szyby samochodu.

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. I to z kilku powodów. Po pierwsze – wiele dostępnych w sprzedaży wosków to tak naprawdę politury, które nie tylko zabezpieczają powierzchnię, ale również mają w składzie środki lekkościerne. Ich zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń, wygładzenie mikrozarysowań i przywrócenie powierzchni lakieru dawnego blasku.

Sprawdzają się one także na szkle – pomagają w usunięciu niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń. Dobrze nawoskowana szyba nie tylko lśni, ale jest pozbawiona smug. Jej powierzchnia staje się gładsza i bardziej hydrofobowa – oznacza to, że krople wody, zamiast rozlewać się po tafli szkła, zbijają się w większe krople, które przy prędkościach powyżej 80 km/h potrafią być zdmuchiwane ze szkła przez pęd powietrza. Po wygładzonej powierzchni szkła wycieraczki powinny przemieszczać się w bardziej równym tempie i płynniej niż dotychczas.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by szyby nawoskować też od wewnątrz. Z jednej strony usuniemy niewidoczne lub trudno widoczne zanieczyszczenia, a z drugiej – zmniejszymy tendencję do zachodzenia szyb parą wodną.

Redakcja poleca: Jak usunąć uszkodzenia lakieru? Tanio, samodzielnie i bez pomocy lakiernika

Decydując się na woskowanie szyb należy zwrócić uwagę na odpryski – ich okolic nie należy woskować, by do ubytku w szkle nie dostał się wosk. Nie będziemy go w stanie usunąć z tych szczelin, co sprawi, że odprysk wypełniony białym woskiem stanie się jeszcze bardziej widoczny.

Warto również sprawdzić na mało widocznej części szyby, jak wosk, którego chcemy użyć  się zachowa. Co prawda nie uszkodzimy nim tafli bardzo twardego szkła, ale niektórzy kierowcy sygnalizują, że po woskowaniu na szybie zostały tłuste plamy, które pogarszają widoczność w nocy. Zdarza się też, że pióra wycieraczek, zamiast przesuwać się po szkle, zaczynają po nim przeskakiwać, co generuje nieprzyjemny hałas i prowadzi do niepoprawnego usuwania wody z szyby.

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji