PoradyPoradyLiftback – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Liftback – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Auto z nadwoziem typu liftback wygląda prawie jak sedan, ale oferuje funkcjonalność zbliżoną do kombi. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Na rynku można znaleźć wiele modeli samochodów, które dostępne są w różnych rodzajach nadwozia. Wśród nich dominują hatchback, sedan i kombi, ale nie brakuje także liftbacków. Jakie są różnice między tymi nadwoziami? I czym dokładnie charakteryzuje się samochód typu liftback?

Liftback – co to, jak wygląda?

Sporo kierowców, którzy nie interesują się za bardzo motoryzacją, ma problem z rozpoznaniem samochodu z nadwoziem typu liftback. W sumie nie ma się co dziwić, ponieważ różnice między nim a sedanem, czy hatchbackiem są bardzo małe. Jak wygląda liftback? Tylna szyba w takim aucie jest dość mocno nachylona względem dachu, co nadaje konstrukcji bardziej szykowny wygląd. Poza tym podnosi się ona razem z klapą bagażnika, a to daje użytkownikom auta z takim nadwoziem łatwiejszy dostęp do kufra.

Pojazdy tego typu oferują więcej miejsca w bagażniku niż hatchbacki, ale nie wpływa to na wygląd auta, które nadal elegancko się prezentuje. Z tych względów samochody z nadwoziem liftback będą idealne dla kierowców, którzy szukają pakownego i dobrze wyglądającego auta. Przykładami liftbacków są Skoda Octavia, Opel Insignia, czy nasz polski Polonez.

Liftback a inne rodzaje nadwozia

Jak już wspomniano, liftback może być ciężki do odróżnienia od sedana lub hatchbacka. Nadwozia różnią się jedynie szczegółami, więc warto je poznać, zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie konkretnego auta.

  • Liftback a sedan. Pojazd typu sedan odznacza się bagażnikiem, w którym otwiera się jedynie klapa, bez szyby. W przypadku liftbacka klapa bagażnika otwiera się razem z szybą. Poza tym szczegółem wygląd obu samochodów jest bardzo podobny.
  • Liftback a kombi. Między tymi nadwoziami różnice są o wiele bardziej widoczne. Kombi posiada znacznie bardziej rozbudowany tył, dzięki czemu zapewnia więcej miejsca na tylnej kanapie i w bagażniku. W części bagażowej znajdują się również boczne szyby.
  • Liftback a hatchback. W tym przypadku zarówno liftback, jak i hatchback mają bagażnik, w którym klapa otwiera się razem z szybą. Jednak wyraźną różnicą jest linia dachu i pochylenie tylnej szyby. Auta typu hatchback mają krótką linię dachu, a szyba jest lekko nachylona, z kolei liftbacki dysponują przedłużonym dachem (jak sedan) oraz o wiele mocniej pochyloną szybą.

Różnice między liftbackiem a innymi rodzajami nadwozia są małe. Wyraźnie wpływają one jednak na funkcjonalność samochodu, więc należy zwracać na nie uwagę przy wyborze danego modelu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji