PoradyPoradyCzy w aucie można wozić alkohol?

Czy w aucie można wozić alkohol?

Nie ulega wątpliwości, że samochód i alkohol stanowią bardzo złe połączenie. Pojawia się zatem pytanie, czy w aucie można przewozić piwo, wino albo mocniejsze trunki w zamkniętych butelkach. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu, należy wyraźnie podkreślić, że nie wolno prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu i od tej reguły nie ma żadnych wyjątków. Kierowcy „na podwójnym gazie” są bowiem poważnym zagrożeniem zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu. Dlatego jeśli widzimy, że ktoś pije alkohol, a następnie wsiada za kierownicę, to powinniśmy natychmiast reagować, aby zapobiec potencjalnej tragedii.

Alkohol w aucie – przepisy

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, a dobra pogoda sprzyja spotkaniom towarzyskim, podczas których zwykle obecny jest także alkohol. Czy wybierając się w odwiedziny do znajomych lub rodziny, można wozić w samochodzie butelki z piwem, winem bądź też innymi trunkami? Przekonajmy się.

Co do zasady przepisy nie zabraniają przewożenia alkoholu w aucie, jednak trzeba być świadomym kilku kwestii. Przede wszystkim butelki z alkoholem powinny zostać odpowiednio zabezpieczone na czas transportu, tak aby w czasie jazdy nie przemieszczały się po kabinie czy bagażniku. Ponadto podczas kontroli drogowej przewożenie większej ilości alkoholu w samochodzie może wzbudzić zainteresowanie policji, przez co możemy zostać nawet uznani za przemytników.

Warto jeszcze dodać, że pasażerowie mogą spożywać alkohol w aucie właściwie bez ograniczeń, zarówno na postoju, jak i w czasie jazdy. Warunek jest jeden – nie mogą oni opuścić samochodu, bo wysiadając z niego z butelką w dłoni, mogą otrzymać mandat za picie w miejscu publicznym.

Przeczytaj także:

Czy można pić alkohol za kierownicą?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji