PoradyPoradyKonserwacja dachu w kabriolecie. Prosty i tani zabieg, wymierne korzyści

Konserwacja dachu w kabriolecie. Prosty i tani zabieg, wymierne korzyści

Auto z otwieranym dachem jest marzeniem wielu kierowców. Aby długo cieszyć się sprawnością cabrio, warto regularnie konserwować jego dach – zwłaszcza ten wykonany z brezentu.

Każdy samochód wymaga okresowej pielęgnacji, która utrzymuje powłokę lakierniczą i elementy gumowe w dobrym stanie czy hamuje rozwój korozji. W przypadku kabrioletów dochodzi do tego konieczność dbania o dach – mechanizm jego składania, wszystkie panele i tylną szybę. Istnieją różne rodzaje poszycia dachu – są to składane hardtopy, dachy winylowe oraz brezentowe. Nasza porada dotyczy najpopularniejszego, a zarazem najbardziej wymagającego pod względem konserwacji – brezentu.

Mycie dachuZaniedbany materiał chłonie brud, twardnieje i staje się podatny na rozrywanie. Traci także pierwotny kolor – zamiast ozdabiać samochód zaczyna go szpecić. Nie trzeba jednak dużego zachodu, by utrzymać brezentowy dach cabrio w dobrym stanie. Bez trudu można kupić produkty do czyszczenia tkaniny oraz jej impregnacji. Zakonserwowany materiał staje się – podobnie jak nawoskowany lakier czy powierzchnia szkła – hydrofobowy. Oznacza to, że odpycha drobiny wody, które zbierają się w większe krople i podczas jazdy są zdmuchiwane z auta. Z kolei na postoju woda nie rozlewa się po powierzchni brezentu, ani w niego nie wsiąka. Ogranicza to wnikanie brudu w materiał oraz ułatwi usuwanie tego, który osiądzie na dachu.

Redakcja poleca: Jak usunąć owady z lakieru samochodu? Jaki płyn na owady na aucie?

Proces konserwacji dachu można rozpocząć od jego odkurzenia. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, spłuczmy dach wodą pod umiarkowanym ciśnieniem. Następnie za pomocą płynu do czyszczenia dachów kabrioletów i miękkiej szczotki dokładnie wyszorujmy tkaninę. Końcowym etapem prac może być jej osuszenie odkurzaczem piorącym, ręcznikiem z mikrofibry lub obfite spłukanie wodą i pozostawienie do wyschnięcia.

Impregnacja dachuOstatnim etapem pracy jest użycie środka impregnującego brezent. Dostępne są produkty w spraju, atomizerze oraz płynie – nanosi się je dołączoną do zestawu gąbką. Wszystkie działają, ale procedura ich nanoszenia może być różna. Stąd niezwykle ważne jest zapoznanie się z instrukcją użycia danego preparatu i przestrzeganie zaleceń producenta. Jeżeli mamy w garażu produkt do impregnowania tapicerek z materiału, to zwykle można go z powodzeniem użyć także do konserwacji dachu. Jeżeli natomiast dopiero będziemy kupowali odpowiednią chemię, zwróćmy uwagę, czy dany preparat chroni przed promieniowaniem UV.

Zestaw kosmetyków (zwykle kosztujący 100-200 zł) wystarczy nawet na kilkukrotne umycie i zakonserwowanie. Proces, w zależności od sposobu użytkowania i przechowywania auta wystarczy powtarzać 1-2 razy w roku. Sygnałem do ponownej konserwacji jest zanik właściwości hydrofobowych brezentu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji