Motoprzegląd, 8 lipca 2018 r.

Motoprzegląd, 8 lipca 2018 r.

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd ciekawych wiadomości ze świata motoryzacji. Krótko i na temat – dla tych, którzy nie mają czasu na regularne śledzenie branżowych mediów.

Niemcy za obniżeniem ceł na amerykańskie auta

Kanclerz Angela Merkel poparła pomysł obniżenia ceł na amerykańskie samochody. Miałoby to uchronić przed wprowadzeniem przez Stany Zjednoczone 20% cła na auta produkowane w Unii Europejskiej, a w konsekwencji uchronić przed wojną handlową Europy z USA (czytaj więcej: Motoprzegląd z 1 lipca). Merkel ostrzegła jednak, że wymaga to zgody wszystkich państw UE; z kolei WTO (Światowa Organizacja Handlu) uprzedziła, że taki krok wiązałby się z „wyzerowaniem” stawek celnych na pojazdy importowane z innych części świata, np. z Japonii.

BMW 2 Active Tourer
Wojna celna między UE a USA m.in. podwyższyłaby ceny europejskich aut za oceanem, a w konsekwencji mogłaby doprowadzić do strat firm motoryzacyjnych i zwolnień w fabrykach po obu stronach Atlantyku. Na zdjęciu: produkcja BMW 2 Active Tourer w fabryce w Lipsku w Niemczech.

Kamień milowy Tesli

Elon Musk, szef Tesli, pochwalił się na Twitterze, że jego firma wytwarza już 5000 szt. Modelu 3 tygodniowo (plus 2000 egzemplarzy Modeli S oraz X). To m.in. efekt uruchomienia dodatkowej linii produkcyjnej w… hangarze (czytaj więcej: Motoprzegląd z 1 lipca). Wedle wcześniejszych deklaracji poziom ten pozwoli Tesli zacząć zarabiać – dotychczas firma była „na minusie”. Równocześnie producent wprowadza dla Modelu 3 usługę Summon, czyli funkcję autonomicznego parkowania (również dla dotychczasowych posiadaczy, poprzez zdalną aktualizację). Dzięki niej samochód może samodzielnie wjeżdżać do garażu:

Japan Display: w przyszłości ekrany nie będą już prostokątne

Przedstawiciele firmy Japan Display, największego światowego dostawcy cyfrowych wskaźników, w wywiadzie dla Auto News deklarują, że w przyszłości – gdy będziemy jeździli autami elektrycznymi, w których liczba cylindrów czy dźwięk nie będą miały znaczenia – kluczowego znaczenia nabiorą… wyświetlacze w kabinie. Na OLED-owe przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Owszem, są one oszczędniejsze i bardziej „elastyczne” od LED-ów, ale póki co są też droższe w produkcji i mniej trwałe. Niemniej Japan Display twierdzi, że „odchodzimy od projektowania prostokątnych ekranów, a w przyszłości będzie rządzić design”.

Ciekawostka: testowaniem elektroniki stosowanej przez wiodących producentów samochodów zajmuje się firma Aptiv ze Skawiny. Reportaż na temat można obejrzeć na kanale Zachar Off:

„Ofiary” WLTP

Spełnienie nowych norm pomiarowych zużycia paliwa w UE (WLTP) spowodowało niemałe zamieszanie – z oferty zniknęły, przynajmniej tymczasowo, niektóre wersje silnikowe nowych aut (czytaj więcej: BMW M3 Club Sport – łabędzi śpiew). Winę ponosi za to m.in. wymóg przetestowania wszystkich oferowanych odmian wyposażeniowych połączony z brakiem dostatecznych stanowisk pomiarowych. Równocześnie szereg modeli otrzymuje dodatkowe układy oczyszczania spalin (m.in. filtry cząstek stałych dla silników benzynowych). W rezultacie niektóre z nich „słabną” – przykładowo, moc 2-litrowego silnika TSI Golfa R spadnie z 310 do 300 KM (według Autocar), a Leona Cupry w wersji hatchback – z 300 do 290 KM (według Auto Express).

Volkswagen Golf R (2018)
Volkswagen Golf R (2018)

Nowy Jeep Wrangler dla Europy – więcej szczegółów

Jeep ujawnił informacje na temat europejskiej specyfikacji nowego Wranglera (jego rynkową premierę zaplanowano na wrzesień). Początkowo model będzie sprzedawany z nowym 2,2-litrowym turbodieslem Multijet II o mocy 200 KM i 450 Nm maksymalnego momentu obrotowego (wersja „długa”: 0-100 km/h w 9,6 s). Pod koniec roku do oferty trafi 2-litrowa turbodoładowana jednostka benzynowa o mocy 272 KM i 400 Nm momentu. Gama obejmie m.in. trzy wersje wyposażenia – Sport, Sahar i Rubicon, dwa typy napędu 4×4 oraz trzy rodzaje dachu (w tym składany elektrycznie).

Jeep Wrangler (2019)
Jeep Wrangler (generacja JL)
Jeep Wrangler (2019)
Jeep Wrangler (JL) – na tle poprzednika wyróżnia się m.in. nowoczesnymi multimediami i systemami wspomagającymi.

50 lat Ferrari Dino

Dino – podmarka Ferrari z lat 1968-1980, służąca do oznaczania „tańszych” modeli – świętuje w tym roku swoje 50. urodziny. Z tej okazji w siedzibie firmy w Maranello odbył się zlot posiadaczy modelu – zjechało na niego ponad 150 egzemplarzy. Co ciekawe, pierwsze Ferrari o tej nazwie, jeszcze jako prototyp, zadebiutowało w 1965 r. Seryjny model pojawił się 2 lata później (206 GT). Jego „imię” do hołd dla zmarłego syna Enzo Ferrariego, Dino. Historia Dino zakończyła się na modelu 308 GT4, wytwarzanym w latach 1973-1980 (od 1976 r. sprzedawanego już z logo Ferrari).

T-Cross – najmniejszy crossover/SUV w gamie Volkswagena

Volkswagen T-Cross (2019)
Volkswagen T-Cross (szkic)

Lada dzień Volkswagen ujawni zdjęcia swojego najmniejszego crossovera/SUV-a (zależnie od przyjętej nomenklatury). Model otrzyma nazwę „T-Cross” i będzie wielkości Seata Arony, co oznacza, że będzie miał długość około 4,1 m. Dla porównania, większy T-Roc mierzy 4,23 m. Samochód powstanie na platformie MQB, tak samo jak nowy VW Polo (czytaj test).

Od października bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Ich brak podczas podróży nie będzie karany mandatem – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli okaże się, że pojazd nie spełnia odpowiednich wymogów, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym (za: IBRM Samar).

Koniec współpracy Allegro i OtoMoto

Od lipca ogłoszenia sprzedaży aut z serwisu OtoMoto nie są już prezentowane na Allegro – portale zakończyły wieloletnią współpracę (za: autoblog.pl). Dla kupujących oznacza to konieczność przeglądania większej liczby serwisów: poza Allegro i OtoMoto do największych należą OLX oraz Sprzedajemy.pl.

Możliwe wyższe opłaty za parkowanie w centrach miast

Sejm przyjął ustawę, która pozwoli samorządom naliczać wyższe opłaty za parkowanie w centrach miast powyżej 100 tys. mieszkańców (w tym w soboty). Cel: ograniczenie ruchu i zwiększenie rotacji na parkingach. Ustawa określa górny próg opłaty za godzinę parkowania w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania na 0,45% płacy minimalnej, co aktualnie oznacza 9,99 zł. Równocześnie podwyższono maksymalną opłatę za brak biletu parkingowego (do 10% płacy minimalnej, aktualnie to 222 zł). Ustawa nakazuje, by pieniądze ze stref płatnego parkowania w większości trafiały na poprawę jakości komunikacji publicznej, infrastruktury pieszej lub rowerowej albo finansowanie zieleni.

Mazda z nowym „czystym” dieslem

Informowaliśmy już, że 1,6-litrowy diesel Hondy spełnia najnowszą normę emisji spalin Euro 6d-TEMP bez potrzeby stosowania zaawansowanego systemu oczyszczania spalin z wykorzystaniem czynnika AdBlue. Teraz podobny silnik na europejski rynek wprowadza Mazda. Wysokoprężna jednostka 1.8 zastąpi 1,5-litrowego turbodiesla i w pierwszej kolejności, już w lipcu, trafi pod maskę CX-3. „Większa pojemność skokowa przekłada się na niższe maksymalne ciśnienie spalania i niższą temperaturę w komorach spalania, dodatkowo obniżaną przez równoczesne zastosowanie recyrkulacji gazów spalinowych pod wysokim i niskim ciśnieniem. Niższa temperatura spalania w połączeniu z wieloma innymi udoskonaleniami oznacza jeszcze niższe emisje tlenków azotu” – deklaruje Mazda.

Mazda CX-3 (2019)
Mazda CX-3 z nowym dieslem 1.8

Rolls-Royce Cullinan z bliska

A na koniec – wideoprezentacja nowego SUV-a Rolls-Royce’a (czytaj więcej: Rolls-Royce Cullinan – diament na kołach).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji