PoradyPoradyUprawnienia na wózki widłowe: kurs, cena, wiek, egzamin

Uprawnienia na wózki widłowe: kurs, cena, wiek, egzamin

By móc jeździć wózkiem widłowym, należy przejść kurs i zdobyć na niego uprawnienia. Oto kluczowe informacje temat uprawnień na wózki widłowe (kurs, cena, wiek, egzamin).

Pracując w branży logistycznej (np. w centrum dystrybucyjnym lub magazynie) warto postarać się o wyrobienie uprawnień do kierowania wózkami widłowymi – rozszerzenie kompetencji da większą szansę na awans lub też pozwoli łatwiej znaleźć pracę w przyszłości. W ostatnich latach dokonano jednak zmian w procesie odbywania kursu na wózki widłowe: zdobywane wcześniej uprawnienia imienne ustąpiły miejsca państwowym, w dodatku z przypisanym terminem ważności. Jak wyrobić uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi? Ile kosztuje kurs i w jakim wieku można do niego przystąpić? Oto szczegółowe informacje na ten temat.

Uprawnienia na wózki widłowe – minimalny wiek i inne wymagania

By móc ubiegać się o zdobycie uprawnień na wózki widłowe, trzeba mieć ukończone 18 lat. Dodatkowe wymagania obejmują wykształcenie (minimum podstawowe) oraz przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do obsługi wózków widłowych. By podjąć później pracę za sterami wózka widłowego, u niektórych pracodawców trzeba również pokazać zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań psychotechnicznych.

Uprawnienia na wózki widłowe – pojazdy, których dotyczą

Istnieją trzy kategorie uprawnień na wózki widłowe, różniące się terminem obowiązywania i pojazdami, które mieszczą się w ich łamach. Oto rodzaje uprawnień na wózki widłowe:

  1. I WJO – najwyżej klasyfikowana kategoria, otwierająca furtkę do obsługi największej liczby maszyn, m.in. wózków jezdniowych specjalizowanych, w tym unoszących ze zmiennym wysięgnikiem lub z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem. W zakresie tej kategorii mieszczą się także wózki wysokiego składowania. Tego typu uprawnienia ważne są przez 5 lat.
  2. II WJO – pośrednia kategoria, w ramach której mieszczą się wózki jezdniowe, lecz bez specjalizowanych. Dysponując kategorią II WJO można kierować każdym wózkiem bez względu na rodzaj zasilania i wysokość unoszenia, a także urządzeniami, w których operator siedzi w kabinie albo stoi na podeście. Drugą kategorię uprawnień zdobywa się na dwukrotnie dłuższy okres (10 lat).
  3. III WJO – podstawowa, a zarazem najrzadziej wybierana kategoria, uprawniająca jedynie do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych i prowadzonych. Także w tym przypadku zdobywamy uprawnienia na 10 lat.

Warto wiedzieć, że każda wyższa kategoria uprawnień automatycznie dopuszcza obsługę urządzeń z kategorii poniżej. Jeśli zatem posiadamy kategorię I WJO, możemy pracować także na wózkach ujętych w II WJO i III WJO, a gdy zdamy egzamin na II WJO – otrzymujemy uprawnienia III WJO.

Uprawnienia na wózki widłowe – cena kursu

W Polsce istnieje wiele podmiotów organizujących kursy przygotowujące do zdobycia uprawnień na wózki widłowe – z reguły są to centra szkolenia kierowców i operatorów maszyn budowlanych. Koszty wahają się od 1000 do 2000 złotych: cena zależna jest w dużej mierze od zdobywanej kategorii uprawnień. Zazwyczaj można je wyrobić taniej, decydując się na połączenie kursu na wózki widłowe z prawem jazdy kategorii C. Wtedy też istnieje możliwość wykonania „przy okazji” badań psychotechnicznych.

Uprawnienia na wózki widłowe – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Podobnie jak kurs prawa jazdy, szkolenie na wózki widłowe organizowane jest w formie teoretycznej i praktycznej. W pierwszej z nich zdobędziemy wiedzę nt. rodzajów i budowy wózków widłowych, ich obsługi (także przed i po zakończeniu pracy), wykonywania okresowego przeglądu, a także niebezpieczeństw wiążących się z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego. W części praktycznej kursant osobiście uczy się obsługi wózka pod okiem instruktora.

Czas trwania kursu zależny jest od kategorii uprawnień: na III WJO trwa 40 godzin, II WJO – 65 godzin, a na I WJO – 80 godzin.

Uprawnienia na wózki widłowe – egzamin

Po ukończeniu przystępuje się do egzaminów teoretycznego i praktycznego przeprowadzanego przez komisję Urzędu Dozoru Technicznego. „Teoria” obejmuje sprawdzenie wiedzy z wykładów, z kolei na „praktyce” weryfikuje się umiejętności kursanta w zakresie czynności przed przystąpieniem do pracy z wózkiem widłowym, wyjazdu z zastawionego miejsca, wykonania slalomu (tzw. ósemki) czy też obsługi urządzenia (np. zdjęcia palety z regału).

Przedłużenie uprawnień na wózki widłowe

Po upływie terminu ważności uprawnień na wózki widłowe (5 lub 10 lat) nie trzeba od nowa przechodzić kursu. Wystarczy złożyć wniosek o przedłużenie kwalifikacji (3 miesiące przed upływem terminy ważności) i zaświadczenie o wykonywaniu regularnej obsługi urządzeń przez minimum ostatnie 3 lata.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na której uprawnia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji