PoradyPoradyIle osób można zabrać do auta? Limit pasażerów na kategorię B

Ile osób można zabrać do auta? Limit pasażerów na kategorię B

Prawo jazdy kategorii B daje kierowcy spore możliwości. Niektórzy zapominają jednak, że obowiązuje limit pasażerów w aucie, za którego przekroczenie można nawet stracić uprawnienia. Sprawdź szczegóły.

Chociaż przepisy wyraźnie wskazują dopuszczalną liczbę pasażerów, to wciąż w mediach pojawiają się coraz to nowe doniesienia o przeładowanym busie, który wiózł pracowników sezonowych, czy samochodzie osobowym, w którym młodzi ludzie podróżowali w bagażniku podczas powrotu z dyskoteki. Tymczasem limit pasażerów na kategorię B jest dokładnie określony w polskim prawie, a za jego przekroczenie grożą nie tylko mandat i punkty karne, ale nawet utrata prawa jazdy.

Zgodnie z literą prawa w aucie na kategorię B może podróżować maksymalnie 9 osób. Oznacza to, że kierowca może zabrać ze sobą nie więcej niż 8 pasażerów, o ile oczywiście pozwalają na to uwarunkowania techniczne pojazdu. W tym momencie dochodzimy do drugiego, istotniejszego limitu, bowiem każdy samochód jest homologowany do przewozu innej liczby osób. Tę wartość znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym w rubryce S.1 (liczba miejsc siedzących).

Większość osobówek jest przystosowana do transportu 5 osób, jednak zdecydowanie warto zajrzeć do dokumentów i upewnić się co do tego przed kolejną podróżą w większym gronie. Za przekroczenie limitu pasażerów grozi surowy mandat – 300 zł za każdą osobę przewożoną w niewłaściwy sposób (maksymalnie 3000 zł) oraz od 6 do 15 punktów karnych (6 punktów to kara za pierwszego pasażera ponad limit, każdy kolejny oznacza dodatkowo 1 punkt).

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ za przewożenie zbyt wielu osób w samochodzie można stracić prawo jazdy na 3 miesiące, tak samo jak za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że limit pasażerów w aucie został przekroczony o co najmniej 3 osoby, wówczas kierujący będzie musiał pożegnać się z uprawnieniami.

Przeczytaj także:

Prawo jazdy kategorii B – kompendium wiedzy

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji