PoradyPoradyUszkodzona maglownica - objawy. Jaki jest koszt regeneracji maglownicy?

Uszkodzona maglownica – objawy. Jaki jest koszt regeneracji maglownicy?

Z koniecznością regeneracji maglownicy zwykle mierzą się właściciele starszych aut. Jakie są objawy uszkodzonej maglownicy i jaki jest koszt regeneracji maglownic?

Maglownicą inaczej nazywa się przekładnię kierowniczą, czyli element odpowiedzialny za to, że samochód skręca. Maglownica jest bowiem podzespołem z listwą zębatą połączoną poprzez tzw. zębnik z wałem kierowniczym, który z kolei łączy się z kolumną kierowniczą zintegrowaną z samą kierownicą. Skręcenie kołem sterującym wywołuje wobec tego zmianę położenia listwy zębatej przekładni, powodując, poprzez wprawienie w ruch drążków kierowniczych, obrót koła.

Dlaczego maglownica się psuje?

Można się nawet domyślić, że choć maglownica jest mechanizmem stosunkowo prostym w budowie, to nie ma łatwego życia z uwagi na ciężar, z jakim musi non stop „walczyć”. Sytuacji nie poprawiają gorsze jakościowo drogi czy agresywny styl jazdy kierowcy. Lub też nierozważny, np. częste najeżdżanie z dużą prędkością na krawężniki czy nieomijanie drogowych ubytków. Przyjęło się jednak, że przekładni kierowniczej nie trzeba często wymieniać lub naprawiać. Typowa „żywotność” maglownicy określana jest na 10 lat lub 200 tys. km, a zatem mało który samochód przejeździ całe „życie” na jednym elemencie. Z reguły prędzej czy później trzeba będzie ją wymienić lub poddać regeneracji.

Uszkodzona maglownica – objawy

Na szczęście istnieje wiele symptomów sugerujących zużycie maglownicy. Nie sposób ich nie zauważyć lub nie odczuć, ponieważ diametralnie obniżają komfort jazdy samochodem i też negatywnie wpływają na bezpieczeństwo podróżowania. Przede wszystkim auto z uszkodzoną przekładnią kierowniczą ma problem z utrzymaniem prostego toru jazdy: z uwagi na wyczuwalne luzy w układzie kierowniczym trzeba go non stop korygować. Można je też odczuć, kręcąc kierownicą na postoju.

Do częstych objawów uszkodzonej maglownicy zalicza się też wyraźny opór w kręceniu kierownicą. Tu najczęściej winna jest pompa wspomagania lub silnik elektrycznego wspomagania kierownicy, ewentualnie czujnik kąta skrętu. W skrajnym przypadku może nawet dojść do zupełnego zablokowania kierownicy, spowodowanego wyłamaniem zębów na listwie np. z powodu ich skorodowania.

Maglownica
Niełatwo poruszać się samochodem z uszkodzoną maglownicą. To jedna z tych usterek, których użytkownicy aut raczej nie odkładają na później.

Konieczność naprawy lub regeneracji maglownicy mogą także zwiastować wyraźnie słyszalne z okolic przednich kół stuki, piski, szumy i inne niepożądane odgłosy. Nie można bagatelizować sprawy, jeśli podczas rutynowego przeglądu podwozia w okolicy maglownicy zauważymy wycieki lub nawet niewielkie przepocenia mogące sugerować ubytki płynu do wspomagania.

Regeneracja maglownicy – cena. Jaki będzie koszt naprawy?

Maglownice nie są tanie: nowe potrafią kosztować nawet 9 tys. zł, ale podzespoły do tańszych aut dostępne są już nawet za 1500 zł. Nic dziwnego, że właściciele samochodów z uszkodzoną przekładnią kierowniczą (zwykle wiekowych, ze sporymi przebiegami) decydują się na tańszą opcję kupna maglownicy po regeneracji (od 500 do ok. 3-4 tys. zł). Zredukowaniu kosztów sprzyja naprawa zużytego podzespołu z naszego auta, która powinna zamknąć się z ok. 500-1000 zł + koszty dodatkowe (ustawienie zbieżności, nowy olej, ewentualnie drążki kierownicze). Niekiedy jednak regeneracja nie jest możliwa z uwagi na skrajne uszkodzenie maglownicy, np. po wypadku.

Maglownica
W przypadku stwierdzenia zapoceń na maglownicy trzeba się nastawić na wymianę uszczelniaczy przekładni kierowniczej.

Regeneracja maglownicy polega na rozebraniu jej na części, dokładnym oczyszczeniu i wymianie zepsutych elementów na nowe. To dość skomplikowana procedura wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i nietypowych narzędzi. Niezbędne może być też użycie podnośnika lub skorzystanie z kanału, a to dla niektórych warunek blokujący podjęcie samodzielnych prac.

Polecamy również:

Objawy uszkodzonych łączników stabilizatora. Ile kosztuje wymiana łączników?

Objawy uszkodzonej końcówki drążka kierowniczego. Ile kosztuje wymiana końcówki?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji