PoradyPoradyIle kosztuje kurs na przewóz rzeczy i osób? Aktualne ceny (2023)

Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy i osób? Aktualne ceny (2023)

Istnieje kilka rodzajów kursów uprawniających do podjęcia pracy jako kierowca ciężarówki/autobusu. Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy i osób w 2023 roku?

Prawo jazdy kategorii C lub D nie jest obecnie wystarczającym uprawnieniem do podjęcia pracy jako kierowca ciężarówki lub autobusu. Aby zawodowo jeździć tymi pojazdami, trzeba jeszcze przejść kurs na przewóz rzeczy lub kurs na przewóz osób, który oficjalnie nazywa się kursem kwalifikacyjnym lub kwalifikacją wstępną. W zależności od tego, ile kandydat na kierowcę ma lat i w jakim zakresie chce poszerzać swoje uprawnienia, w Polsce można przystąpić do kursu:

 • kwalifikacji wstępnej;
 • kwalifikacji wstępnej przyspieszonej;
 • kwalifikacji wstępnej uzupełniającej;
 • kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej.

Do wyboru jest jeszcze tzw. szkolenie okresowe kierowców, które jednak przysługuje innej grupie zainteresowanych. W ramach szkolenia okresowego każdy zawodowy kierowca będzie potem odświeżał swoje uprawnienia do kierowania ciężarówkami/autobusami, gdyż ważne są one przez 5 lat.

Kwalifikacja wstępna i szkolenie okresowe – wymagania, wiek

Poniżej pokrótce omówimy warunki, jakie trzeba spełnić celem przystąpienia do kursu na przewóz rzeczy lub osób. Może się bowiem okazać, że nie musimy przechodzić pełnej kwalifikacji wstępnej, a np. zdecydować się na przyspieszoną lub uzupełniającą. Oto podstawowe różnice między poszczególnymi kursami na przewóz rzeczy/osób.

1. Kwalifikacja wstępna (lub też kwalifikacja wstępna pełna) przeznaczona jest dla osób, które:

 • zdobyły prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku i chcą zostać zawodowym kierowcą pojazdu w ramach kategorii C lub C+E (czyli ciężarówki), ale nie ukończyły 21 lat;
 • zdobyły prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku i chcą zostać zawodowym kierowcą pojazdu w ramach kategorii D lub D+E (czyli autobusu), ale nie ukończyły 23 lat.

Więcej informacji na temat kwalifikacji wstępnej

2. Kwalifikacja wstępna przyspieszona przeznaczona jest dla osób, które:

 • zdobyły prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku, chcą zostać zawodowym kierowcą pojazdu w ramach kategorii C lub C+E (czyli ciężarówki) i ukończyły 21 lat;
 • zdobyły prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku, chcą zostać zawodowym kierowcą pojazdu w ramach kategorii D lub D+E (czyli autobusu) i ukończyły 23 lata.

Więcej informacji na temat kwalifikacji wstępnej przyspieszonej

3. Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przeznaczona jest dla osób, które:

 • zdobyły prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku, ukończyły uprawnienia w ramach kwalifikacji wstępnej/kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii D/D+E/D1/D1+E i chcą je rozszerzyć o kategorię C/C+E/C1/C1+E, ale nie mają skończonych 21 lat;
 • zdobyły prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku, ukończyły uprawnienia w ramach kwalifikacji wstępnej/kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii C/C+E/C1/C1+E i chcą je rozszerzyć o kategorię D/D+E/D1/D1+E, ale nie mają skończonych 23 lat.

Więcej informacji na temat kwalifikacji wstępnej uzupełniającej

4. Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona przeznaczona jest dla osób, które:

 • zdobyły prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku, ukończyły uprawnienia w ramach kwalifikacji wstępnej/kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii D/D+E/D1/D1+E, chcą je rozszerzyć o kategorię C/C+E/C1/C1+E i mają ukończone 21 lat;
 • zdobyły prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku, ukończyły uprawnienia w ramach kwalifikacji wstępnej/kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii C/C+E/C1/C1+E, chcą je rozszerzyć o kategorię D/D+E/D1/D1+E i mają ukończone 23 lata.

Więcej informacji na temat kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej

5. Szkolenie okresowe kierowców przeznaczone jest dla osób, które:

 • zdobyły prawo jazdy kat. C przed 10 września 2009 roku i chcą zostać zawodowym kierowcą pojazdu w ramach kategorii C lub C+E (czyli ciężarówki);
 • zdobyły prawo jazdy kat. D przed 10 września 2008 roku i chcą zostać zawodowym kierowcą pojazdu w ramach kategorii D lub D+E (czyli autobusu);
 • przeszły już kurs kwalifikacji wstępnej (a więc posiadających świadectwo kwalifikacji zawodowej) i chcą przedłużyć uprawnienia o kolejne 5 lat.

Więcej informacji na temat szkolenia okresowego kierowców

Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy i kurs na przewóz osób? Cena (2023)

Z uwagi na największą liczbę godzin, najwięcej przyjdzie zapłacić za kurs kwalifikacji wstępnej pełnej. Warianty przyspieszone i uzupełniające są sporo tańsze (nawet kilkakrotnie). Najmniej kosztuje szkolenie okresowe.

W zależności od interesującego nas kursu na przewóz rzeczy lub osób, musimy przygotować około:

 • 3500-6000 zł na kwalifikację wstępną;
 • 2000-4000 zł na kwalifikację wstępną przyspieszoną;
 • 1500-3000 zł na kwalifikację wstępną uzupełniającą;
 • 900-1500 zł na kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną;
 • 500-900 zł na szkolenie okresowe kierowców.
Redakcja poleca:

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii D – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Profil Kierowcy Zawodowego – co to jest i jak go założyć?

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – co to jest i jak je zdobyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji