PoradyPoradyKurs na koparki: cena, wiek, egzamin. Jak zrobić uprawnienia na koparki?

Kurs na koparki: cena, wiek, egzamin. Jak zrobić uprawnienia na koparki?

By obsługiwać koparkę lub inne urządzenie stosowane w budownictwie, należy przejść kurs i zdobyć uprawnienia. Oto kluczowe informacje temat kursu na koparki (cena, wiek, egzamin, pojazdy na które uprawnia).

Wyrabiając sobie uprawnienia do sterowania koparkami lub innymi podobnymi urządzeniami (np. ładowarkami, spychaczami, koparko-ładowarkami) mamy niemal pewną, stabilną sytuację na rynku pracy – operatorzy sprzętu budowlanego zaliczają się bowiem do tzw. zawodów deficytowych, czyli takich, którzy nie muszą długo szukać i czekać na zatrudnienie. Zapotrzebowanie na pracowników budowlanych sprzyja wzrostowi zainteresowania wyrobieniem odpowiednich uprawnień na najczęściej używane maszyny budowlane. W ich przypadku nie można liczyć jednak na przejście jednego kursu otwierającego furtkę do obsługi wszystkich urządzeń – na każde trzeba wyrabiać osobne uprawnienia. Trochę one kosztują, niemniej jest to inwestycja jednorazowa, bowiem uprawnienia na koparki ważne są dożywotnio.

Oto najważniejsze informacje na temat kursu na koparki: jaki jest minimalny wiek oraz inne wymagania odnośnie kursanta, ile kosztuje wyrobienie uprawnień na koparki, jak wygląda kurs na koparki włącznie z egzaminami oraz na jakie urządzenia można zdobyć uprawnienia.

Kurs na koparki – minimalny wiek i inne wymagania

By móc ubiegać się o zdobycie uprawnień na koparki, trzeba mieć ukończone 18 lat. Dodatkowe wymagania obejmują wykształcenie (minimum podstawowe) oraz przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia zawodu operatora koparki. By podjąć później pracę za sterami koparki lub innej maszyny budowlanej, u niektórych pracodawców trzeba również pokazać zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań psychotechnicznych.

Kurs na koparki – pojazdy, których dotyczy

Choć dla laika „koparka to koparka”, w rzeczywistości te maszyny budowlane podzielone są na kilka grup, na które trzeba zdobywać osobne uprawnienia. Oto pięć podstawowych typów koparek:

  1. Koparki jednonaczyniowe (z jednym naczyniem, np. łyżką, chwytakiem, frezarką, rozdrabniaczem);
  2. Koparki wielonaczyniowe (wyposażone w kilka naczyń);
  3. Ładowarki (urządzenia przystosowane do transportu materiału, np. na przedniej wyżce);
  4. Koparko-ładowarki (z umieszczoną z przodu ładowarką i układem koparki z tyłu);
  5. Minikoparki (maszyny o mniejszych gabarytach, stosowane w drobnych robotach ziemnych).

Oprócz tego prowadzone są kursy na inne urządzenia stosowane w budownictwie, np. spycharki, równiarki, pogłębiarki, kruszarki, walce, narzędzia udarowe ręczne.

Jeśli wrócimy do koparek, istnieje również podział na tzw. klasy. Konkretnie dwie – klasa III, obejmująca ograniczenia w masie całkowitej pojazdu (z reguły do 20/25 ton) i klasa I, w której nie występują żadne ograniczenia tonażowe. Uwaga! Od tego zdarzają się wyjątki, np. uprawnienia kl. III na koparko-ładowarki otwierają furtkę do obsługi wszystkich urządzeń tego typu (podobnie jak m.in. na koparko-spycharki).

Kurs na koparki – cena

W Polsce istnieje wiele podmiotów organizujących kursy przygotowujące do zdobycia uprawnień na koparki – z reguły są to centra szkolenia kierowców i operatorów maszyn budowlanych. Koszty wahają się od 800 do 3000 złotych: cena zależna jest w dużej mierze od rodzaju zdobywanych uprawnień, a także lokalizacji ośrodka szkoleniowego. Należy pamiętać, że wspomniane ceny tyczą się jednego typu uprawnień, stąd przejście kilku kursów wygeneruje spore koszty. Niektóre centra szkolenia oferują jednak rabaty na zrealizowanie kolejnych kursów, np. drugi za pół ceny. Kluczowe jest wskazanie, które uprawnienia naprawdę przydadzą nam się w pracy. Dodatkowy koszt obejmuje przystąpienie do egzaminów państwowych – 350 zł.

Uprawnienia na koparki – jak wygląda kurs i ile trwa?

Podobnie jak kurs prawa jazdy, kurs na koparki organizowany jest w formie teoretycznej i praktycznej. Za opracowanie go odpowiada Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. W pierwszej z nich zdobędziemy wiedzę nt. rodzajów i budowy koparek/innych urządzeń, ich obsługi, dokumentacji technicznej, a także niebezpieczeństw wiążących się z wykonywaniem zawodu operatora koparki. W części praktycznej kursant osobiście uczy się obsługi koparki pod okiem instruktora. Szkolenie odbywa się w różnych warunkach terenowych.

Czas trwania kursu zależny jest od kategorii uprawnień: z reguły wynosi od kilkudziesięciu (np. 41 godzin na koparkę jednonaczyniową) do ponad 100 godzin (np. 134 godzin na koparko-ładowarkę).

Kurs na koparki (2)

Kurs na koparki – egzamin teoretyczny i praktyczny

Po ukończeniu kursu przystępuje się do egzaminów teoretycznego i praktycznego przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.  „Teoria” obejmuje 5 pytań, z których poprawnie trzeba odpowiedzieć na 3. Jeśli jednak nieprawidłowo odpowiemy na pierwsze pytanie z zagadnień BHP, podejście kończy się wynikiem negatywnym.

Egzamin praktyczny z kolei składa się z dwóch części: obsługowej (dwa pytania, z których trzeba poprawnie odpowiedzieć na jedno) i produkcyjno-technologicznej, czyli wykonanie zadania zleconego przez egzaminatora.

Redakcja poleca:

Uprawnienia na wózki widłowe – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji