NowościAktualnościKoniec aut spalinowych. Unijni urzędnicy podjęli decyzję

Koniec aut spalinowych. Unijni urzędnicy podjęli decyzję

Pomimo coraz liczniejszych głosów sprzeciwu, przyszłość samochodów spalinowych w Europie wydaje się już przesądzona. Sprawdź najnowsze doniesienia na ten temat.

W ostatnim czasie jednym z najbardziej nośnych medialnie pomysłów Unii Europejskiej jest wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku. Choć przepis ten bezpośrednio nie obejmie rynku wtórnego, to nietrudno domyślić się, jakie będzie miał skutki – doprowadzi do skokowego wzrostu cen samochodów używanych. W konsekwencji znacznie mniej osób niż obecnie będzie mogło sobie pozwolić na zakup własnego auta.

Omawianą propozycję próbowała zablokować część producentów, z kolei przedstawiciele niemieckiego rządu zaproponowali kompromis, który zakładał możliwość dalszej sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi, ale pod warunkiem, że będą one zasilane wyłącznie neutralnymi dla klimatu paliwami syntetycznymi. Na razie jednak projekt ten został odrzucony, ale według zapowiedzi Komisji Europejskiej w niedalekiej przyszłości unijni urzędnicy mają ponownie się nim zająć.

We wtorek 28 marca na posiedzeniu Rady UE przyjęto rozporządzenie określające nowe, rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla. Regulacja zakłada, że w latach 2030-2034 emisja CO2 zostanie obniżona o 55% dla nowych aut osobowych oraz o 50% dla nowych aut dostawczych porównaniu z poziomami z 2021 roku, natomiast w 2035 roku redukcja emisji CO2 ma wynieść 100%. W praktyce oznacza to całkowity zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych na terenie państw członkowskich UE.

Warto przeczytać także:

Normy emisji spalin – jak się zmieniały?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji