Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Sprawdź, co nowe przepisy oznaczają dla kierowców.

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nakłada na kierowców obowiązek tzw. jazdy na suwak oraz precyzuje zasady tworzenia „korytarza życia” dla pojazdów uprzywilejowanych. Projekt przeszedł wczoraj ścieżkę legislacyjną w Sejmie i został skierowany do Senatu. Dziś nad nowymi przepisami pochylą się senatorowie. Jeśli przyjmą tekst ustawy bez poprawek, nowelizacja trafi na biurko prezydenta i zacznie obowiązywać po upływie 21 dni od momentu jej podpisania.

NASZ SKLEP

Przypomnijmy, że „jazda na suwak” ma na celu usprawnienie ruchu w przypadku zwężenia jezdni. Do tej pory, kierowcy opuszczający kończący się pas musieli czekać, aż jadący drugim pasem ich przepuszczą. Po zmianie przepisów, każdy kierujący kontynuujący jazdę swoim pasem będzie miał obowiązek wpuścić jedno auto z kończącego się pasa.

Więcej na ten temat: Jazda na suwak w praktyce

Tzw. korytarz życia ma na celu ułatwić służbom ratunkowym szybsze dotarcie na miejsce wypadku. W praktyce jednak okazuje się, że wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo przepuścić pojazd uprzywilejowany. Niektórzy niestety wykorzystują „korytarz życia” by uniknąć korka. Efekty takiego zachowania możemy obejrzeć  na filmikach w Internecie, na których widać, jak kierowcy jadą pod prąd autostradą.

Nowe przepisy mają uporządkować zasady tworzenia tzw. korytarza życia. Kierowcy mieli m.in. problemy ze zjechaniem na odpowiednią stronę drogi. Teraz zostanie wprowadzona „reguła prawej dłoni”, zgodnie z którą jadący lewym pasem będą musieli odjechać na lewo, a poruszający się prawym i/lub środkowym pasem – na prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj