ElektromobilnośćRoadiaq – nowy samochód studencki Skody

Roadiaq – nowy samochód studencki Skody

Kamper i mobilne biuro w jednym – tak można scharakteryzować nową, unikatową wersję modelu Enyaq, którą przygotowali praktykanci z fabryki Skody w Mladej Boleslavi. Dziewiąty tzw. Samochód Studencki Skody nosi nazwę Roadiaq, dla podkreślenia ducha żądnego przygód odkrywcy.

Nowe wcielenie modelu Enyaq wpisuje się w aktualne hasło Skody – Let’s Explore (z ang. eksplorujmy). W tegorocznej edycji projektu 29 studentów z centrum praktyk Skody w Mladej Boleslavi przekształciło elektrycznego SUV-a w wielofunkcyjny kamper i mobilne biuro z wnętrzem wykończonym ekologicznymi materiałami. Roadiaq oferuje dużo miejsca zarówno do wypoczynku, jak i do pracy. W tym celu został wyposażony w wiele przemyślanych rozwiązań, a jego napęd na wszystkie koła pomaga dotrzeć w mniej dostępne miejsca.

– Projekt samochodu studenckiego umożliwia naszym uczniom praktyczne wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy. Studenci aktywnie uczestniczą w całym procesie projektowania i produkcji nowego pojazdu – od pierwszych papierowych szkiców po planowanie, organizację i ostateczny montaż. Ta coroczna wyjątkowa inicjatywa daje im szansę na przedstawienie swoich własnych kreatywnych propozycji i inteligentnych pomysłów – powiedział Martin Slabihoudek, dyrektor szkoły zawodowej Skody.

Skoda Roadiaq 2023
Prace nad Skodą Roadiaq.

Nowy projekt dachu – więcej miejsca do pracy i relaksu

W procesie uczniów wspierają ich nauczyciele i eksperci z wielu działów Skody: designu, rozwoju technicznego, produkcji czy IT, a także zewnętrzni specjaliści od konwersji kamperów. Oficjalna prezentacja nowej Skody Roadiaq jest zaplanowana na czerwiec 2023 r. Długość, szerokość i rozstaw osi pojazdu pozostają prawie niezmienione. Jednak przy 1966 mm wysokości Skoda Roadiaq jest o całe 35 cm wyższa od standardowego Enyaqa, głównie dzięki nowemu dachowi, który ma zapewniać dużo miejsca do pracy i wypoczynku. Ogniwa słoneczne generują dodatkową energię dla części mieszkalnej pojazdu, a auto można również podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania na kempingach lub parkingach dla kamperów.

Zrównoważone materiały we wnętrzu i w pełni funkcjonalny sprzęt IT

Aby móc faktycznie korzystać z nowo opracowanego dachu, studenci musieli całkowicie przeprojektować tylną klapę pojazdu. Element ten zapewnia teraz dostęp do małej kuchni zintegrowanej z dawnym bagażnikiem. Co więcej, tylną pokrywę można wyposażyć w namiot, aby zapewnić jeszcze więcej przestrzeni mieszkalnej za pojazdem. Stałe połączenie internetowe umożliwia użytkownikom pracę i przesyłanie strumieniowe wideo z dowolnego miejsca. Oprócz funkcjonalnego wyposażenia Skoda Roadiaq może poszczycić się także tapicerką siedzeń wykonanymi z trwałych, zrównoważonych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji