PoradyPoradyJak dbać o ekoskórę w aucie? Sposoby na dobry wygląd plastikowej skóry

Jak dbać o ekoskórę w aucie? Sposoby na dobry wygląd plastikowej skóry

W wielu autach skóra nie jest naturalna, tylko wykonana z tworzywa sztucznego. Jeżeli zadbamy o ekoskórę, posłuży ona przez lata i zachowa atrakcyjny wygląd.

Skóra ekologiczna to nic innego, jak tworzywo sztuczne o fakturze i plastyczności sprawiającej, że w lepszy lub gorszy sposób imituje ona skórę naturalną. W niektórych modelach jest to podstawowa wersja skórzanej tapicerki. Dość często jest też praktykowane łącznie ekoskóry ze skórą naturalną na wybranych częściach fotela – zmniejsza to koszty produkcji samochodu.

Oba typy materiałów różnią się także strukturą. Tapicerka ze skóry naturalnej jest pokryta warstwą lakieru podatnego na zarysowania i ścieranie – zazwyczaj nie tylko barwnego, ale również ochronnego, przezroczystego. Ekoskóra to najczęściej arkusz jednobarwnego tworzywa (zwykle poliuretanu). Nawet jeżeli zostanie zarysowana lub zacznie się wycierać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie straci pierwotnego koloru.

Plusy i minusy tapicerki z ekologicznej skóry

Tzw. plastikowa skóra nie oddycha – nie przepuszcza pary wygodnej, więc plecy kierowców i pasażerów są narażone na spocenie. Z drugiej strony materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, nie chłonie wody, ma dużą odporność na wycieranie, a do tego okazuje się łatwy w czyszczeniu – nieprzypadkowo ekologiczna skóra często trafia do samochodów w wersjach przeznaczonych dla taksówkarzy.

Redakcja poleca: Nowa elektryczna Skoda z tapicerką z… przetworzonych butelek PET

W przeciwieństwie do tapicerki z naturalnej skóry, która łatwo traci warstwę lakieru, ta wykonana z ekologicznej skóry może wytrzymać nawet czyszczenie spirytusem czy wieloma typami rozpuszczalników. Nie należy jednak tego robić! Wszelkie agresywne preparaty mogą dać się we znaki plastyfikatorom, które odpowiadają za utrzymanie elastyczności tworzywa – skutkiem będzie pękanie sztucznej skóry.Tapicerka ze skóry

Jak rozpoznać z jakiej skóry wykonano tapicerkę?

Identyfikacja rodzaju skóry w samochodzie nie jest łatwa, bo współczesne ekoskóry potrafią bardzo dobrze imitować naturalny materiał, a od wewnątrz mieć powierzchnię przypominającą zamsz. Jedną z metod identyfikacji materiału jest podpalenie go – ekologiczna skóra zacznie się topić. Oczywiście nie wchodzi to w grę w normalnej sytuacji. Skórę można spróbować zgiąć – naturalna od razu powróci do wyjściowego kształtu, na ekoskórze często pozostanie ślad w miejscu złożenia, który z czasem będzie ustępował. Najlepszym sposobem jest jednak rozkodowanie numeru VIN – uzyskamy w ten sposób dokładną informację na temat tapicerki, jaka w fabryce trafiła do naszego samochodu.

Jak pielęgnować tapicerkę z ekologicznej skóry?

Ekologiczna skóra znosi wszelkie zaniedbania, a nawet błędy przy pielęgnacji znacznie lepiej od skóry naturalnej. Jest ona do tego znacznie łatwiejsza w konserwacji. Do usuwania zanieczyszczeń wystarczy czysta szmatka oraz woda z mydłem. Jeżeli zdecydujemy się na użycie gąbki lub szczotki, pamiętajmy, że powinna być ona miękka

Eksperci przypominają, że kosmetyki przeznaczone do naturalnej skóry średnio nadają się do pielęgnacji ekoskóry – w jej przypadku kluczowe jest zastosowanie chemii, która będzie przeciwdziałała utracie elastyczności i pękaniu. W sprzedaży są dostępne uniwersalne środki do czyszczenia każdego rodzaju skóry, ale również specjalne środki do pielęgnacji i konserwacji ekologicznej skóry. Chemia przeznaczona do czyszczenia i konserwacji poliuretanu sprawi, że jego zewnętrza warstwa nie będzie się kleiła czy sprawiała wrażenie zaolejonej. Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do skóry naturalnej, jej ekologiczny odpowiednik nie wchłania „chemii”.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji