PoradyPoradyCzy policja może sprawdzić trzeźwość pasażera?

Czy policja może sprawdzić trzeźwość pasażera?

Kontrole trzeźwości na drogach nie należą do rzadkości. Warto wiedzieć, że może zostać nim poddany nie tylko kierowca, ale także pasażer. Jeżeli spożywał alkohol, mogą pojawić się problemy!

Jazda pod wpływem alkoholu jest dużym zagrożeniem, więc nic dziwnego, że przewidziano za nią wysokie kary. Prawo stanowi, że kierowca musi być trzeźwy. Jeżeli odmówi poddania się badaniu alkomatem, np. z przyczyn zdrowotnych (astmy lub choroby płuc), zostanie przetransportowany do szpitala, gdzie zostanie pobrana krew do badania na zawartość alkoholu – w razie potrzeby także przymusowo. Nie każdy wie, że policja może kontrolować także trzeźwość pasażerów pojazdów. Może nastąpić to w dwóch przypadkach.

Pierwszy to sytuacja uzasadnionego podejrzenia, że któraś z osób podających się za pasażera w rzeczywistości siedziała za kierownicą. Gdy dojdzie to zdarzenia drogowego taki scenariusz wcale nie jest wykluczony – faktyczny kierujący może próbować zrzucić winę na inne osoby.

Warto wiedzieć: Czy można pić alkohol w zaparkowanym aucie?

Nie można również zapominać, że polskie prawo zakazuje przewożenia jednośladem, a więc motocyklem, motorowerem lub rowerem osoby w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub zażyciu środka działającego podobnie do alkoholu. To zupełnie zrozumiałe, bo swoim zachowaniem czy po prostu zaburzeniami równowagi dana osoba może doprowadzić do zdarzenia drogowego lub powstania zagrożenia.

Jeżeli funkcjonariusz będzie miał wątpliwości dotyczące stanu trzeźwości pasażera, to może dokonać kontroli. Mandat nałożony z art. 45 ust. 2 pkt 2 jest wysoki – wynosi 500 zł. Oczywiście należy też spodziewać się zakazu kontynuowania podróży z takim pasażerem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji