Współpraca reklamowaGdzie Skoda produkuje swoje modele? Nie tylko Europa

Gdzie Skoda produkuje swoje modele? Nie tylko Europa

Pomimo wyzwań w 2023 roku Skoda wyprodukowała globalnie ponad 888 tys. samochodów. Przeszło 781 tys. powstało w czeskich fabrykach, a dodatkowe 107 tys. aut dostarczyły zakłady międzynarodowe. Skoda produkowała również kluczowe komponenty, takie jak: systemy akumulatorów PHEV i MEB, osie oraz silniki, które są wykorzystywane także w pojazdach innych marek Grupy Volkswagen. Gdzie są zlokalizowane fabryki marki?

W ciągu ostatniego roku wyprodukowaliśmy ponad 888 000 samochodów na całym świecie. Demonstruje to naszą zdolność do szybkiego i elastycznego dostosowywania się do dynamicznego oraz geopolitycznie wymagającego środowiska. To osiągnięcie odzwierciedla nasze zaangażowanie na rzecz klientów, marki oraz Grupy. Ostatnie wejścia na nowe rynki i zwiększenie liczby lokalnych zakładów to kluczowe kroki w rozszerzaniu globalnych zdolności produkcyjnych – mówi Andreas Dick, Członek Zarządu Škoda Auto ds. Produkcji i Logistyki.

fabryki_Skody_2024
Fabryki Skody na świecie i miejsca produkcji poszczególnych modeli w latach 2023-2024 (infografika w języku angielskim)

Produkcja w Czechach

W 2023 roku Skoda wyprodukowała w Mladej Boleslavi ok. 556 000 egzemplarzy modeli Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq i Enyaq Coupé. W zakładzie powstało również 349 021 manualnych skrzyń biegów MQ100 i MQ200, 1 736 815 osi i 469 935 silników EA211, które są montowane również w pojazdach innych marek Grupy Volkswagen. Ponadto, wyprodukowano tam 165 606 systemów akumulatorowych do pojazdów MEB i 147 625 systemów akumulatorowych do modeli hybrydowych typu plug-in. Wraz z uruchomieniem drugiej linii montażowej w grudniu 2023 roku, wydajność fabryki ma wzrosnąć o 50% do 1500 sztuk dziennie.

W 2023 roku w zakładzie w Kvasinach wyprodukowano łącznie 225 000 sztuk modeli Karoq, Kodiaq, Superb i Superb iV. Najważniejsze wydarzenia obejmowały prezentację Skody Kodiaq drugiej generacji w październiku oraz światową premierę czwartej generacji Superba w listopadzie. Flagowy model spalinowy marki będzie nadal dostępny zarówno w wersji Liftback i Combi.

W Vrchlabí produkcja koncentrowała się na automatycznych, bezstopniowych skrzyniach biegów DQ200. W sumie wyprodukowano 686 066 egzemplarzy. Są one integralną częścią modeli Skody, a także innych pojazdów w całej Grupie Volkswagen.

Międzynarodowe zakłady produkcyjne

W zakładzie marki Volkswagen w Bratysławie produkcja Skody objęła ponad 36 000 egzemplarzy SUV-a Karoq i pierwszych egzemplarzy nowej generacji modelu Superb. Firma była odpowiedzialna za cały rozwój Skody Superb, jak i Volkswagena Passata, które są montowane na tej samej linii w Bratysławie. Inicjatywa to część projektu Beta+, mającego na celu wykorzystanie synergii w sieci produkcyjnej i dalsze podnoszenie wydajności. Przenosząc montaż modelu Superb do Bratysławy, producent zwiększa możliwości produkcyjne dla dodatkowych egzemplarzy Skody Octavia w zakładzie w Kvasinach (począwszy od lata 2024 roku). Dodatkowo, pozwoli to na budowę większej liczby pojazdów elektrycznych w fabryce w Mladej Boleslavi.

W ukraińskim zakładzie w Salomonowie w ubiegłym roku zmontowano 2580 samochodów Skody z zestawów SKD (semi-knocked-down), które są importowane z czeskich zakładów. Potencjał zwiększenia wielkości produkcji w fabryce zależy od rozwoju sytuacji wojennej w Ukrainie.

Wejście na nowe rynki

W 2023 roku Skoda poczyniła znaczne postępy w swojej strategii internacjonalizacji. We wrześniu marka weszła na rynek wietnamski, a w połowie października rozpoczęła przygotowania do wznowienia produkcji w Kazachstanie.

W fabryce w Pune w Indiach w ciągu ubiegłego roku wyprodukowano prawie 48 000 sztuk lokalnych modeli Kushaq i Slavia. Dodatkowo, fabryka w Aurangabad dostarczyła około 4400 samochodów, w tym modele Superb, Octavia i Kodiaq. Łącznie indyjskie zakłady wyprodukowały ponad 52 000 pojazdów.

Firma aktywnie stara się dotrzeć do większej liczby klientów w Indiach, jednocześnie rozszerzając swoją obecność na rynkach międzynarodowych. Zgodnie z tym celem, w październiku 2023 roku Skoda otworzyła nowe Centrum Ekspedycji Części w Pune. Począwszy od tego roku, będzie ono służyć jako centrum logistyczne dla zestawów montażowych CKD (completely-knocked-down) modeli Kushaq i Slavia produkowanych w Indiach.

W grudniu ubiegłego roku Indian Parts Expedition Centre jako pierwsze w kraju otrzymało platynowy certyfikat Indian Green Building Council. Certyfikat podkreśla zgodność obiektu z zasadami zielonego budownictwa, koncentrując się na oszczędzaniu wody, efektywności energetycznej, ochronie zasobów naturalnych, redukcji odpadów i tworzeniu zdrowszych przestrzeni dla pracowników. Wysiłki te są zgodne z korporacyjną strategią Skody na rzecz zrównoważonej przyszłości.

Z Pune zestawy CKD mają być eksportowane do Wietnamu, co odzwierciedla ekspansję marki na ten rynek we wrześniu 2023 roku. Wietnam jest częścią regionu ASEAN, w którym Skoda strategicznie przewodzi Brand Group Core i dąży do maksymalizacji wzrostu Grupy Volkswagen.

Ponowne wejście Skody do Kazachstanu w październiku 2023 roku stanowi kolejny znaczący krok na rzecz rozszerzenia globalnej obecności marki.

Produkcja Skody w 2023 r. (*w zaokrągleniu)

  • Samochody*: 888 000 sztuk
  • Silniki: 469 935 sztuk
  • Osie: 1 736 355 sztuk
  • System akumulatora PHEV: 147 625 sztuk
  • System akumulatora MEB: 165 606 sztuk
  • Skrzynie biegów: 1 035 087 sztuk (DQ200: 686 066; MQ200 i MQ100: 349 021)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji