PoradyPoradyCzy można pić alkohol za kierownicą? Czasem to legalne!

Czy można pić alkohol za kierownicą? Czasem to legalne!

Picie za kierownicą z reguły kojarzy się z jednym – śmiertelnym zagrożeniem na drodze. Czy jednak można spożywać alkohol w zaparkowanym aucie? Sprawdzamy, co mówią na ten temat przepisy.

Alkohol i samochód stanowią śmiertelnie niebezpieczne i surowo karane połączenie. Jazda pod wpływem bardzo często kończy się co najmniej kolizją, a w bardziej poważnych przypadkach groźnym wypadkiem. Podczas policyjnej kontroli kierowca „na podwójnym gazie” może być pewien mandatu w wysokości 2500 zł oraz utraty prawa jazdy.

Dlatego choć dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi może wynosić maksymalnie 0,2 promila, najlepiej w ogóle nie ryzykować i nigdy nie kierować samochodem po spożyciu – nawet, jeśli czujemy się trzeźwi. Co jednak w sytuacji, gdy pijemy alkohol w aucie, które jest zaparkowane? Czy wówczas również czekają nas konsekwencje prawne?

Czy można pić alkohol za kierownicą?

Spożywanie alkoholu w zaparkowanym aucie może zwrócić uwagę zarówno przechodniów, jak i policji czy straży miejskiej. Warto jednak wiedzieć, że pod pewnymi warunkami picie alkoholu za kierownicą nie jest to zabronione. Przede wszystkim, jeśli zajmujemy fotel kierowcy, to najważniejszym elementem jest wyłączony silnik. Co więcej, kluczyki nie powinny znajdować się w stacyjce, bo nawet sam fakt włączenia zapłonu może zostać zinterpretowany jako próba uruchomienia samochodu. Wówczas interwencja służb jest nieunikniona, a niedoszłemu kierowcy grozi ten sam wymiar kary co za jazdę po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub w stanie nietrzeźwości (od 0,5 promila wzwyż). Dokładna kwalifikacja czynu będziesz zależeć od poziomu stężenia alkoholu we krwi.

A co w przypadku pozostałych osób znajdujących się na pokładzie samochodu? Osoby podróżujące autem jako pasażerowie mogą bez ograniczeń pić alkohol nawet podczas jazdy. Warto jednak pamiętać, że opuszczenie pojazdu na postoju z np. z otwartą butelką piwa czy wina wystarczy do uznania sytuacji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Tak zakwalifikowany czyn będzie skutkował grzywną w wysokości 100 zł.

Nie opłaca się również ryzykować m.in. ze zbyt głośną muzyką – jeśli w późnych godzinach wieczornych postanowimy utworzyć z zaparkowanego auta miejsce rozrywki i zabawy, spokojnie możemy zostać oskarżeni o zakłócanie ciszy nocnej. Osoby znajdujące się wówczas w kabinie samochodu muszą być także świadome, że mogą zostać oskarżone o nieobyczajny wybryk lub wywołanie zgorszenia, a to oznacza nawet 30-dniowy areszt oraz grzywnę do 30 000 zł.

Przeczytaj także:

Czy można przewozić alkohol w samochodzie?

Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić auto?

1 KOMENTARZ

  1. „oskarżeni o zakłócanie ciszy nocnej”? Nie ma w prawie takiego pojęcia i nie możemy być o to oskarżeni. Oczywiście chodzi o art. 51. § 1, który mówi:
    „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” I nie musi się to odnosić wyłącznie do godzin nocnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji