NowościPremierySkoda powraca do topowej wersji Laurin & Klement – czas na Enyaqa

Skoda powraca do topowej wersji Laurin & Klement – czas na Enyaqa

Skoda uzupełnia gamę swoich w pełni elektrycznych SUV–ów i wprowadza na rynek Enyaqa w nowej, topowej wersji Laurin & Klement. Zmiany nie ograniczają się jedynie do wyglądu i wyposażenia, ale obejmują też zespół napędowy.

Nazwa nowego wariantu odwołuje się do tradycji Skody i pochodzi od nazwisk założycieli firmy – Václava Laurina i Václava Klementa. Enyaq L&K wyróżnia się charakterystycznymi dodatkami zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu. Do tego dochodzi szereg modernizacji technicznych, które owocują większym zasięgiem oraz skróconym czasem ładowania.

Jeszcze większy zasięg i lepsze osiągi

Skoda Enyaq Laurin & Klement otrzymuje unowocześniony napęd. Oferuje on moc zwiększoną do 286 KM (dane tymczasowe), lepsze przyspieszenie i większy zasięg. Enyaq Laurin & Klement 85 z napędem na tylne koła ma rozpędzać się od 0 do 100 km/h w 6,7 s, czyli o prawie 2 s szybciej niż obecny tylnonapędowy Enyaq 80. Prędkość maksymalna wynosi teraz 180 zamiast 160 km/h, a zasięg w cyklu mieszanym WLTP to 570 km (również dane tymczasowe). Z kolei Enyaq L&K 85x z napędem na obie osie przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 6,6 s, a jego deklarowany zasięg ma wynosić 550 km.

Ciekawostka: 286 KM ma zarówno wersja 80 z tylnym napędem, jak i 80x z układem 4×4. Przy okazji wprowadzona zostanie modernizacja zarządzania akumulatorem, która pozwala skrócić czas ładowania od 10 do 80% na odpowiedniej stacji do mniej niż 30 minut.

Ekskluzywne detale nadwozia

Skoda Enyaq L&K to nie tylko lepsze parametry techniczne, ale także wyróżniający się wygląd. Na charakterystycznych dla nowej wersji zderzakach, a także dyfuzorze i lusterkach zewnętrznych znajdziemy ekskluzywne detale w kolorze Platinum Grey. Listwy boczne auta są lakierowane na kolor nadwozia, natomiast obramowania okien i relingi dachowe otrzymują chromowane wykończenie. Specyfikację uzupełniają przyciemniane tylne szyby. Topowy Enyaq wyróżnia się także dedykowanymi obręczami z lekkich stopów, 20- (standard) lub 21-calowymi (opcja), oraz emblematem L&K na przednich błotnikach.

Dwa wnętrza Design Selections i fotele z funkcją masażu

We wnętrzu nowa Skoda Enyaq L&K oferuje dwa specyficzne wystroje wnętrza Design Selections. Standardem jest wersja Shell z beżową skórzaną tapicerką. Opcjonalna tonacja L&K Black charakteryzuje się czarną skórą. Przednie fotele z funkcjami wentylacji i masażu, ekskluzywne dla wersji L&K, w obu przypadkach należą do wyposażenia standardowego.

Ponadto seryjna specyfikacja Enyaqa L&K obejmuje efektowny grill Crystal Face podświetlany 131 diodami LED, a także matrycowe LED, które pozwalają uniknąć oślepienia kierowcy nadjeżdżającego samochodu oraz odbijania światła od znaków.

Nowy interfejs użytkownika ułatwi obsługę

Zmodyfikowany interfejs odzwierciedla nową komunikację wizualną Skody, z nową kolorystyką oraz odświeżonym logo marki. Ponadto zmieniono strukturę menu systemu inforozrywki. Ekran główny można dostosować do własnych potrzeb. Kierowcy mają możliwość konfiguracji pięciu ulubionych skrótów sterujących funkcjami pojazdu – takimi jak asystent pasa ruchu, ogrzewanie przedniej szyby czy funkcja recyrkulacji powietrza. Dodatkowo, za pomocą paska w dolnej części wyświetlacza, można aktywować do trzech aplikacji, np. nawigację, menu telefonu lub odtwarzacz multimedialny.

Najnowsze oprogramowanie z nowymi funkcjami

Skoda Enyaq Laurin & Klement jest wyposażona w najnowsze oprogramowanie samochodu – ME4, które jeszcze w tym roku znajdzie się we wszystkich odmianach tego modelu. Dodaje ono liczne ulepszenia, takie jak opcja wstępnego podgrzewania akumulatora, która doprowadza go do optymalnej temperatury przed rozpoczęciem ładowania. Oprogramowanie ME4 wprowadza również nowe mapy nawigacyjne oraz uproszczone sterowanie systemem klimatyzacji.

Dodatkową nowością jest rozbudowa dostępu bezkluczykowego, który teraz automatycznie blokuje zamki, gdy kierowca – z kluczykiem w kieszeni – oddali się od auta. Blokada potwierdzana jest sygnałem dźwiękowym.

Sprzedaż: w Polsce Skoda Enyaq Laurin & Klement będzie dostępna w czwartym kwartale 2023 roku, zarówno z nadwoziem SUV, jak i Coupe.

Skoda Enyaq Laurin & Klement (2023) – zdjęcia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji